Odchodzą ludzie doświadczeni

Obawiacie się zmian w ustawie emerytalnej?
Co do ustawy, nasz związek nie ma zastrzeżeń, przepisy dotyczyły będą nowo przyjętych funkcjonariuszy. Niepokoje związane z ustawą jednak są. Głównie chodzi nam o zapis, że po reformie mundurowi muszą osiągnąć wiek 55 lat, aby przejść na emeryturę. O ile zgadzamy się na wydłużenie stażu do 20 lat pracy, to uważamy, że granica wiekowa 55 lat jest za wysoka. Policjanci powinni kończyć służbę wcześniej. Jest to propozycja nie do przyjęcia.

Jakie jest obecnie zainteresowanie pracą w policji?
Młodzi ludzie nie mają specjalnie alternatywy. Owszem, dopytują się o zatrudnienie w szeregach policji częściej niż w latach ubiegłych, ale jest to podyktowane bardziej rynkiem pracy, a nie marzeniem o mundurze. Powiedzmy sobie szczerze, te 1700 zł, które dostaje na rękę młody policjant, to nie są pieniądze, za które dzisiaj można przyzwoicie żyć. Poza tym zatrudnienia w policji nie należy traktować jak zwykłej pracy, bo jest to służba. Zależy nam na tym, aby społeczeństwo to rozróżniało. Policjant musi być nieustannie w gotowości bojowej, przez 24 godziny na dobę.

Ponoć wielu policjantów odchodzi?
Niestety tak. Odchodzą policjanci doświadczeni, z pierwszej linii. Owszem, osiągnęli już wiek emerytalny, więc nic nie stoi na przeszkodzie. Jednak na ich miejsce trudno znaleźć podobnych fachowców. Nie mamy na to wpływu, nie mamy żadnych argumentów, żeby to zjawisko powstrzymać. Niestety, może to mieć znaczenie, jeśli chodzi o zabezpieczenie Euro 2012.

 

Czytaj też:
Byle dotrwać od emerytury
Magia munduru

Komentarze

Dodaj komentarz