A. Skupień
A. Skupień

- Ostatni remont konstrukcji dachowej i poddasza, włącznie z wymianą pokrycia dachu na kościele miał miejsce w latach 90. XX wieku – przypomina prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Obecnie zabytkowa konstrukcja dachu starego rybnickiego kościoła wymaga kolejnych, dość poważnych, zabiegów naprawczych i remontowych, aby wzmocnić i utrzymać nadal w dobrym stanie substancję budowlaną, a jednocześnie poprawić parametry termoizolacyjne samego kościoła poprzez wykonanie ocieplenia na sklepieniu nad nawą kościoła – przekonuje prezydent.

Drewniana więźba dachowa XVIII-wiecznej świątyni, od czasu do czasu remontowana, przetrwała w pierwotnej formie do dziś z większością autentycznej substancji budowlanej. Jako że dach jest najważniejszym elementem zabezpieczającym cały budynek, o jego dobry stan należy zadbać w pierwszej kolejności.

Prace muszą być wykonane jeszcze w tym roku. Na razie skupią się na poddaszu oraz naprawie i rekonstrukcji uszkodzonych elementów konstrukcji dachowej. Wzmocniony zastanie również strop nad nawą i prezbiterium.

Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi w tej chwili prace również w najbliższym otoczeniu kościoła. Nowy wygląd zyskuje skwer z zabytkową figurą Św. Jana Nepomucena, którą wkrótce otoczą nowo posadzone drzewa: w połowie października pojawią tam m.in. cztery głogi.

Historia budowy świątyni (zwanej przez rybniczan „Starym Kościołem”) sięga końca XVIII wieku, kiedy to Rybnik stał się miastem królewskim, a władca pruski Fryderyk II Wielki podjął decyzję o przebudowie zamku rybnickiego na potrzeby inwalidów wojennych. Król wysłał do Rybnika swojego nadwornego architekta Fryderyka Ilgnera, który przebudował zamek, wybudował kościół ewangelicki, głównie dla przybyszów, a dla mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego, których liczba znacznie wzrosła od czasów średniowiecza, ze względu na mocno podupadły wówczas już kościół parafialny na tzw. Górce Kościelnej (dziś – akademicki), zaprojektował i wybudował barokowy kościół MB Bolesnej. Forma architektoniczna świątyni z wieżą w fasadzie, apsydialnym prezbiterium i wysokim dachem z dwoma rzędami półokrągłych lukarn, nie uległa zmianie przez kolejne wieki.

Galeria

Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz