Zakażonych koronawirusem przewieziono do szpitali jednoimiennych w Raciborzu i Tychach / Dominik Gajda
Zakażonych koronawirusem przewieziono do szpitali jednoimiennych w Raciborzu i Tychach / Dominik Gajda

Sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Wodzisławiu Śląskim jest rozwojowa. W każdej chwili do placówki mogą wpłynąć informacje o nowych zakażeniach koronawirusem. Trwają bowiem kolejne testy pacjentów i personelu. 

- Na dziś (7 kwietnia) mamy stwierdzonych 50 przypadków koronawirusa. 28 zakażonych to personel szpitala: lekarze, pielęgniarki i salowe. 22 osoby, u których wykryto SARS CoV-2 byli naszymi pacjentami – powiedział nam przed chwilą Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitali w Wodzisławiu i Rydułtowach. Zakażenia stwierdzono tylko na oddziale chirurgicznym. - Jeśli wynik testu jest dodatni, osoba trafia karetką do szpitala jednoimiennego, czyli zakaźnego – podkreśla Kowalik. Kilka dni temu dużą liczbę zakażonych przetransportowano do ośrodków w Raciborzu i Tychach.

Pacjenci i personel bez stwierdzonego na razie koronawirusa przebywają na kwarantannie. - Dodatkowo wprowadziliśmy swoją, szpitalną kwarantannę (bez decyzji sanepidu) na internie oraz ginekologii z położnictwem. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, gdyż pacjenci tych dwóch oddziałów mogli mieć kontakt z zarażonym personelem – tłumaczy Krzysztof Kowalik.

Stopniowo pacjenci będą wypisywani do domu, oczywiście w zależności od wyniku testów. Bo kończy się im czas kwarantanny. Spędzą więc święta Wielkanocy w domu. Pozostali będą musieli spędzić ten czas w szpitalu sami, bez rodziny.

W poniedziałek o godzinie 15, po przeprowadzeniu postępowań epidemiologicznych, zdecydowano o wymianie zespołów lekarskich i pielęgniarskich na większości oddziałów szpitalnych.

- Na dwóch oddziałach w dalszym ciągu oczekujemy na wyniki badań testowych, które będą określały dalszy sposób postępowania, w tym w szczególności konieczność wykonywania kolejnych wymazów. Z oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym przygotowywane są pierwsze wypisy pacjentów, którzy zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego nie wymagają dalszej hospitalizacji. Wypisy pacjentów z pozostałych oddziałów będą dokonywane niezwłocznie po uzyskaniu wyników badań umożliwiających zakończenie postępowania epidemiologicznego w poszczególnych częściach – sprecyzował dyrektor szpitala Krzysztof Kowalik.

 

Personel zwolniony z izolacji został zobowiązany do przestrzegania reżimu epidemiologicznego do czasu zakończenia całościowego postępowania epidemiologicznego. Pacjenci wypisywani ze Szpitala również są informowani o zasadach postępowania i konieczności zgłaszania do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej, działu epidemiologii tut. Szpitala lub skorzystania z teleporady u swojego lekarza POZ w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów chorobowych mogących wskazywać na zachorowanie na COVID-19.  Ponadto listy osób wypisanych ze szpitala oraz zwolnionego z izolacji personelu będą na bieżąco przekazywane do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

Do chwili obecnej nie stwierdzono nowego ogniska zakażenia, poza rozpoznanym w dniach od 30 marca do 1 kwietnia na oddziale chirurgii. W poniedziałek od pacjentów, jak i personelu medycznego pobrano kolejne próbki do badań. Spośród pobranych wcześniej wymazów uzyskano 40 wyników, z czego dwa okazały się pozytywne, pozostałe negatywne. W dalszym ciągu trwa postępowanie epidemiologiczne, zmierzające do ustalenia, w oparciu o uzyskiwane sukcesywnie wyniki badań, kręgu osób narażonych na zakażenie.

 

Komentarze

Dodaj komentarz