arch.
arch.

Zmiana nazwy ulicy Wilhelma Szewczyka w Czerwionce-Leszczynach miała miejsce w myśl nowelizacji ustawy dekomunizacyjnej. Cała Polska mówiła o przypadku Katowic, gdzie położony przed dworcem kolejowym Plac Wilhelma Szewczyka stał się Placem Lecha i Marii Kaczyńskich. To pociągnęło za sobą rozważania o tym, jak potoczą się losy ulicy, ale także szkoły, konkursu poetyckiego oraz organizacji nazwanych mianem Szewczyka w miejscu, skąd poeta pochodził – w gminie Czerwionka-Leszczyny.

- W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744) – czytamy wuzasadnieniu IPN. 

Przedstawiciele miasta i gminy oraz sami mieszkańcy rozpoczęli zaciętą walkę o zachowanie pamięci Szewczyka. W 2016 roku mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn obchodzili setną rocznicę urodzin poety, ten rok został też, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej, nazwany w obrębie gminy Rokiem Wilhelma Szewczyka.

Starania przyniosły jednak skutek: do gminy wraca teraz nazwa ulicy. Ostatecznie miano swojego patrona zachowało także I Liceum Ogólnokształcące im. Wilhelma Szewczyka wchodzące w skład Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach. Pamięć o literackim dorobku „pisarza znad Bierawki” kultywuje jak co roku Międzynarodowy Konkurs Poetycki „O Złote Cygaro Wilhelma”, który teraz doczekał się już 23. edycji.

2

Komentarze

  • Rdzenny Slonzokow to niy obchodzi 23 września 2019 13:07To spór PZPRowcow z PISowcami...Szewczyk to był polski PZPRowski piewca Polski i komuny...W czasie jego kariery Slonzoki siedzieli w polskich obozach albo byli wywożeni do ZSRR..
  • Krzysztof Kluczniok Powrót 17 września 2019 16:34Dla zdecydowanej większości Czuchowian i okolicy "Wiluś" był, i jest, powodem do dumy. Sprawiedliwość zagórowała nad politykierstwem !!!

Dodaj komentarz