Na nową siedzibę biblioteki zrewitalizowano zabytkowy młyn w centrum Żor / UM Żory
Na nową siedzibę biblioteki zrewitalizowano zabytkowy młyn w centrum Żor / UM Żory


Wjeżdżając do miasta od strony Rybnika, na wysokości parku zwraca uwagę ciekawa architektura nowej siedziby biblioteki. Gmach z wieloma funkcjami dla mieszkańców miał być oddany do użytku wiosną, lecz przeszkodziła pandemia koronawirusa.

„Nowiny” jako pierwsze informują, że nowa biblioteka zostanie otwarta 12 września o godz. 12. W tym oraz następnym dniu przewidziano szereg wydarzeń towarzyszących. - Weekend pełen będzie wyjątkowych spotkań, niepowtarzalnych dyskusji, różnorodnych zajęć i niespodzianek, co gwarantuje doskonałe spędzenie czasu w nowej przestrzeni – zapewnia dyrektor Aleksandra Zawalska-Hawel, która już dziś z pracownikami zaprasza na otwarcie.

Z pisarzy swój udział zapowiedzieli m.in. Sylwia Chutnik, Katarzyna Kubisiowska, Szczepan Twardoch, Mikołaj Łoziński i Andrzej Franaszek. Będzie można posłuchać dyskusji m.in. „trzech tenorów literaturoznawstwa” - profesorów Czaplińskiego, Koziołka i Sławka. Młodsi czytelnicy zaś będą mieli możliwość bezpośredniego spotkania z autorami takich książek jak: „Mania Skłodowska” - Jakub Skwosz, „Proszę mnie przytulić” - Przemysław Wechterowicz czy „Tiramisu z truskawkami” - Joanna Jagiełło).

Całość zakończy w niedzielę wieczorem wyjątkowy, emocjonalny koncert pt. „Z nadzieją przez życie” w wykonaniu Alony Szostak, utalentowanej i nagradzanej aktorki Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Teatru Polskiego w Poznaniu, która w czterech językach zaśpiewa piosenki o miłości, samotności, spełnieniu, tęsknocie i nadziei.

Połączenie historycznego obiektu z ciekawą architekturą wnętrz tworzy nietuzinkowe miejsce na mapie kulturalnej miasta. Dzięki doskonałemu wielofunkcyjnemu zapleczu, da możliwość swobodnego korzystania ze zbiorów dostępnych w jednym miejscu i przestrzeń na organizowanie różnorodnych form komunikacji społecznej.

- Przeznaczona jednocześnie dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci będzie miała charakter biblioteki rodzinnej, do której – ze względu na zasobne zbiory, dostęp do nowych technologii, uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, możliwość uzyskania różnorodnych informacji oraz wydłużone godziny otwarcia – warto pokonać nawet większą odległość, co przy bezpłatnej w naszym mieście komunikacji miejskiej nie stanowi problemu – mówi szefowa książnicy.

Pełny i aktualny program otwarcia i dodatkowe informacje znajdziecie na stronie www.mbpzory.pl. Zaplanowana forma oraz zakres impreza może ulec zmianie, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej.

Galeria

Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz