www.pixabay.com
www.pixabay.com

Na listopadowej sesji Rada Miasta Rybnika jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie podjęcia działań zmierzających do wyeliminowania z używania w urzędzie miasta i jednostkach organizacyjnych miasta opakowań i naczyń plastikowych. Z miejskich jednostek mają zniknąć jednorazowe talerze, sztućce, kubeczki i plastikowe słomki, skończą się zakupy wody w butelkach plastikowych. Zamawiany przez miasto catering również nie będzie mógł być podawany w plastikowych naczyniach, a wszelkie gadżety i materiały używane w promocji miasta mają być wykonywane z materiałów recyklingowych. Urzędnicy przestaną także używać plastikowych toreb, siatek i reklamówek. Cała akcja będzie poparta działaniami edukacyjnymi skierowanymi do pracowników miejskich jednostek i mieszkańców miasta Rybnika.

Podstawowym celem podjętej uchwały jest zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka.

– Ilość odpadów plastikowych na świecie zatrważająco rośnie, co ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, różnorodność biologiczną i zdrowie ludzkie. Produkty plastikowe można spotkać w każdym z elementów środowiska, w tym w morzach i oceanach. Prowadzone badania pokazują, że plastikowe produkty jednorazowego użytku stanowią połowę wszystkich odpadów morskich. Kolejnym problemem jest trwałość produktów plastikowych. Rozkładają się one kilkaset lat, kumulując się w środowisku – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera, na którego wniosek podjęta została uchwała.

Warto dodać, że od 2021 roku obowiązywał będzie zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są zamienniki, wprowadzony Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 marca 2019 r. Rybnicka uchwała wychodzi naprzeciw unijnej dyrektywie.

Przypomnijmy również, że od ubiegłego roku na miejskich wydarzeniach plenerowych, takich jak koncerty czy mecze, wykorzystywane są ekologiczne i estetyczne kubki wielorazowego użytku – produkty czeskiej firmy Nicknack, które za naszą południową granicą stanowią podstawę na festiwalach muzycznych. To rozwiązanie zastosowane w Rybniku zostało nagrodzone w 18. Edycji Konkursu "Ekolaury Polskiej Izby Ekologii 2019".

1

Komentarze

  • supermek2684 TAK UNIA EUROPEJSKA -4 RZESZA 25 listopada 2019 17:05POWIEM JEDNO I WSCIEKLY CZY JA CHCIAŁEM PLASTIKU NIE NIE TO PIPRZONA UNIA EUROPEJSKA DAŁA PRZYZWOLENIE NA TEGO TYPU RZECZY A TERAZ WYCOFUJE sie z tego JA WOLAŁEM SZLANNE OPAKOWANIA I SZTUCCE METALOWE A NIE PLASTIK PIPRZONY NIGDY NIE ZROZUMIEM CZEMU WCZESNIEJ WSZYSTKO W PLASTIKU BYŁO JA Z RYBNIKA NOWIN FLORIANSKA KOLO BUSHIDO NIE ZGADZAM SIE NA EDUKACXJE PO CO TO CHCE ROBIC MOZE DLA SIEBIE JAK MIAŁ CATERING Z PLASTIKOWYCH CZESCI PAN TRUNKOWY WLODORZ JA WIEM JEDNO PO CO TE REKLAMOWKI DAWALI BO TERAZ UNIJNA DYREKTYWA ZAKAZUJE A PRZEDTEM NIE ZAKAZYWALI CHORY SYSTEM URZEDNICZY PE W BRUKSELI I LUKSEMBURGU WIEC JA JAKO SZANUJACY POZBADZMY SIE WSZYSTKICH PLASTIKOWYCH OPAKOWAN I WPROWADZMY SZKLANE OPAKOWANIA PROSTE I LOGICZNE JA NIE POTRZEBUJE JEGO EDUKACJI PSEUDOEKOLOGICZNYCH NAJPIERW ODPOWIEDZ MI WLODORZU NA BLUE COAL-BLEKITNY WEGIEL BEZDYMNY ZEBY DOFINANSOWAC NA CAŁE DZIELNICE A POTEM MOZEMY GODAC O PLASTKU TAK WLODORZ Z PARTYJNEGO NADANIA PO NAJWIECEJ CENI UNIJNE PRAWO !! A W ZYCI MO PRAWO POLSKIE?!! łukasz 35lat POLAK GORNOSLAZOK

Dodaj komentarz