Lekcja historii

Niecodzienna lekcja historii odbędzie się w dwóch kopalniach najbardziej dotkniętych wydarzeniami stanu wojennego. Z inicjatywą wyszedł Janusz Lubszczyk, nauczyciel historii, który chce wraz z uczniami przejść szlakiem wydarzeń z grudnia 1981 roku.
W tym roku obchodzimy przecież 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Myślę, że dzięki tej lekcji młodym łatwiej będzie zrozumieć tamte wydarzenia – mówi Janusz Lubszczyk. Poprosił o pomoc Galerię Historii Miasta oraz Jastrzębską Spółkę Węglową i udało się. – Skontaktowałem się także z Katarzyną Jabłońską-Bajer, rzecznik prasową JSW, która potraktowała moją propozycję bardzo poważnie. Już następnego dnia powiadomiła mnie, iż możliwe będzie wejście do cechowni kopalni Jas-Mos i Zofiówka, które w tamtych czasach nosiły nazwy Jastrzębie i Manifest Lipcowy – wspomina Janusz Lubszczyk. Te dwie kopalnie, prócz Wujka, Piasta i Ziemowita, były miejscami oporu i brutalnej pacyfikacji ZOMO.
Nietypowa lekcja rozpocznie się o godz. 6 w Galerii Historii Miasta. Wezmą w niej udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Jastrzębia-Zdroju i Pszczyny. Krótki wstęp wygłoszą Janusz Lubszczyk oraz Marcin Boratyna. Następnie odbędzie się projekcja przemówienia generała Wojciecha Jaruzelskiego, a po niej spotkanie z Czesławem Kłoskiem, który był na Manifeście Lipcowym w czasie pacyfikacji. Potem młodzież obejrzy wystawę o stanie wojennym. O godz. 7.30 pojedzie do Jas-Mosu, a następnie Zofiówki. W kopalniach porozmawia z uczestnikami tamtych wydarzeń. Na zakończenie zapali znicze pod Pomnikiem Porozumień Jastrzębskich.

 

Czytaj też:
Siedziałem w celi nr 27
Grudzień ’81 w liczbach
Harda dusza
Przekazy i wspomnienia
Jak władza stan wojenny wprowadzała

Komentarze

Dodaj komentarz