Hania Piecha w Warszawie / Archiwum rodzinne
Hania Piecha w Warszawie / Archiwum rodzinne


Ireneusz Stajer

Rośnie nam w regionie kolejna po duecie Zbigniew Tomecki i Gabriela Becla rasowa autorka komiksów. Atutami 16-letniej Hani Piechy są nieprzeciętna wyobraźnia, malarskie zdolności i umiejętność skrótu oraz dojrzałość. Ostatnio po raz drugi została laureatką konkursu Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie "Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie", któremu patronuje minister edukacji narodowej.

Wpłynęło 161 prac z całej Polski. Komisja pod przewodnictwem scenarzysty i współautora komiksów Sławomira Zajączkowskiego w trzech grupach wiekowych przyznała równorzędne tytuły laureatów. "Tragiczny epizod rybnickich harcerzy" Hani Piechy został nagrodzony jako jedna z 15 prac w kategorii wiekowej 14-16 – latków.

Opowieść o harcerzach z Gotartowic

- Przygotowałam komiks poświęcony zamordowanym przez niemieckich nazistów harcerzom Buchalikom z Gotartowic, obecnie dzielnicy Rybnika. Wcześniej starałam się jak najwięcej o nich poczytać. Z biblioteki wypożyczyłam książki, korzystałam z materiału źródłowego w Szkole Podstawowej nr 20 w Gotartowicach i rozmawiałam z osobą, która opowiedziała o wydarzeniach sprzed 78 lat. To bardzo smutna historia – mówi nasza laureatka.

Praca powstała pod kierunkiem Marcina Wieczorka, historyka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. K. Miarki, gdzie Hania chodziła do gimnazjum, oraz Mirosława Cębrzyny z Zespołu Szkół Budowlano – Informatycznych. Tu aktualnie dziewczyna uczy się grafiki komputerowej w pierwszej klasie technikum.

Nagrodzone komiksy będzie można oglądać w październiku na wystawie w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki "Przystanek Historia" przy ulicy Marszałkowskiej 21/25. Czytelnicy "Nowin" już dziś mogą zachwycić się talentem 16-latki z Żor, bo publikujemy fragmenty nagrodzonego komiksu.

IPN nagradza

W zeszłym roku praca żorzanki była jedną z dwóch najwyżej ocenionych spośród blisko 400, które wpłynęły do organizatorów tego samego konkursu. - Akcja mojego komiksu toczy się w Żorach. Jest 1939 rok. Uczeń "Miarki" i uczennica innej szkoły zakochują się w sobie. 1 września wybucha wojna. Po zajęciu miasta przez Niemców uczeń, który jest harcerzem, roznosi ulotki i maluje na ścianach domów symbol walczącej Polski. Zostaje aresztowany i osadzony w Auschwitz. 19 stycznia 1945 roku ucieka w rodzinnych Żorach z Marszu Śmierci. Historia kończy się szczęśliwie, bo młodzi znowu są razem – powiedziała "Nowinom" wówczas Hania.

Kapliczka na Biesie

Niedawno zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii szkół ponadpodstawowych w powiatowym konkursie plastycznym "Patriotyzm na co dzień i od święta". Namalowała przydrożną kapliczkę stojącą na obrzeżach parku Cysterskie Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich w Rowniu na Biesie. Otrzymała ponadto nagrodę specjalną za pracę "Mój inkaustowy ogród", czyli widok z okna swojego domu z akcentem wyobraźni.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz