Górnicze numizmaty

Mennica Górnośląska wybiła pamiątkowy numizmat przedstawiający już trzecią Barbórkę. Pierwszą, przypomnijmy, wydano w 2008 roku dla upamiętnienia 100 lat obecności jej wizerunku w kopalnianej cechowni. Zabytkowa mozaika, poświęcona 4 grudnia 1908 roku, przedstawia patronkę górników na tle zabudowań zakładu, a jej twórcą był artysta Jan Odorico z Berlina.
W zeszłym roku z okazji połączenia miejscowych kopalń wydano kolejny numizmat. Widnieją na nim szyb Krywałd, który od początku był szybem wentylacyjnym, oraz Barbórka na tle pola zachodniego. Tę Barbórkę wyrzeźbił Henryk Burzec z Zakopanego. Po likwidacji cechowni Foch stała się ona najcenniejszym eksponatem i ozdobą Izby Tradycji SITG Kopalni Knurów-Szczygłowice. W 50. rocznicę uruchomienia kopalni Szczygłowice natomiast wybito numizmat przedstawiający szyb, a na rewersie Barbórkę z jej cechowni. Barbórka została wyrzeźbiona C. Buhla z Wrocławia dla parafii w Przyszowicach i poświęcona 4 grudnia 1890 roku. Do cechowni trafiła za sprawą dyrektora Stanisława Pilnego. Było to 30 lat temu. Teraz dzięki inicjatywie kustosza Izby Tradycji Bogusława Szyguły knurowskie Barbórki są nie tylko w kościołach i cechowniach.
Komisje zakładowe Kadry i związku zawodowego górników ufundowały dodatkowo dla swoich członków numizmaty w specjalnym opakowaniu z logo organizacji i okolicznościowymi życzeniami.

 

Czytaj też:
Młodzi ludzie wciąż chcą być górnikami!
Nerwowo na kopalniach. Liczenie prawdziwych górników trwa
Górnicy odprowadzą Barbórkę
Górnicze dekoracje w kościołach
Słownik górniczy, czyli JAK NIE DOSTAĆ FELĄ W RZIĆ

Komentarze

Dodaj komentarz