Konferencja parlamentarzystów PiS. Od lewej: Grzegorz Janik, Wojciech Piecha i Katarzyna Dutkiewicz / Kinga Łaskawiec
Konferencja parlamentarzystów PiS. Od lewej: Grzegorz Janik, Wojciech Piecha i Katarzyna Dutkiewicz / Kinga Łaskawiec

- Zakończone właśnie analizy techniczne i ekonomiczne wykazały, że najefektywniejszym wariantem realizacji projektu, z perspektywy inwestora jak i mieszkańców Rybnika, jest rozbudowa istniejącej elektrociepłowni Chwałowice i kogeneracyjny układ gazowy o mocy około 20MW oraz modernizacja i dostosowanie istniejących kotłów węglowych do unijnych standardów emisyjnych dla źródeł średniej wielkości, czyli tzw. dyrektywy MCP – poinformowali we wtorek w Rybniku parlamentarzyści PiS z naszego regionu.

Jak wyliczono, do wyprowadzenia ciepła z rybnickiej elektrowni konieczne byłoby wybudowanie przez właściciela sieci (PGNIG Termika Energetyka Przemysłowa) magistrali o długości około 3 km. Koszt takiej inwestycji wyniósłby około 50 mln zł i spowodowałby wzrost rachunków za ciepło.

- Gdyby to było opłacalne przedsięwzięcie, Francuzi (poprzedni właściciel elektrowni - przyp. red.) na pewno by to zrobili - komentuje poseł Grzegorz Janik (PiS).

Tańsza ma być modernizacja Elektrociepłowni Chwałowice i doposażenie jej o źródło kogeneracyjne. - Inwestycja będzie się opierać na produkcji ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli w kogeneracji. To najbardziej efektywne i optymalne kosztowo rozwiązanie, również z punktu widzenia odbiorcy końcowego. Kogeneracja jest także kluczowym narzędziem do walki z niską emisją, będącą głównym źródłem smogu w Rybniku i innych miastach - podkreśla senator Wojciech Piecha.

Inwestycję zrealizuje PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa we współpracy z Polską Grupą Górniczą oraz PGE Energia Ciepła.

- To rozwiązanie optymalne dla mieszkańców Rybnika. Najważniejsze jest, by ciepło dostarczane mieszkańcom Rybnika było ekologiczne i jak najtańsze. Bardzo liczę również na rozbudowę sieci, na modernizację elektrociepłowni - dodała posłanka Katarzyna Dutkiewicz.

Równocześnie PGE prowadzi analizy dotyczące potencjalnej budowy w rybnickiej elektrowni nowego bloku energetycznego, który zapewni wydłużenie eksploatacji zakładu do 2050 roku. Na razie nie wiadomo, na jakim paliwie będzie się opierał planowany blok, prawdopodobnie na gazowym.

1

Komentarze

  • shpt A odpady 17 lipca 2019 11:34Produkujemy w domach sporo darmowej energii, w odpadach. Może w Chwałowicach udałoby się wybudować małą spalarnię. Przecież o takich głośno mówi teraz Veolia i chce je budować w miastach o wiele mniejszych niż Rybnik, nie mówiąc już o ROW.

Dodaj komentarz