W Rafako SA rusza restrukturyzacja wymuszona coraz trudniejszą sytuacją ekonomiczną firmy / NaszRacibórz
W Rafako SA rusza restrukturyzacja wymuszona coraz trudniejszą sytuacją ekonomiczną firmy / NaszRacibórz


W opinii nowego zarządu, powołanego 12 sierpnia na nową kadencję, dla uzdrowienia sytuacji w firmie niezbędne są radykalne działania zmierzające do obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Tym bardziej, że sytuacja na tradycyjnym dla RAFAKO rynku, jest z roku na rok trudniejsza. Jednym z elementów restrukturyzacji będzie redukcja zatrudnienia. Zgodnie z przepisami prawa pracy, zarząd poinformuje o planach zwolnień grupowych działające w Spółce związki zawodowe.

Jak nam powiedział Jacek Balcer, dyrektor komunikacji korporacyjnej, rzecznik prasowy Grupy Kapitałowej RAFAKO, pierwsze spotkanie ze związkowcami zaplanowano na jutro 1 września. Zostaną wówczas przekazane informacje o przyczynach, grupach zawodowych, okresie, w którym nastąpią zwolnienia oraz o kryteriach doboru pracowników do zwolnienia i kolejności dokonywania zwolnień. W ramach zwolnień grupowych zaplanowano redukcję zatrudnienia o maksymalnie czterystu pracowników.

Jak „Nowiny” dowiedziały się nieoficjalnie pracę stracą głównie menedżerowie. Program restrukturyzacji zakłada bowiem łączenie działów, a tym samym redukcję kadry zarządzającej.

- To bardzo trudna decyzja, ale bez niej Spółka nie poradzi sobie w obecnej sytuacji rynkowej. Chcąc przetrwać, musimy znacząco ograniczyć koszty i redukcja zatrudnienia jest jednym z wielu działań jakie podejmujemy -– powiedział Mariusz Zawisza, nowy prezes RAFAKO S.A., dodając, że zarząd podjął już wcześniej decyzje o wypowiedzeniu wielu umów doradczych oraz analizuje możliwości dezinwestycji i sprzedaży części majątku, niezwiązanego z bezpośrednio z produkcją.

- Chcę podkreślić, że podana w komunikacie liczba pracowników to wartość maksymalna i Zarząd zrobi wszystko, aby zachować jak najwięcej miejsc pracy – poinformował Mariusz Zawisza.

Zmiany w strukturze zatrudnienia zostały zapoczątkowane w RAFAKO już w 2017 roku i były związane ze spadającym popytem na produkty, w których Spółka od lat była wyspecjalizowana. W kraju nie ma dziś zapotrzebowania na bloki nadkrytyczne, a pozyskiwanie i realizacja nowych zleceń za granicą zostały w czasie pandemii znacząco utrudnione i trudno dziś określić jak będą wyglądały eksportowe możliwości RAFAKO. Dlatego Spółkę czeka nie tylko redukcja zatrudnienia ale także optymalizacja procesów i zasobów biznesowych i operacyjnych.

- Proces naprawczy to jedno, bo nie stać nas na dalsze generowanie strat, ale równie ważne jest, by Spółka jak najszybciej przystosowała się do zmieniających się wymagań rynkowych - zaznacza wiceprezes Radosław Domagalski – Łabędzki. - Chodzi z jednej strony o przetrwanie trudnego czasu a zarazem określenie niszy na rynku, w której odnajdziemy się jako firma technologiczna i utrzymamy silną pozycję, bo coraz mniej jest zamówień na nasze tradycyjne wyroby, a konkurencja na tym malejącym rynku jest coraz większa – dodaje, podkreślając, że szansą dla RAFAKO są zarówno kompetencje zdobyte podczas realizacji, w roli generalnego wykonawcy, bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno, jak również unikatowe, własne technologie, w zakresie ochrony środowiska.

Redukcje dotkną wszystkich obszarów funkcjonowania Spółki. Ostateczna liczba likwidowanych stanowisk będzie uzależniona m.in. od kształtu porozumienia w sprawie zwolnień grupowych, które w najbliższych tygodniach będzie konsultowane ze związkami zawodowymi. Proces zwolnień grupowych rozpocznie się po zakończeniu konsultacji z
partnerem społecznym, czyli reprezentantami trzech działających w RAFAKO organizacji związkowych.

Przypomnijmy, że Grupa Kapitałowa świadczy usługi EPC dla energetyki oraz branży ropy i gazu. Jest generalnym wykonawcą bloków energetycznych, oferującym własne rozwiązania technologiczne, liderem w produkcji urządzeń zawiązanych z wytwarzaniem energii. Firma oferuje także projektowanie i produkcję szerokiej gamy kotłów, w tym kotłów na parametry nadkrytyczne i kotłów fluidalnych oraz urządzeń ochrony środowiska, w tym instalacji odsiarczania i odazotowania spalin i elektrofiltrów.

Do tematu wrócimy w środowych "Nowinach".

1

Komentarze

  • supermek2684 TAK PRACA ZWOLNIENIA W RAFAKO NIEBYWAŁE !! A ZYCIE I RODZINA i FINANSE ??!! 02 września 2020 17:58DLA MNIE NIEPOJETE ZWOLNIC 400 LUDZI OSOB FIZYCZNYCH i RAFAKO i RESTRUKTURYZACJA TRUDNA DECYZJA TO JEST NIE TYLKO GLUPOTA KIEROWNIKOW W FIREMCE A REDAKCJA NOWINY ZAPYTAC GDZIE TE OSOBY BEDA ZATRUDNIONE LUB GDZIE ZAMIERZAJA SIE ZATRUDNIC LUB JAK STARSI STAZOWO NA EMERYRURE IDA ILE OSOB BEDZIE NA TYM CO TAK TRUDNO DYREKCJE JA POWIEM SZCZERZE TYLKO FAJNIE PISZECIE O ZWOLNIENIACH I TRUDNA DECYZJA A POWINNO NAPISANE BYC ZWOLNIONYCH ALE ZNAJDA ZATRUDNIENIE W CZASIE SWIRUSA Z CHIN WIRUSA KORONO WIEC EPIDEMI I DLATEGO NIE POJMUJE TAKICH ARTYKUŁOW ZE RAFAKO ZWALNIA I CO Z TEGO TYLKO ZAPYTAC DLACZEGO I GDZIE BEDA ZATRUDNIENI PO TO TO JEST REPORTER I DZIENIKARSTWO WIDAC SENSACYJA BO ZWALNIAJA NIEBYWAŁE JAK W LATACH 90 JAK AWS I BALCERWOWICE I WALESIOKI ZLODZIEJE PIERONSKIE SZKODNIKI POLSKIE SZMACIAKI WIEM BO Z HUTY SILESIA KTORA JUZ TYLKO MUZEUM ISTNIEJE CHORE SENSACJE DZIENIKARSKIE

Dodaj komentarz