Uczestnicy jednego z poprzednich Marszów Pamięci / https://wodzislaw-slaski.pl/Gazeta Wodzisławska
Uczestnicy jednego z poprzednich Marszów Pamięci / https://wodzislaw-slaski.pl/Gazeta Wodzisławska

Po raz dziewiąty grupa piechurów pokona trasę zbliżoną do tej, w jaką w 1945 roku wyruszyło blisko 56 tysięcy więźniów obozu KL Auschwitz-Birkenau. Na czele z Janem Stolarzem, pomysłodawcą wydarzenia, weźmie udział w Marszu Pamięci i ponownie, upamiętniając tragiczną tułaczkę więźniów, z Oświęcimia zawita do Wodzisławia Śląskiego. Każdy z nas może dołączyć do tej ważnej inicjatywy.

Początek marszu zaplanowano na 16 stycznia, koniec na 19 stycznia. – Zachęcamy młodzież, dorosłych do udziału w Marszu Pamięci na całej trasie lub na wybranych odcinkach. Idziemy, by przypomnieć o tragicznych losach więźniów. Była to wyniszczająca wędrówka, wielu z nich ginęło od kul, przeszywającego mrozu i głodu. Chcemy o tej tragedii pamiętać i robimy wszystko, by przekazać ją młodszym pokoleniom. Bo tylko tak możemy ocalić historię od zapomnienia – mówi Jan Stolarz.

Oto szczegóły Marszu Pamięci: 16 stycznia Oświęcim – Miedźna (ok. 18 km), 17 stycznia Miedźna – Studzionka (ok. 26 km), 18 stycznia Studzionka – Jastrzębie Zdrój (ok. 20 km), 19 stycznia Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski (ok. 17 km). Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu: 694 784 413.

W Jastrzębiu-Zdroju dla uczczenia ofiar Marszu Śmierci, a także ludzi zesłanych przez sowietów na Sybir i do innych miejsc kaźni, już 9 stycznia odbędzie się rajd szlakiem upamiętniającym tragedię sprzed lat. O godz. 10.45 w Parku Zdrojowym zostanie złożony hołd przy tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć 15 więźniów KL Auschwitz Birkenau, w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 roku. Przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych i środowisk kombatanckich oraz delegacje szkół i harcerze położą wiązanki kwiatów. Rajd i uroczystość organizuje PTTK Oddział Jastrzębie-Zdrój przy współpracy z urzędem miasta.

19 stycznia 2020 roku, w 75 rocznicę Marszu Śmierci, do Mszany przyjedzie 20-osobowa grupa izraelskich przewodników turystycznych. - Będą u nas około godziny 14.30, w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji odbędzie się ich oficjalne powitanie przez władze gminy. Tu goście z Izraela spotkają się również z grupą uczestników Marszu "Ku Pamięci", który jak co roku wyruszy 16 stycznia pod wodzą pana Jana Stolarza spod bramy Auschwitz, by w ciągu czterech dni przejść trasę przez Jastrzębie do Wodzisławia – mówi Mirosława Książek, rzeczniczka urzędu gminy.

Około 15.30 - 16 na mszańskim cmentarzu zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty na Grobie Ofiar Marszu Śmierci. Następnie uczestnicy przejdą wspólnie ostatni odcinek trasy od Mszany do dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie odbędzie się zakończenie uroczystości.

Przypomnijmy, w styczniu 1945 roku z obozu oświęcimskiego i jego podobozów ewakuowano w pieszych kolumnach do Wodzisławia kilkadziesiąt tysięcy więźniów, konwojowanych przez uzbrojonych esesmanów. Większość skierowano przez Jastrzębie-Zdrój. Mniej liczne kolumny popędzono przez Żory. Odcinki dziennej marszruty wynosiły około 20-30 km, noclegi improwizowane były najczęściej pod gołym niebem. Pasiaki więźniarskie nie pozwalały w wystarczającym stopniu zachować ciepła ciała. Żywieniowe racje dzienne były wypadkową losu. Każdego, kto usiłował zbiec lub nie nadążał za współwięźniami z powodu wycieńczenia, karano natychmiastową śmiercią. Wodzisław Śląski był docelowym miejscem marszu. Stąd, mimo mrozu, otwartymi wagonami kolejowymi wywieziono więźniów do obozów w głąb Rzeszy.

Komentarze

Dodaj komentarz