Budynek przy ul. Chrobrego 13 czeka nie lada metamorfoza / arch.
Budynek przy ul. Chrobrego 13 czeka nie lada metamorfoza / arch.

- Biegnące wzdłuż ulicy pas parkingowy oraz ścieżka rowerowa zostaną wyłączone z użytkowania - w ich miejsce poprowadzony będzie czasowo ruch samochodowy. Konieczność wprowadzenia zmian związana jest z rozpoczęciem prac modernizacyjnych budynku przy ul. Bolesława Chrobrego 13 i wiążącą się z nimi częściową rozbiórką, przebudową i rozbudową kamienicy - wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa rybnickiego urzędu miasta.

Prowadzona przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku modernizacja kamienicy nr 13 jest częścią realizowanego przez miasto projektu "ALT/BAU – Alternative Building Activation Units" wdrażanego w ramach unijnego programu URBACT. Budynek zostanie gruntownie zmodernizowany przy wykorzystaniu nowatorskiej technologii. Po rozebraniu najwyższej kondygnacji budynku, wykonane na miarę przez specjalistyczny zakład moduły mieszkaniowe zostaną wstawione i połączone z murami zewnętrznymi. Prace modernizacyjne powinny zostać zakończone pod koniec maja 2021 roku.

Prace nad kamienicą są częścią pilotażowego programu, dzięki któremu Rybnik chce walczyć z problemem szpecących miasto pustostanów. O tej inicjatywie włodarze miasta poinformowali na konferencji prasowej zwołanej 31 października ubiegłego roku.

- Gdyby nie interwencja władz miasta, budynek przy Chrobrego 13 najprawdopodobniej zostałby wyburzony ze względu na swój stan techniczny. Udało się przekonać prezydenta do przyjęcia rozwiązania innowacyjnego na skalę kraju: usuwamy istniejącą tkankę, która jest w złym stanie technicznym, i zastępujemy ją nowoczesnymi modułami o konstrukcji stalowej, które będą przygotowane w zakładzie prefabrykacji - mówił wówczas Artur Gliwicki, dyrektor ZGM Rybnik.

Mieszkania modułowe będą gotowe do montażu na miejscu w ciągu tygodnia albo dwóch z użyciem żurawi. Warto zaznaczyć, że modyfikacja istniejącego budynku odbędzie się z poszanowaniem tkanki historycznej – elewacja w dużym stopniu zostanie ocalona. Jedna kondygnacja budynku zostanie rozebrana ze względów bezpieczeństwa, a do istniejącej ściany, po jej odpowiednim zabezpieczeniu, przystawione zostaną moduły mieszkalne.

- Chcemy wypróbować tego rodzaju budownictwo, które teoretycznie powinno być nieco tańsze niż tradycyjny remont, ale rzeczywistość jeszcze pokaże rynek. Jeśli projekt powiedzie się na tym budynku, będzie to stosowane szerzej w Rybniku - dodaje Artur Gliwicki.

Galeria

Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz