Koronawirus
enowiny.pl

Miasta

Rybnik
› Żory
› Jastrzębie-Zdrój
› Wodzisław Śląski
› Racibórz
› Region
Ogłoszenia:
  1. Motoryzacja
  2. Nieruchomości
  3. Mieszkania
  4. Handel
  5. Usługi
  6. Finanse
  7. Praca
  8. Zwierzęta
  9. Matrymonialne
  10. Dodaj ogłoszenie
Potrzebna pomoc dla mieszkańców ulicy Wodzisławskiej w Rybniku, poszkodowanych w wybuchu pieca centralnego ogrzewania. Nie tylko na remont budynku, ale przede wszystkim na leczenie i rehabilitację, która będzie długa i kosztowna.
31.05.2020
0
Był zamknięty dla kibiców i zorganizowany według zapisów regulaminu sanitarnego - wszyscy uczestnicy mieli na twarzach maseczki i starali się utrzymywać zalecany dystans społeczny.
29.05.2020
0
Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia w całym kraju ruszyły zakłady fryzjerskie. Odwiedziliśmy dziś w południe 18 maja salon „Metamorfoza” w Żorach-Rowniu. Okazuje się, że zajęte są już wszystkie terminy... aż do początku czerwca.
18.05.2020
1
Rozmowa z Bartoszem Demczukiem, jednym z czterech Młodych Panów z Kabaretu Młodych Panów
10.05.2020
0
2020 – tyle wyleczonych mamy już w województwie śląskim, bowiem 67 kolejnych mieszkańców wyzdrowiało z koronawirusa. 12 z nich wymagało hospitalizacji. 2 czerwca po południu odnotowano 56 nowych zakażeń – informuje biuro prasowe wojewody
02.06.2020
0
Camino, droga do grobu apostoła Jakuba! (ZDJĘCIA)
18.10.2019   Rybnik, Region   Aktualności  

Krystian Schatton ze Słoweńcami Kateriną i Demianem przed katedrą w Santiago

Krystian Schatton z Jankowic rybnickich po blisko trzech i pół miesiącach pielgrzymowania stanął u grobu św. Jakuba. Ledwo wrócił do domu planuje kolejną wyprawę – przez Rzym, południowe Włochy, Albanię, Grecję, Bułgarię, Turcję i Syrię chce iść do Jerozolimy.

Ireneusz Stajer

Na co dzień pracuje w transporcie. Dzięki uprzejmości szefa, który zgodził się na bezpłatny urlop, mógł pielgrzymować. W Santiago de Compostela był już cztery razy. W tym roku po raz pierwszy przeszedł całą trasę – 1 czerwca opuścił progi swojego domu w Jankowicach rybnickich, by wcześnie rano 25 września uklęknąć przed grobem apostoła św. Jakuba. Pokonanie blisko 3600 kilometrów zajęło mu 111 dni forsownego marszu.

- Cóż rzec, jestem. Udało się i Bogu dzięki! I chyba nic więcej, poza tym że to nie koniec. Jeszcze dziś rano wyruszam nad ocean. Nuestra Señora de la Barca, to bodaj najbardziej wysunięte na zachód sanktuarium maryjne w Europie. Thank you all, gracias a todos, grazie a tutti, hvala vsem,ďakujem všetkým – oznajmił u celu Krystian Schatton. Nie było euforii jak za pierwszym, drugim razem. W głowie kotłowały się myśli, że zwyciężył samego siebie. Serce wypełniała radość.

- Nie uważam, że zrobiłem coś nadzwyczajnego. W drodze pisałem na Facebooku relacje z różnych miejsc. Dzieliłem się swoimi przeżyciami. Fotografowałem ludzi, kościoły i katedry, miasta, góry i przyrodę, która zniewala swym pięknem – opowiada Krystian. Przebył na swych nogach Morawy, Austrię, Bawarię i Szwajcarię. Przeciął z wschodu na zachód Francję, a granicę hiszpańską przekroczył w Kraju Basków. Stamtąd do celu było jeszcze 800 kilometrów.

Po powrocie do Jankowic zaprosił sąsiadów i znajomych. Przyjechał kolega z Chorzowa. Goście wypytywali o każdy dzień pielgrzymki. Obejrzeli zdjęcia na monitorze telewizora.

Camino znaczy droga

Spotykam się z Krystianem w jego domu, skąd wyruszył w drogę. Po hiszpańsku camino to polskie „droga”. Mama pątnika robi pyszną, orzeźwiającą herbatę imbirową. Kładzie na stole kołocz i ciasto drożdżowe, którymi częstowała sąsiadów. Tata pielgrzyma właśnie wrócił z grzybobrania. Krystian rozkłada na stole cztery książeczki pełne pieczątek – okrągłych, kwadratowych, prostokątnych, nieregularnych oraz w kształcie muszli, symbolizującej Camino. To dowody, że pielgrzym ukończył poszczególne etapy drogi. Takie pieczątki przybijają w kościołach czy schroniskach dla pątników. Pierwszą otrzymał w zamku w Chałupkach. Pieczątka z katedry św. Wacława w Pradze jest bez nazwy, dlatego nasz bohater własnoręcznie dopisał ją na marginesie.

