W Poniedziałek Wielkanocny nie odbędą się też tradycyjne procesje konne / Archiwum
W Poniedziałek Wielkanocny nie odbędą się też tradycyjne procesje konne / Archiwum


Ireneusz Stajer


Arcybiskup Wiktor Skworc podkreśla, że duchowe uczestnictwo w tych ceremoniach będzie jednak możliwe w domowych wspólnotach wiernych dzięki transmisjom telewizyjnym, radiowym i w internecie. - Wszyscy jesteśmy zaproszeni do świętowania zwycięstwa Pana Jezusa nad grzechem i śmiercią – podkreśla metropolita katowicki.

Część liturgicznych obrzędów Triduum Paschalnego zostanie uproszczona lub ograniczona. - Jego obchody będą miały w tym roku charakter wyjątkowy, ze względu na formę przeżywania. Liturgia Triduum Paschalnego, zgodnie z zarządzeniem bez udziału wiernych. To rzeczywiście historyczny moment, wydarzenie. Bo jak wiele osób wspomina, zwłaszcza starszych nie znają one świętowania Triduum Paschalnego bez możliwości uczestniczenia w nim w kościele – przyznaje ksiądz Marek Bernacki, proboszcz Bazyliki Świętego Antoniego Padewskiego w Rybniku.

Przyjąć i zaakceptować

Jak dodaje, musimy to przyjąć i zaakceptować. - Możemy oczywiście buntować się w sercu. Wielu nie potrafi się z tym pogodzić, ale taka jest rzeczywistość, która uczy nas pokory – zaznacza kapłan. -W tym momencie zwrócimy bardziej uwagę na dom, rodzinę. Bo tak, jak nam też wyraźnie powiedział ksiądz arcybiskup, to właśnie dom ma w tym czasie ma stawać się kościołem domowym, czyli wspólnotą ludzi wierzący i przeżywających swoją wiarę – dodaje ksiądz Marek Bernacki.

Proboszcz rybnickiej bazyliki również chce zachęcić do takiego przeżywania Triduum Paschalnego. - Fizycznie nie będziemy w świątyni, tylko kapłani. Ale chciejmy się jednoczyć, tak jak dotychczas poprzez środki masowego przekazu. Nadajmy w naszych domach Triduum Paschalnemu szczególny charakter. Nie mówię, żeby budować jakieś ołtarze. Niech pojawi się, jak podczas kolędy biały obrus, krzyż, zapalona świeca. Niech to jest czas przeznaczony na Triduum. Nie przeżywajmy go tak, że wykonujemy jakieś prace, a przy okazji oglądamy transmisję uroczystości w telewizji czy internecie. Odłóżmy wszystkie prace i starajmy się zasiąść razem przed monitorem, aby jak najlepiej przeżyć głębokie treści naszej wiary. Myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić – zachęca kapłan. Chodzi o to, by nadać Triduum uroczystą formułę i skupić się wokół tych treści.

Nie będzie Bożego Grobu

- W ciągu dnia bezie możliwość przyjść do kościoła, który będzie otwarty. Może właśnie wtedy, na chwilę osobistej refleksji – popatrzeć na krzyż. Nie będzie Bożego Grobu i ciemnicy, nie będzie święcenia pokarmów. Niech to wszystko pozostanie w sferze słów Pisma Świętego, które o tym mówią, słów nauczania Kościoła. Sięgajmy do tych tekstów, rozważajmy je. Nade wszystko chciejmy, by w tym świętym czasie nasz dom i rodzina stała się kościołem domowym – zaznacza ksiądz Marek Bernacki.

Jak obchodzić Triduum Paschalne w swoich domach

Wielki Czwartek

Wspominamy i przeżywamy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Przeczytajmy fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii (np. Łk 22,7–23). W telewizji i w internecie będzie można obejrzeć Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Pamiętajmy o możliwości Komunii duchowej.

W liturgii tego dnia kapłani rezygnują z tradycyjnego obrzędu obmycia nóg. Ten gest upamiętnia postawę Pana Jezusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy umywał stopy Apostołom. Postarajmy się o drobne „dzieło miłości” wobec osób najbliższych.

Wielki Piątek

Niech będzie dniem ciszy, postu ścisłego i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ofiarujmy to wyrzeczenie w intencji ustania pandemii. Warto w tym dniu znaleźć czas, aby przed krzyżem przeprowadzić rachunek sumienia, tym bardziej, że nie będziemy mogli skorzystać z tradycyjnej spowiedzi. Jeśli to możliwe, odprawmy wspólnie Drogę Krzyżową.

Modlitwę przy stacjach może podać każdy z domowników, mówiąc o co prosi Pana. Możmy także wspólnie odmówić Litanię do Najświętszego Serca Jezusowego, kończąc każde wezwanie słowami: „Przebite Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami”. Ustawmy więc krzyż na odpowiednio przygotowanym stole, zapalając przy nim świecę. Niech każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, a stół niech stanie się znakiem wzajemnej miłości i pokoju. Pojednajmy się z bliskimi i wszystkimi innymi ludźmi.
Kościół zachęca również do przeżycia wielkopiątkowej liturgii za pośrednictwem transmisji, w tym do modlitewnej jedności z papieżem Franciszkiem, podczas prowadzonego przez niego nabożeństwa Drogi Krzyżowej na Watykanie.

Wielka Sobota


W kościołach nie będzie błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny. W tym roku można wrócić do starożytnej tradycji wzajemnego błogosławienia siebie w domach. Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci i odwrotnie, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie. Metropolita prosi też o wspólne, rodzinne odmówienie, najlepiej przy zapalonej świecy – paschale, wyznania wiary, modlitwy, którą odmawiamy podczas niedzielnej Eucharystii (Credo). Wypowiadając słowa „i zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo”, zatrzymajcie się na chwilę ciszy, przyklęknijcie, rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia.

Pamiętajcie o możliwości Komunii duchowej, poprzedzając ją zawsze wzbudzeniem doskonałego żalu. Odśpiewajcie wspólnie w rodzinie radosne paschalne „Alleluja”.

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego

Kościół zachęca do wspólnej modlitwy przed bardziej uroczystym niż zwykle śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną, pobłogosławienia pokarmów, przygotowanych na stole do spożycia. Jeśli to możliwe, modlitwę błogosławieństwa niech poprowadzi ojciec jako głowa rodziny. W modlitwie przy wielkanocnym stole pamiętajcie o wszystkich, którzy w tych trudnych okolicznościach niosą pomoc, narażając swoje własne życie. Pamiętajcie o ofiarach pandemii, powierzajcie ich miłosierdziu Pana, który jest Życiem i Zmartwychwstaniem.

Kościół zachęca do rodzinnego uczestniczenia w Mszy św. wielkanocnej za pośrednictwem mediów. W południe przyjmijmy w miarę możliwości papieskie błogosławieństwo Urbi et Orbi („Miastu i Światu”). Przekażcie bliskim życzenia wielkanocne telefonicznie lub mailowo. Wedle możliwości przesyłajmy sobie pozdrowienia świąteczne – nieraz w bardzo pomysłowych formach – za pośrednictwem innych komunikatorów. Publikujmy je w mediach społecznościowych. Niech całą wirtualną rzeczywistość wypełni ta radosna wieść: „Jezus żyje! Pan prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!”. Pozdrawiajmy się paschalnym pozdrowieniem: Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

Komentarze

Dodaj komentarz