Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości odebrali m.in. rybniczanie Grzegorz Stawski i Czesław Sobierajski / www.katowice.uw.gov.p
Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości odebrali m.in. rybniczanie Grzegorz Stawski i Czesław Sobierajski / www.katowice.uw.gov.p

Do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zaproszono działaczy podziemia antykomunistycznego, by uhonorować ich dokonania. Uroczystość wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości zorganizowano w westybulu gmachu przy ulicy Jagiellońskiej. W imieniu Prezydenta RP zasłużonych odznaczyła podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.

- Naród, który nie zna i nie szanuje historii przestaje istnieć. Traci swoją tożsamość. Pozostaje wówczas nazwa, granice i nic więcej. Dlatego tak ważny jest ten medal, bo przypomina jaka była historia – powiedział nam Grzegorz Stawski. Przyznał, że w czasach peerelu działalność antykomunistyczna wymagała dużej odwagi. - Do podziemia szli nonkonformiści. Ludzie, którzy nie bali się sprzeciwić ówczesnemu systemowi.

Grzegorz Stawski był jednym z liderów strajkujących w latach 1980 i 1988 górników na Manifeście Lipcowym, dziś Zofiówce. Jako jeden z 14 przedstawicielu MKS-u podpisywał Porozumienie Jastrzębskie. Współtworzył NZSS Solidarność. W stanie wojennym internowany i represjonowany. Zasiadał przy okrągłym stole.

Medal odebrał także pochodzący z Knurowa Czesław Sobierajski, mieszkający obecnie w Rybniku. Był jednym z inicjatorów akcji strajkowej w sierpniu 1980 roku i członkiem Komitetu Strajkowego w kopalni Szczygłowice. 13 grudnia 1981 roku zasłynął brawurową ucieczką ze swojego mieszkania na pierwszym piętrze poprzez balkon podczas próby internowania. Ukrywał się, stracił etat w kopalni „za porzucenie pracy”. Zatrzymano go 27 maja 1982 roku w Kielcach. Przebywał w Areszcie Śledczym w Kielcach i Katowicach, a od 16 czerwca 1982 roku był internowany w Zabrzu-Zaborzu. Formalnie zwolniony we wrześniu 1982 roku. We wrześniu 1985 roku, w trakcie nielegalnego zgromadzenia został zatrzymany na 48 godzin. Skazany przez Kolegium ds. Wykroczeń w Zabrzu na grzywnę.

Minister Anna Surówka-Pasek pogratulowała wszystkim odznaczonym i podkreśliła, jak wielkim wyróżnieniem są Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Przyznano je osobom z województwa śląskiego, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej.

- W szczególności budowały one wspólnotę obywatelską i poczucie tożsamości narodowej Polaków, służyły rozwojowi nauki i rozsławiały dobre imię Polski poprzez kulturę i sztukę, działalność społeczną, a także budowały dobrobyt gospodarczy – zaznaczyła Anna Surówka-Pasek.

Uroczystość uświetnił występ Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. W wydarzeniu wziął udział również wicewojewoda śląski Robert Magdziarz.

Źródła: https://ipn.gov.pl/, http://www.katowice.uw.gov.pl/

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt
2

Komentarze

  • rybniczok medale 22 listopada 2019 10:33Ponad 10 lot walczyli my z kolegami przeciw komunie na terynie rybnickim iniemom ani jednego medalinu,,moji zdanie,nie robcie z wrogow bochaterow.
  • Amen Warto jeszcze dodać, że Pan Czesław: 21 listopada 2019 17:55w 1999 został członkiem Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. W tym samym roku pobrał około 39 tys. zł odprawy górniczej przysługującej pracownikom odchodzącym z kopalń, sprawując w tym czasie mandat poselski i będąc w Sejmie sprawozdawcą ustawy wprowadzającej to uprawnienie. Poseł również z niego skorzystał, mimo że od dziewięciu lat w kopalni, w której był zatrudniony, przebywał na urlopie bezpłatnym. Zachowanie takie, chociaż zgodne z prawem, zostało uznane za nieetyczne, co skutkowało udzieleniem mu upomnienia przez sejmową Komisję Etyki Poselskiej

Dodaj komentarz