Kawiarenkę w plenerze sfinansował Narodowy Instytutu Wolności z programu FIO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich / Materiały prasowe
Kawiarenkę w plenerze sfinansował Narodowy Instytutu Wolności z programu FIO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich / Materiały prasowe

W piątek 5 czerwca 2020 w Parku Ekologicznym „Piaskownia” na Kleszczówce odbyła się Kawiarenka obywatelska z udziałem inżyniera Michaela Liguza – ogrodnika miejskiego z Wałbrzycha. Było to już trzecie spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Recykling pod lupą”, który dzięki grantowi Funduszu Inicjatyw Obywatelskich prowadzą żorskie Fundacja Eko „Folwark pod lipami” oraz Stowarzyszenie Międzykulturowe „Maloka”.

Debatowano na temat tego czy Żory mogą być bardziej zielone. Działania ogrodnika miejskiego w Wałbrzychu od dawna podgląda Ela Koczar z Miejskiego Ośrodka Kultury, która zaproponowała udział właśnie pana Liguza w kawiarence.

– Cieszymy się, że Pan Michael Liguz podzielił się z żorzanami rozwiązaniami z Wałbrzycha, które z powodzeniem wdraża. Dyskusja była bardzo merytoryczna - podsumowują Teresa Gola i Anna Nowacka, inicjatorki kawiarenki.

Uczestnicy dowiedzieli się wielu rzeczy o nasadzeniach w przestrzeniach miejskich, tworzenia parków kieszonkowych oraz inicjatywach mieszkańców o status zabytku przyrody dla poszczególnych okazów drzew i zbiorowisk.

Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała. Gośćmi kawiarenki byli m.in. Anna Ujma, pełnomocnik prezydenta ds. promocji, kultury i sportu, Bronisław Jacek Pruchnicki, pełnomocnik prezydenta ds. infrastruktury, Anita Materzok, naczelnik wydziału infrastruktury miejskiej i inwestycji, która udzieliła zebranym wielu merytorycznych informacji.

Przybyli również radni Krzysztof Mentlik, Dawid Świerczek, Michał Miłek. Partnerem projektu jest Spółdzielnia Mieszkaniowa w Żorach, którą reprezentował prezes Zbigniew Matyjas. Licznie pojawili się przedstawiciele trzeciego sektora i wolontariusze, którzy aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska na terenie miasta Żory.

- Tak wysoka frekwencja świadczy o tym, że temat ekologii oraz zazieleniania przestrzeni miejskiej jest istotny dla mieszkańców naszego miasta. Planujemy złożenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w celu powołania w Żorach funkcji przyrodnika miejskiego – mówi Anita Czerner-Lebedew, prezeska Stowarzyszenia „Maloka”.

Stowarzyszenia, rady dzielnic oraz lokalni liderzy realizują coraz więcej działań ekologicznych. Miejsca rekreacyjne pozostające w bliskim kontakcie z naturą powstają również w mieście w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Kawiarenka jest częścią większego projektu edukacji ekologicznej „Recykling pod lupą”, który jest realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności z programu FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Żorskie organizacje pozyskały na ten cel z Narodowego Instytutu Wolności kwotę 144 tysięcy złotych. W projekcie przez 1,5 roku łącznie odbędzie się 10 szkoleń ekoliderów, 10 warsztatów ekologicznych dla rodzin, 5 kawiarenek obywatelskich, a także szkolenia wewnętrzne. Ekodziałaczy wspiera merytorycznie Fundacja Zielone Szkiełko.

- Dziękujemy Żorskiemu Centrum Organizacji Pozarządowych za udostępnienie Parku Piaskownia.- mówi Anna Nowacka.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz