Jedna z poprzednich edycji festiwalu / Dominik Gajda
Jedna z poprzednich edycji festiwalu / Dominik Gajda

Odwiedzimy obozy dla uchodźców, poznamy pracę na planie filmów Kieślowskiego. Resetować będziemy się przy fotografii reklamowej.

Od 18 do 20 września w siedzibie Fundacji PGE Energia Ciepła odbędzie się 17.edycja Rybnickiego Festiwalu Fotografii.

Oficjalne otwarcie i prezentacja wystaw w piątek 18 września o godzinie 18.30.
O godzinie 19.15 spotkanie autorskie z ikoną czeskiego dokumentu Vladimírem Birgusem. Przyjdź posłuchać dyrektora Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie w roku jubileuszu 30-lecia tej legendarnej uczelni.

W sobotę od godz. 12.30 warsztat z portretu u jednego z najlepszych współczesnych fotografów reklamowych. To jedyna okazja, aby popracować pod okiem Szymona Szcześniaka.
Na godz. 16 zaplanowano wykład Anny Fiń "Fotografia migracyjna, czyli o pożytkach spotkania nauki i sztuki". Przekonajcie się, na ile wiedza z zakresu nauk społecznych może być przydatna artystom.
O godz. 17 spotkanie z Piotrem Jaxą-Kwiatkowskim, operatorem filmowym i fotografem, który pracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii "Trzy kolory". Artysta przygotował wystawę zdjęć "Remembering Krzysztof".

Godzinę później prelekcja fotografki i byłej lekkoatletki Aleksandry Szmigiel, specjalizującej się w fotografii sportowej.
O godz. 19 wracamy do tematyki uchodźców wraz z Karolem Grygorukiem, który tylko w samym 2019 roku sfotografował 30 obozów dla uchodźców. Uwaga - jeśli obawiasz się, że zacznie Cię uwierać Twoje uprzywilejowanie, to nie przychodź...

W niedzielę o godz. 14.30 wykład i sesja pytań i odpowiedzi "Prawo w fotografii, czyli co każdy fotograf powinien wiedzieć". To absolutne "must have" w dobie RODO oraz dla tych, którzy chcą poznać swoje prawa autorskie! Temat przybliży Natalia Mileszczyk, prawniczka, specjalistka ds. polityk publicznych.
O godz. 16 spotkanie autorskie z legendarnym artystą Wojtkiem Wieteską, który tak konstruuje swoje powieści fotograficzne, że nie sposób się od nich oderwać. Bo twierdzi, że "fotografie są szybsze od słów".
O godz. 17 Silvia Pogoda, pochodząca ze Słowacji fotografka, zabierze nas w intymny i wielobarwny świat historii rodziny i nie tylko. Będzie interdyscyplinarnie i filozoficznie. Jak w podróży.

O godz. 19 Jacenty Dędek zabierze nas w podróż po polskiej prowincji. Od początku 2011 r. do połowy 2017 r. razem z żoną Kasią jeździł po naszym kraju, zbierając materiały do książki poświęconej Polsce małomiasteczkowej, prowincjonalnej (wszystkie województwa, miejscowości nie większe niż 30 tys. mieszkańców). - Odwiedziliśmy kilkaset miasteczek i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach - wylicza autor.
Tytuł tej publikacji to "portretprowincji.pl". Album ma 360 stron, jest w nim ponad 150 czarno-białych fotografii oraz sporo opowieści o życiu bohaterów i kilka tekstów o charakterze reporterskim.
I na koniec (godz. 19) spotkanie z Lidią Popiel, fotografką będącą jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Polsce: portrecistką, modelką, dziennikarką, jurorką i kuratorką.
Na festiwalu można będzie zobaczyć kilkanaście wystaw i projektów, m.in. "Domy bezdomne" Doroty Brauntsch (o starej architekturze wiejskiej, która znika z krajobrazu Górnego Śląska), "Inny Świat" Barbary Wójcik (artystka na kilku fotografiach uchwyciła dzień z życia sióstr salezjanek oraz kandydatek do zakonu, tzw. postulantek), "Śląsk" Patrycji Kornas.

Uwaga, wstęp na festiwal pozostaje bezpłatny, ale ze względu na epidemię COVID-19 obowiązują zapisy. - Zgodnie z wymogami sanitarnymi musimy ograniczyć liczbę uczestników do 50 proc. obłożenia obiektu Fundacji PGE Energia Ciepła - informują organizatorzy.

Komentarze

Dodaj komentarz