Słynną muszlę można spotkać w różnych miejscach. Ostatnio widziałem ją na drzewie w naszym Ojcowie. To znak, że już stąd prowadzi szlak do Santiago. Wielu turystów wypatruje muszli św. Jakuba, nieliczni biorą na barki wyzwanie, którego podjął się Krystian Schatton. Pielgrzym z Jankowic wyciąga plecak, towarzyszący mu podczas Camino. Miał w nim mnóstwo rzeczy, nie wszystkie okazały się potrzebne.

- Jeszcze na Morawach pozbyłem się pliku map. Zostawiłem sobie jedną, bo złapałem fajną aplikację na telefon. Później zrezygnowałem z namiotu. Zrobiło się dużo lżej – zaznacza Krystian.

Zaczynam wszystko od nowa

Camino to niewątpliwie przeżycie duchowe. - Zawsze wracam stamtąd inny. Pozostawiam cały bagaż swoich spraw, codzienności. Czuję się szczęśliwy, lekki, wolny. Oczywiście, że mam intencje, o których nie chciałbym mówić. Swoje prośby przekazują mi także różni ludzie, na przykład koledzy z pracy. Wracam i zaczynam wszystko od nowa. Nic nie gwarantuje resetu bardziej niż Camino – stwierdza jankowiczanin.

Jest jeszcze druga strona medalu, bardziej zwyczajna. - Lubię wyzwania. Kiedy przez pięć godzin siedzisz w szoferce, chcesz zabić monotonię. Przy siedzącej pracy można dorobić się brzucha, na którym da się postawić kufel piwa – śmieje się Krystian. Sam jest postawnym mężczyzną. Wielodniowy, forsowny marsz głównie po górach, jest takim wyzwaniem i służy zdrowiu. Kiedy wrócił do domu, musiał wyrzucić wszystkie spodnie i kupić o cztery numery mniejsze

- Lubię też poznawać ludzi, a zwłaszcza obcokrajowców. Camino daje taką szansę. Można iść całkowicie samemu, co też mi odpowiada. Na wszelki wypadek kupiłem sobie busolę, której nie użyłem jednak ani razu. Unikałem noclegów w lasach. Zawsze schodziłem do wsi czy miasteczek, gdzie można było się przespać w schronisku, a nawet w kościele – przyznaje pielgrzym.

Nocleg w kościele

Taką przygodę miał we Francji. Napotkany ksiądz polecił mu stary, kamienny kościółek, gdzie głowę do snu mogą złożyć utrudzeni pątnicy. - Nigdy wcześniej nie spałem w świątyni. Na szlaku apostoła Jakuba we Francji takich kościółków, gdzie można spędzić noc jest więcej. Jeden to nawet wysprzątałem – mówi Krystian Schatton. Jak dodaje, na drzwiach często wiszą informacje o godzinach nabożeństw lub, że kapłan odprawi mszę na życzenie wiernych.

- Tymczasem moi znajomi ostrzegali przed zamkniętymi kościołami w tym kraju i obojętnością religijną. Na moim francuskim szlaku do Santiago spotkałem zupełnie coś innego. Wszystkie kościoły były otwarte. W mszach uczestniczyło sporo ludzi, było wśród nich wielu młodych Francuzów. To było miłe zaskoczenie. Widać, że Francja, przynajmniej ta na prowincji odradza się pod względem religijnym – zauważył jankowiczanin.

Największe kadzidło świata

W dawnych czasach spanie w kościołach było czymś normalnym. W samym środku katedry w Santiago de Compostela, zbudowanej na planie krzyża, wisi największe kadzidło świata. Oprócz relikwii apostoła Jakuba, stanowi jedną z głównych atrakcji przyciągających do miasta tłumy pielgrzymów i turystów. - W katedrze nocowało kiedyś tak wielu pątników, że wokół roznosił się nieprzyjemny zapach. A w wiekach średnich ludzie nie myli się tak często jak dziś... Kadziło skutecznie oczyszczało atmosferę. Wszystko jasne – uśmiecha się Krystian.

Nosi ono galicyjską nazwę Botafumeiro. Portal Ekumenizm.pl tłumaczy, że pochodzi ona od słowa „botar” oznaczającego m.in. „wyrzucać” oraz „fumeiro” („fume”), czyli dym. Waży około 40 kilogramów i

właśnie ze względu na to oglądanie bujającego się kadzidła wiąże się z ogromnym wrażeniem.

Pielgrzymują od IX wieku

- W Austrii zdarzyło mi się zasnąć w pobliżu cmentarzu. O 5 rano kobiety przyniosły kwiaty na groby. Kiedy mnie jedna zobaczyła, podniosła larum. Wytłumaczyłem po niemiecku, że jestem pielgrzymem – relacjonuje jankowiczanin.

