Grudzień ’81 w liczbach

Jak informuje dr Adam Dziurok z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, w pierwszej kolejności władza kazała zabezpieczyć budynki PZPR, administracji państwowej, zablokowano drogi, a w ramach operacji Azalia zajęto obiekty telekomunikacyjne i telewizyjne.
– Specjalne grupy operacyjno-techniczne zabezpieczyły 31 obiektów łączności na terenie województwa katowickiego. Według przygotowanych wcześniej wykazów akcję internowania o kryptonimie Jodła rozpoczęto, tak jak w całym kraju, po godz. 23 – zaznacza dr Dziurok. Do internowania wyznaczono 648 osób z terenu województwa katowickiego. Do godz. 16 w niedzielę zatrzymano 474. Byli to czołowi działacze Solidarności, KPN oraz ludzie znani z, jak to określono, z wrogich postaw i poglądów. Trafiali m.in. do Zakładu Karnego w Jastrzębiu Szerokiej.
– Do wprowadzenia stanu wojennego w kraju użyto ok. 80 tys. żołnierzy, 30 tys. funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, 1750 czołgów, 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty oraz ponad 9 tys. samochodów – podsumowuje dr Dziurok.

 

Czytaj też:
Siedziałem w celi nr 27
Harda dusza
Lekcja historii
Przekazy i wspomnienia
Jak władza stan wojenny wprowadzała

Komentarze

Dodaj komentarz