Latarnicy logują się na PUE / Archiwum
Latarnicy logują się na PUE / Archiwum

Jak wyjaśnia Beata Kopczyńska, rzecznik prasowa rybnickiego oddziału ZUS, usługi administracji publicznej, w tym ZUS, przenoszą się do internetu. Aby mogło z nich korzystać jak najwięcej osób, Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę ze Stowarzyszeniem "Miasta w Internecie", które wraz z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji realizuje program Polska Cyfrowa Równych Szans. W ramach porozumienia Latarnicy Polski Cyfrowej (wolontariusze stowarzyszenia) mają propagować wiedzę o Platformie Usług Elektronicznych ZUS i promować ideę nowoczesnych ubezpieczeń społecznych. Najpierw jednak sami muszą nabyć wiedzy z tego zakresu. Oddział nawiązał więc kontakt z lokalnymi latarnikami Krzysztofem Sierem z Radlina i Dominiką Pukowiec ze Świerklan, którzy w zeszłym tygodniu gościli w ZUS i przeszli szkolenie z zakresu PUE.

– Teraz oboje będą szkolili innych i zachęcali ich do założenia sobie profilu na PUE ZUS. Dzięki temu każdy może sprawdzać na bieżąco, czy jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego, czy odprowadzane są za niego składki na ubezpieczenie społeczne, może także wyliczyć sobie prognozowaną emeryturę. PUE daje też wiele udogodnień dla osób prowadzących działalność gospodarczą – objaśnia Beata Kopczyńska. Zainteresowani proszeni są o kontakt z latarnikami pod numerami telefonu 512 903 647 lub 782 082 121 w celu uzyskania szczegółowych informacji i uzgodnienia terminu.

Polska Cyfrowa Równych Szans to projekt edukacyjny adresowany do Polaków z pokolenia 50+, którzy nie potrafią poruszać się w sieci, a nieraz nawet obsługiwać komputera, przede wszystkim dlatego, że do tej pory nie mieli takiej potrzeby, zwłaszcza że nie są aktywni zawodowo. Latarnicy mają ich tego nauczyć. – Idea to jak najbardziej potrzebna i słuszna, o czym świadczy zainteresowanie. W dotychczasowych szkoleniach z samych tylko podstaw obsługi komputera, oczywiście bezpłatnych, jakie organizuje Krzysztof Sier, wzięło już udział kilkaset osób. Teraz pora zapoznać uczestników szkoleń z tak wygodną formą komunikacji z ZUS-em, jakim jest PUE – uzupełnia Beata Kopczyńska.

Warto dodać, że Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" ma około 2 tysięcy wolontariuszy. W ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans mają dotrzeć do około 190 tysięcy osób.

Komentarze

Dodaj komentarz