Laureaci z europosłem Łukaszem Kohutem / Artur Pławski Muzeum Tychy
Laureaci z europosłem Łukaszem Kohutem / Artur Pławski Muzeum Tychy

W zmaganiach finałowych, które dostarczyły sporo emocji, młodzi znawcy Śląska walczyli o nagrodę główną, czyli wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. A było to możliwe dzięki patronowi konkursu, eurodeputowanemu Łukaszowi Kohutowi.

Najlepsze 32 dwuosobowe drużyny, wyłonione w marcowych eliminacjach, polegających na przygotowaniu prezentacji poświęconej wybranej postaci, miejscu lub wydarzeniu z dziejów Śląska, spotkały się w Oddziale Muzeum Miejskiego w Tychach.

Do ścisłego finału zakwalifikowało się siedem ekip z siedmiu szkół z sześciu miejscowości: 14 uczniów przygotowanych przez nauczycieli. - Poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Co ciekawe, w zmaganiach wzięli udział nie tylko mieszkańcy historycznego Śląska, była np. też zagłębiowska drużyna z Dąbrowy Górniczej. Ci młodzi ludzie odpowiadali na naprawdę bardzo trudne pytania związane z naszym regoinem – powiedział nam Łukasz Kohut.

Uczestnicy musieli wykazac się wiedzą m.in. o miejscach i obiektach, jak Muzeum Śląskie w Katowicach, Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej czy Pałac w Świerklańcu; postaciach z dziejów regionu (Kazimierz Kutz, poeta Rafał Wojaczek, malarz Teofil Ociepka) czy znać cytaty z wypowiedzi słynnych Ślązaków (astronomki Marii Kunitz, piłkarza Gerarda Cieślika czy Wojciecha Korfantego).

Z kolei ścisły finał to runda pytań otwartych (np. o połednice; Emina Paszę; trzy fakty z życia Karola Goduli; trzy wynalazki Oscara Troplowitza; trzy śląskie miasta, które istniały już w średniowieczu; historyczne przyczyny różnic między Śląskiem Cieszyńskim a pozostałą częścią Górnego Śląska oraz kim był Angelus Silesius.

Odpowiedzi oceniali: historyk Michał Dzióbek (przewodnik, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności) – przewodniczący jury, historyczka sztuki Aleksandra Gorzelik (nauczycielka, konsultantka w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), etnolożka Klaudia Roksela (Gryfnie) i reportażystka Dorota Brauntsch (autorka książki „Domy bezdomne”).

Wyniki: I miejsce - Bartłomiej Kielar i Daniel Świerczyński (nauczyciel: Nikoletta Krasodomska) z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach / 88,5 pkt, II - Wojciech Biolik i Lena Jędrasik (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Katowicach / 85,25 pkt, III - Miłosz Grzondziel i Bartłomiej Grzywocz (nauczyciel: Katarzyna Jendrusiewicz) z Salezjańskiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Świętochłowicach / 85 pkt, IV - Stefania Podleśny i Weronika Podleśny (nauczyciel: Franciszek Podleśny) z Zespołu Szkół Podstawowych nr 5 w Rybniku / 80,5 pkt, V - Julia Cieślikowska i Alicja Huć (nauczyciel: Tomasz Świdergał) ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Katowicach / 79,75 pkt, VI - Julian Borysławski i Jakub Karweta (nauczyciel: Artur Glombik) z III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu / 78,5 pkt, VII - Mateusz Gazdowicz i Mikołaj Rojek (nauczyciel: Agnieszka Jarnutowska i Najib Sherzai) ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach / 70,5 pkt.

Na czym polega wyjątkowość „Silesia Incognita”? - „Silesia Incognita“ to je […] tako trocha rock’n’rollowo edukacjo regiōnalno. […] Chcymy pokozać tyn efekt <

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz