Kontrakty w liczbach

W województwie śląskim złożono w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej 5198 ofert. W części jawnej, ze względu na niespełnienie warunków, odrzucono 433 wnioski. Dotyczy to m.in. tzw. błędów godzinowych, które wyeliminowały np. żorskiego Eskulapa z negocjacji o dermatologię i neurologię.
– W części niejawnej konkursu wybrano 3962 oferty, co pozwoliło na zakontraktowanie 4786 poradni. Na te świadczenia przeznaczono 20 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Wykupiono więcej usług, ale mogła wystąpić tu alokacja, czyli przemieszczenie usług. Na rynku pojawiło się bowiem wiele nowych prężnych firm medycznych, które przejęły część kontraktów – informuje Jacek Kopocz, rzecznik prasowy oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach.
Jak dodaje, NFZ jest zobowiązany do wyboru najkorzystniejszych ofert z punktu widzenia pacjenta. Liczy się też cena. Zyskują firmy, które oferują tańsze usługi medyczne. – Dzięki temu za te same pieniądze możemy kupić więcej procedur medycznych – wyjaśnia Jacek Kopocz.

Czytaj też:
Przepis na zawał
Szpitalnym łatwiej
W NFZ wymyślają absurdy
Wybieramy najkorzystniejsze oferty

Komentarze

Dodaj komentarz