Organizatorzy i zwiedzający wystawę wspólnie, pierwszy z lewej Józef Burszyk / Ireneusz Stajer
Organizatorzy i zwiedzający wystawę wspólnie, pierwszy z lewej Józef Burszyk / Ireneusz Stajer


Ireneusz Stajer

Każdy chce zobaczyć wystawę szopek bożonarodzeniowych. Po mszach świętych, nieszporach salkę parafialną przy kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Rowniu odwiedza tłum ludzi. Całe pomieszczenie zajmują... 73 stajenki z kolekcji Józefa Burszyka, mieszkańca Bełsznicy, który sam jest uznanym rzeźbiarzem.

- Na cały zbiór zabrakłoby miejsca. W domu mam jeszcze około 50 szopek – uśmiecha się artysta. Największe wrażenie robi duża stajenka, wykonana w drewnie sosnowym, ale z figurkami misternie wyciosanymi z dębu amerykańskiego, jego właśnie autorstwa. Zjechała niemal całą Polskę i pół Czech. - Moje pierwsze eksponaty pochodzą właśnie zza południowej granicy. Dostałem je jakieś 20 lat temu od kolegów z pracowni rzeźbiarskiej w Ostrawie. Wiele prezentowanych szopek zrobiły dzieci ze szkół, przedszkoli i domów kultury w Polsce, głównie gmin Gorzyce i Lubomia oraz okolic Ostrawy i ze Słowacji – wymienia pan Józef.

Wraz z przyjacielem artystą rzeźbiarzem z Czeskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Betlejem, Jiřím Cvešperem organizuje Międzynarodową Wystawę Szopek Bożonarodzeniowych, którą w Rowniu będzie można oglądać jeszcze do 15 stycznia. Potem ekspozycja ma trafić do Żor – Rogoźnej. Parę lat temu była w Konsulacie Generalnym RP w Ostrawie.

Józef Burszyk unika porównań. Wszystkie stajenki są dla niego równie piękne i wartościowe. - Przypominają bowiem o Bożym Narodzeniu, które jest darem dla całej ludzkości – tłumaczy. Jak dodaje, chrześcijaństwo dotarło na nasze tereny z Moraw, a teraz to my musimy przypominać im o tym dziedzictwie.

74 szopka pokazywana jest gościnnie. To wyjątkowe dzieło, liczące co najmniej 70 lat. Stajenkę wykonał dziadek mieszkanki Rownia, Iwony Wolskiej-Benisz, góral z Pienin. Antoni Wolski był artystą ludowym. - Wyrzeźbił tę stajenkę, gdy miał 25 lat. To była jedna z jego pierwszych prac. Szopkę przekazał pierworodnemu synowi, a memu tacie. Chcieliśmy ją odnowić, ale uznaliśmy, że straci swój pierwotny charakter – opowiada pani Iwona. Stajenka wyróżnia się spośród innych stylem, powiedzielibyśmy krakowskim. Wśród figurek, w otoczeniu Dzieciątka są oczywiście górale. W domu szopka stoi na komodzie pośród innych rzeźb. W czasie świątecznym trafia na miejsce honorowe, w pobliże choinki.

W przygotowaniach do wystawy brało udział kilka osób. Szopki pomagała ustawiać nawet wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Rowniu, Beata Kruczyńska. - Wymienialiśmy się też opiniami dotyczącymi stajenek. Widać, że rodziny włożyły w nie serce i mnóstwo zaangażowania. Taka wspólna praca jest bardzo ważna, gdy dziś każdy biegnie w swoją stronę. Można zrobić bardzo ładne rzeczy, co widać – podkreśliła wiceszefowa. Zwiedzający przychodzą całymi rodzinami.

- Na pewno taka wystawa jest potrzebna. Sam wpadłem na pomysł, by wyrzeźbić z... pustaków figury Maryi i Józefa. Wnuki to zauważyły. Stawiam je pod choinką. Dzieci to chłoną – cieszy się Tadeusz Gorol z Rownia. - Wszystkie szopki są bardzo piękne. Te duże są ciekawe, bo wyraźnie widać figury. Ale równie piękne są najprostsze stajenki, choćby te z kartonu. Bardo ładne są szopki na szkle i te z mchem – wskazuje Eugeniusz Fizia.

- Jan Zamoyski powiedział „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Wszystko należy robić z sercem. Bo wykonane samymi rękoma bez serca, jest nic nie warte – podsumowuje Józef Burszyk.

Prace Józefa Burszyka

Można je zobaczyć w różnych miejscach na całym świecie. Licząca ponad 2,5 metra rzeźba świętego Jana Pawła II znajduje się w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Dla wodzisławskiego Muzeum wykonał ażurową, drewnianą kratę w głównym holu, wieńcząc niedokończone przez 100 lat dzieło. Zrekonstruował dla tej samej placówki dębową trumnę z XVIII wieku Bordynowskiej Pani. To tylko niektóre z dziesiątek prac. Autor kilkudziesięciu wystaw.

Tekst ten przeczytacie także w środowych „Nowinach”.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz