Odmrażamy się! Od 18 maja działać mogą restauracje, fryzjerzy, kosmetyczki!



18 maja

Od 18 maja otwarta zostanie gastronomia. Usługi gastronomiczne będą mogły być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos. Działać mogą ogródki. Obowiązywać będzie limit 1 osoby na 4 m kw. Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu do lokalu. Kucharze oraz kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po zakończeniu obsługi gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane. W lokalach będzie można korzystać tylko z jednorazowych sztućców, trzeba też usunąć wszelkie dodatki.

Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. W salonach fryzjerskich powinna obowiązywać zasada: jeden fryzjer z zestawem czystych narzędzi dla jednego klienta (grzebienie, nożyczki, spinki, szczotki itd.). Dodano, że wymagane jest też zachowanie 1,5 m odległości między stanowiskami pracy i pracownikami. Codziennie przed rozpoczęciem pracy fryzjerzy mają mieć mierzoną temperaturę przy pomocy termometru bezdotykowego. W przypadku wystąpienia objawów choroby, należy natychmiast odsunąć pracownika od pracy. Fryzjerzy są zobowiązani do noszenia rękawiczek, maseczek, a nawet gogli i przyłbic przy wykonywaniu usług, a także stosowania odzieży ochronnej lub dedykowanej odzieży roboczej.

Z kolei w salonach kosmetycznych założono: odległość co najmniej 1,5 m między pracownikami lub konieczność instalacji ekranów ochronnych. Świadczenie usług powinno odbywać się w systemie zmianowym i rotacyjnym. Dopuszczalna jest praca tego samego zespołu przez cały dzień. Przed rozpoczęciem pracy, tuż po przyjściu do gabinetu, pracownicy powinni obowiązkowo umyć ręce wodą z mydłem. Pracownicy mają nosić specjalistyczny strój adekwatny do wykonywanego zabiegu np. fartuch jednorazowy lub tekstylny prany w min. 60 stopniach C, a także nosić maseczkę ochronną i/lub przyłbicę albo gogle. Pracownicy powinni też obowiązkowo nosić rękawiczki przy wykonywaniu usługi (zmieniane każdorazowo po wykonaniu usługi) - jeśli rodzaj wykonywanego zabiegu na to pozwala. Klienci na zabiegi powinni przychodzić bez osób towarzyszących, będą też zobligowani do zasłaniania nosa i ust oraz do noszenia rękawic ochronnych. Nie będą też mogli używać telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi.


Od 18 maja możliwe będzie prowadzenie wybranych zajęć praktycznych w szkolnictwie zawodowym. Zajęcia muszą być prowadzone z uwzględnieniem odrębnych przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych wydawanych w odniesieniu do poszczególnych branż. Kształcenie teoretyczne, tak jak dotychczas, będzie prowadzone zdalnie.

Przywrócona będzie możliwość, za zgodą rodziców, prowadzenia bezpośrednich zajęć dla dzieci mających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, dzieci i młodzieży posiadających orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, dzieci i młodzieży z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, wymagających wsparcia.

Od 18 maja możliwe będzie otwarcie schronisk młodzieżowych, międzyszkolnych ośrodków sportowych, młodzieżowych domów kultury, pałaców młodzieży, ognisk pracy pozaszkolnej oraz innych placówek specjalistycznych, które organizują pozaszkolne zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów.

Możliwe będą zajęcia na uczelniach muzycznych i artystycznych.

Zmienia się limit pasażerów w środkach transportu publicznego: tyle, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub tyle, ile wynosi 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. W drugim przypadku połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna.

Zwiększy się możliwość uprawiania sportu na boiskach, orlikach, stadionach, skoczniach i torach. Maksymalnie 14 osób na obiekcie plus dwóch trenerów, będą mogły być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie. Maksymalnie mogą na nich przebywać 22 osoby plus czterech trenerów. Będzie można korzystać z sal i hal sportowych. Do 300 mkw. - 12 osób plus trener; do 800 mkw. - 16 osób plus 2 trenerów; do 1000 mkw. - 24 osoby plus 2 trenerów; powyżej 1000 mkw. - 32 osoby plus 3 trenerów.

Zwiększony zostaje limit osób przebywających w kościołach do 1 osoby na 10 m kw. (do tej pory to 1 osoba/15 mkw.).

25 maja

Od 25 maja przywrócona będzie możliwość prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach I-III szkół podstawowych oraz konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów.

Od 25 maja uczniowie klas VIII szkół podstawowych, w tym specjalnych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty.

Od 25 maja będą mogły także ruszyć konsultacje szkolne dla absolwentów szkół, w tym specjalnych, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu maturalnego.

1 czerwca


Od 1 czerwca uczniowie pozostałych klas ze szkół dla dzieci i młodzieży będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły.

Galeria

Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz