Medale rybnickich szpadzistów w Pucharze Europy

W Bratysławie odbył się kolejny z cyklu Puchar Europy Kadetów (do 17. lat) w szpadzie kobiet i mężczyzn. Turniej ten był rekordowy pod względem liczby startujących zawodników. W szpadzie kobiet wystartowało 329 zawodniczek, w szpadzie męskiej 343 z Europy oraz z USA, Japonii, Singapuru, Brazylii.
Powołania na start w PE otrzymały 4 zawodniczki RMKS-u Rybnik: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak, Patrycja Frystacka oraz Liliana Porwoł. – Znakomicie walczyła Klasik, która dotarła do finałowej ósemki. W walce o półfinał niestety przegrała z Rosjanką Bekmurzową, która jak się później okazało wygrała cały turniej. Alicja zajęła znakomite 5. miejsce. Zgryźniak wywalczyła 19. pozycję, Patrycja Frystacka 121., a Liliana Porwoł 282. – relacjonuje Artur Fajkis, trener rybniczanek i dodaje: – Znakomite starty w tym sezonie Klasik, pozwoliły jej objąć fotel lidera listy europejskiej! Zgryźniak zajmuje aktualnie 4. miejsce. Sklasyfikowanym na liście jest 780 zawodniczek – zaznacza trener z RMKS-u.
W turnieju drużynowym szpady męskiej zgłosiły się 32 drużyny. Polska reprezentacja w składzie, której znalazł się rybnicki szpadzista, Wiktor Wałach po znakomitych meczach zdobyła brązowy medal.
W drugim dniu odbył się turniej indywidualny szpady męskiej oraz turniej drużynowy szpady kobiet. – Niestety nasi zawodnicy Krzysztof Bezuch oraz Wiktor Wałach nie mogą zaliczyć tego turnieju do udanego. Obaj przegrali swoje walki o najlepszą „64” turnieju, zajmując miejsca po za pierwszą setką – mówi Fajkis.
W turnieju drużynowym szpady dziewcząt zgłosiły się 42 drużyny. Polska reprezentacja w składzie: Alicja Klasik, Kinga Zgryźniak (obie RMKS Rybnik), Gloria Klughardt (UKS Olimp Lubin), Anna Wieczorek (Muszkieter Gliwice) kolejny raz sięgnęły po złoty medal, wygrywając z Włoszkami w finałowym meczu 45:38. Polki tym zwycięstwem potwierdziły, że będą się liczyły w stawce o medale na Mistrzostwach Europy kadetek, które odbędą się w Poreczu pod koniec lutego.