Prosto z Funduszu

Osiem inwestycji związanych z budową i modernizacją sieci ciepłowniczych oraz likwidacją niskiej emisji wesprze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Łączna kwota dotacji wyniesie ponad 60 mln zł. Dwie największe umowy na dofinansowanie podpisano ze spółkami Tauron Ciepło oraz Zabrzańskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Projekt będzie realizowany w miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej: Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec i Świętochłowice.

 

"Czyste powietrze" będzie prostsze

Rządowy Program "Czyste Powietrze" i sprawy związane z neutralnością klimatyczną były głównymi tematami posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Minister klimatu Michał Kurtyka zapowiedział, że w porozumieniu ze stroną społeczną będą toczyły się prace nad maksymalnym uproszczeniem programu, który może też zostać wzbogacony o nowe instrumenty.

Uruchomiony we wrześniu 2018 r. ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych z wykorzystaniem przestarzałych źródeł ciepła oraz niskiej jakości paliwa. Program oferuje dofinansowanie – dotacje i pożyczki, na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, czy przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku.

 

Porozumienie z Koniecpolem

Gmina Koniecpol podpisała z WFOŚiGW porozumienie, ustalającego zasady wspólnej realizacji Programu "Czyste Powietrze". Powstanie tu punkt informacyjny Programu "Czyste powietrze", do obsługi wnioskodawców. Takie umowy sygnowało już ponad 30 gmin z województwa śląskiego, a kolejne zgłaszają chęć współpracy. Lista na stronie www.wfosigw.katowice.pl.

Deklaracja współpracy jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby mieszkańców województwa. Składania wniosków bezpośrednio do gmin to dla beneficjentów duże udogodnienie. Na podstawie porozumień zawartych między Funduszem a gminami beneficjenci mogą składać wnioski nie tylko w biurze w Katowicach oraz punktach w Bielsku – Białej i Częstochowie, lecz także bezpośrednio w gminach.

 

Komentarze

Dodaj komentarz