Przeciwko budowie kopalni mieszkańcy protestowali już m.in. w Urzędzie Miasta / Archiwum
Przeciwko budowie kopalni mieszkańcy protestowali już m.in. w Urzędzie Miasta / Archiwum

Wojewoda śląski ma zastrzeżenia do uchwały Rady Miasta Rybnika zmieniającej obszar w rejonie ulicy Golejowskiej. Chodzi o zakaz realizacji w tym miejscu przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko.

Uchwała została podjęta z powodu tego, że firma Bapro chce wybudować tam nową kopalnię.

Wojewoda twierdzi, że uchwała rybnickiego samorządu została podjęta "z istotnym naruszeniem prawa". I wszczyna postępowanie nadzorcze w tym temacie.

- Dla nas wszystkich ta przestrzeń w jasny sposób wiąże się z tematem kopalni Paruszowiec. Być może wstrzymana przez inwestora procedura postępowania środowiskowego obliczona jest na korzystne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lub sądowe, jeśli dojdzie do skierowania sprawy na tę drogę – mówi Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika.

W odpowiedzi na zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego prezydent Rybnika przekazał wojewodzie obszerne wyjaśnienia miasta w tej sprawie, uzasadniając zgodność z prawem treści podjętej przez Radę Miasta Rybnika uchwały, wnosząc jednocześnie o umorzenie postępowania.

- Piłka w grze. Przesłaliśmy obszerne wyjaśnienia do wojewody w związku z zapisami w planach zagospodarowania przestrzennego, które naszym zdaniem nie naruszają prawa. Jesteśmy zdeterminowani, by zrobić wszystko co w naszej mocy, by ta kopalnia na terenie Rybnika nie powstała – zapowiada Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Stanowisko wojewody zmobilizowało też mieszkańców Rybnika do wystąpienia z apelem o uznanie uchwały za zgodną z prawem. Mieszkańcy wskazują, że uchwała została podjęta jednogłośnie przez radnych wszystkich opcji i zgodnie z wolą i w interesie przeważającej części mieszkańców miasta.

- Wprowadzone przez Radę Miasta zmiany w planie mają uniemożliwić powstanie nowej kopalni węgla i ochronić mieszkańców i mieszkanki Rybnika przed katastrofą ekologiczną, gospodarczą i społeczną. Przeciwko nowej kopalni wypowiedzieli się jednogłośnie radni w uchwale z dnia 23 maja 2019 r. We wszystkich sondażach przeciwnicy kopalni stanowią ponad 70% respondentów – przypominają mieszkańcy, skupieni wokół społecznej grupy „NIE dla eksploatacji złoża "Paruszowiec".

Komentarze

Dodaj komentarz