W. Troszka
W. Troszka

Tego dnia komunikacja miejska na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego będzie bezpłatna dla kierowców, którzy pozostawią samochody i wsiądą do autobusu. Bezpłatny przejazd dla kierowców odbywa się na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu, oraz dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości i zawierającego zdjęcie.

W punkcie Informacji Turystycznej Halo!Rybnik (ul. Jana III Sobieskiego 20) na hasło: „Dzień bez samochodu w Rybniku” pierwszych 100 osób otrzyma bezpłatnie mapę rowerową z trasami rowerowymi na terenie Rybnika a także przewodnik rowerowy, który opisuje zalety korzystania z roweru jakoś środka transportu i wyjaśnia podstawowe zasady poruszania się po trasach rowerowych.

- W Rybniku staramy się konsekwentnie zachęcać mieszkańców do wybierania innych środków transportu niż samochód. Zdaję sobie sprawę, że nie zawsze i dla wszystkich to jest możliwe, chodzi jednak o to byśmy wyrabiali zdrowe nawyki, by po samochód nie sięgać odruchowo i zawsze – mówi prezydent Piotr Kuczera. – Staramy się tworzyć przyjazne przestrzenie dla pieszych czy rowerzystów i jednocześnie podnosić jakość transportu zbiorowego. Sporo udało się już zrobić sporo jednak wyzwań jeszcze przed nami. Jesteśmy w trakcie projektowania dalszej części bulwarów nad rzeką Nacyną, które w przyszłości staną się realną, atrakcyjną alternatywą na dojazd rowerem do centrum z południowych dzielnic miasta – zapowiada prezydent.

- Atrakcyjne i doskonale przygotowane trasy rowerowe nie tylko zachęcają do aktywnego wypoczynku ale coraz częściej to zgodnie z naszymi zamierzeniami zaczyna być realny środek transportu w dojazdach do pracy czy szkoły – komentuje Łukasz Karbowiński oficer rowerowy. – Analiza dotycząca użytkowania roweru miejskiego pokazuje, że minął bum na testowanie roweru na zasadzie ciekawostki. Nie mamy w tym roku krótkich wypożyczeń na krótkich trasach, wzrósł średni dystans w metrach na jedno wypożyczenie.Najczęściej używane stacje roweru miejskiego to te znajdujące się na terenie śródmieścia, oraz w miejscach odpoczynku czyli wokół Zalewu Rybnickiego (Gzel, Pniowiec) i na terenie ośrodka wypoczynkowego w Kamieniu – mówi oficer rowerowy.

Rowerowy Rybnik w liczbach:

  • 600 stojaków rowerowych
  • 3 centra przesiadkowe (boksy rowerowe/stojaki pod wiatą/ stojaki wolnostojące)
  • 31 wiat rowerowych przy szkołach ( w każdej po 7 stojaków)
  • drogi dla rowerów - dla rowerów i pieszych( tzw. ciągi pieszo-rowerowe) ; drogi z wyłączeniem ruchu rowerowego spod zakazu ruchu :

- długość łączna – 38,5 km
- nawierzchnia asfaltowa – 22,2 km
- nawierzchnia z kostki lub płyt betonowych – 12,3 km
- inna nawierzchnia (np. szutrowej) – 4 km

  • Szlaki rowerowe oznaczone: 170 km (bez liczenia miejsc zdublowanych pokrywaniem się tras)
  • Rower miejski:

- działa od lipca 2018 roku
- ilość stacji – 36
- ilość rowerów – 85


Sezon 2019 na rowerze miejskim (dane do sierpnia):

  • Ilość wypożyczeń – 3 145
  • Średnia dzienna ilość wypożyczeń – 17,67
  • Ilość minut wypożyczeń – 151 924
  • Średni czas wypożyczenia w minutach – 48,31
  • Przejechany dystans w metrach – 4 558 639
  • Średni dystans w metrach na jedno wypożyczenie – 1 449,49
  • Ilość wypożyczających – 988

Komentarze

Dodaj komentarz