Kopalnia Rydułtowy będzie fedrowała dalej, likwidacja dotyczy tylko szybów Leon III i Głowacki / Archiwum
Kopalnia Rydułtowy będzie fedrowała dalej, likwidacja dotyczy tylko szybów Leon III i Głowacki / Archiwum

Spółka Restrukturyzacji Kopalń podała terminy likwidacji 14 zakładów lub ich części. Na liście są trzy z naszego regionu. Wyodrębnione wcześniej z KWK Rydułtowy i przekazane RSK szyby Leon III oraz Głowacki, mają ostatecznie zakończyć działalność do końca 2021 roku. SRK przejęła część kopalni Rydułtowy w grudniu 2018 roku, większość zakładu normalnie fedruje w ramach Polskiej Grupy Górniczej.

Likwidacja całej KWK Krupiński w Suszcu ma potrwać jeszcze do 2021 roku. Przypomnijmy, że Jastrzębska Spółka Węglowa Innowacje, SRK i gmina Suszec podpisały umowę w zakresie rewitalizacji i rozwoju tego terenu z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

JSW Innowacje zobowiązała się między innymi do współpracy z Jastrzębskimi Zakładami Remontowymi, które w ramach Programu JZR Rozwój już budują hale produkcyjno - remontowe na obszarze likwidowanej kopalni Krupiński. Z kolei gmina Suszec zmieni miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Zadeklarowano także wspólne działania na rzecz pozyskania inwestorów na rewitalizowane tereny.

Natomiast pompownia stacjonarna w dawnej KWK Jas-Mos przestanie działać do końca grudnia 2023 roku. - Po całkowitej likwidacji kopalń zostają albo nawet tworzone są nowe pompownie. Dlaczego? By, po zaprzestaniu wydobycia nie doszło do zalania infrastruktury i sąsiednich zakładów fedrujących węgiel – tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik SRK.

- Przejmując kopalnie czy odziały, musimy Jak długo czasu zajmie nam ich likwidacja. Plan zawiera informacje o terminach. Ponieważ jednak musimy ogłaszać i rozstrzygać przetargi na te roboty, zdarza się, że są one przekraczane – przyznaje. Jak dodaje, czas likwidacji zależy również od środków, które przekazywało kiedyś Ministerstwo Energii, a obecnie Ministerstwo Aktywów.

- To pieniądze, jakie może wydać Polska na rzeczone zadanie w ramach uprawnionej pomocy publicznej - podkreśla rzecznik.

Komentarze

Dodaj komentarz