Sympatycznie wspomina spotkania z mieszkańcami oraz innymi pątnikami.  Spotkał się z ogromna gościnnością świeckich i księży. Trzy razy został zaproszony przez zupełnie obcych ludzi, m.in. Annę i Guentera w Austrii, na nocleg do domu. Dwa razy miejscowi dali mu trochę pieniędzy. - Nie mogłem odmówić, by ich nie obrazić. Za pierwszym razem obdarował mnie ksiądz na Morawach. Drugi raz w Szwajcarii zatrzymał się kierowca i wręczył mi z 10 franków – wylicza Krystian.

- Momentami czułem się jak pielgrzym w dawnych wiekach – przyznaje. Początki kultu religijnego w Santiago sięgają IX stulecia. Pierwszym udokumentowanym pątnikiem był francuski biskup Le Puy Godescalco. Ślady Camino z tamtego okresu znajdują się także na monetach Karola Wielkiego. Jednak największe nasilenie ruchu pielgrzymkowego przypada na XI – XIV wiek.

- Jednego razu kupiłem z Szwajcarem Sebastianem kurczaka z rożna. Rozpętała się burza. Jedliśmy go pod wiaduktem. Nagle Sebastian mówi: „może nie jest romantycznie, ale pomyśl tylko, że jakieś 500 lat temu ktoś inny mógł tu jeść kurczaka”. Wybuchnęliśmy śmiechem – wspomina Krystian.

Rozmowy w albergach

Najbardziej obleganym szlakiem jest Camino francuskie, które zaczyna się w Saint-Jean-Pied-de Port w Pirenejach Atlantyckich. Mówi się, że trasę można pokonać w miesiąc. W 2016 roku sztuka ta udała się Krystianowi w 28 dni. Teraz, mimo że szedł ze Śląska, Camino francuskie zaliczył w... 23 dni. Przy tym ponownie zwiedził wszystkie ważniejsze miasta w Kraju Basków, Kastylii i Galicji na terenie Hiszpanii. Dziennie połykał średnio 40 kilometrów, choć zdarzały się i 60 – kilometrowe odcinki.

- Moja droga powoli dobiega końca, generalnie zwolniłem przez ostatnie dni. Spotykając przez to teraz tych samych pielgrzymów, wieczory głównie spędzam razem z nimi, a to w barach, na mszy, czy po prostu na rozmowach w albergach, czyli małych schroniskach dla pielgrzymów – relacjonował.

Demian i Katerina

Na trasie spotkał przesympatyczną parę. - Demian, Niemiec z Argentyny i Katerina ze Słowenii szli ze mną do końca. Nie zawsze byliśmy razem, ale zawsze spotykaliśmy się na szlaku. Mimo, iż żegnaliśmy się parę razy. Z Arzúa wyruszyliśmy do Monte de Gozo, położonego 5 kilometrów przed Santiago. Działa tam polskie Centrum Pielgrzymkowe im. św. Jana Pawła II. Spędziliśmy tu razem piękny wieczór – rozpromienia się Krystian.

Dla zmarłego przyjaciela

Poznał też piękną, lecz tragiczną historię Vendi i Milana z Moraw oraz Słowaka Jozefa, którzy wyruszyli w drogę już w marcu. - Podczas mojego Camino w różnych miejscach znajdowałem ich wizytówki. Pierwszą w Brnie, gdzie wpisałem się do kroniki. Zastanawiałem się, czy szlakiem szli miesiąc temu, a może są dzień przede mną – opowiada.

Jakieś 100 kilometrów od Santiago, w Portomarin w schronisku zagadnął siedzącego przy stoliku w alberdze Anglika, który miał tę wizytówkę. - Zapytałem go czy to jego? Wskazał na dwoje młodych ludzi obok. Trafiłem na nich przez zupełny przypadek – oznajmia Krystian. Okazało się, że Wendi i Jozef wyszli na szlak z ciężko chorym przyjacielem Milanem, który jechał na wózku.

- Zmarł w Austrii. Wszyscy przeczuwali, że to jego ostatnia podróż. Postanowili kontynuować pielgrzymkę dla przyjaciela. Zdecydowali też, że zostaną podróżnikami i będą prowadzili blog – mówi jankowiczanin

Codziennie o godzinie 9 dzwoniła do niego na komórkę mama. - Pytałam, czy wszystko w porządku. Jak pierwszy raz poszedł na Camino z Francji, wieczorem notowałem miasta, w których był mój syn – uśmiecha się starsza pani.

Do tematu wrócimy w środowych „Nowinach”.

IrS
34
zdjęć
Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Brak komentarzy
Czytaj także
pokaż więcej
e KULTURA
Rybnik. Miasto z ikrą
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
Koronawirus Blok
enowiny.pl - blok
Nasza sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowcówLEON - KOPIA

48527,50633,50620,50602,50472,50369,50662,50661,50660,50659,50658,50657,50656,50655,50654,50653,50652,50651,50650,50649,50648,50647,50646,50645,50644,50643,50642,50641,50640,50639,50638,50514,50504,50230,50229,50200,50581,50495,50400,50291,50078,50580,50401,50293,50188,50080,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034