UGiM Czerwionka-Leszczyny
UGiM Czerwionka-Leszczyny

W miniona sobotę odbyło się kolejne spotkanie wolontariuszy zaangażowanych się w projekt realizowany na terenie zabytkowej nekropolii.

- Była to okazja do podzielenia się informacjami, na jakim etapie są realizowane prace, czy wolontariuszom udało im się odkryć coś interesującego oraz czy podczas swoich działań napotkali jakieś trudności. Wolontariusze mogli również dzielić się swoimi wątpliwościami z opiekunem merytorycznym projektu - Ewą Caban, na co dzień pracującą w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach - wyjaśnia Michał Stokłosa, koordynator projektu.

Każdy z wolontariuszy ma do przepracowania 80 godzin, i każdy z nich realizuje wspomniany zakres we własnym tempie, pracując na cmentarzu w zależności od swoich możliwości czasowych.

- Wszyscy podchodzą do projektu z ogromnym zaangażowaniem. Trzech wolontariuszy: Leonard Piórecki, Paweł Piórecki oraz Jerzy Zgoll przygotowali mapę przedstawiającą teren zabytkowego kościoła oraz cmentarza. Mapa ta będzie niezwykle przydatna w dalszych pracach projektowych - podsumowuje dotychczasowe działania Michał Stokłosa. - Już teraz otrzymujemy liczne sygnały od wolontariuszy, że chętnie zaangażują się w inne działania na terenie zabytkowego cmentarza, nawet po zakończeniu projektu - dodaje.

Projekt "Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII wieku - nasze wspólne dziedzictwo" realizowany jest na terenie drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Bełku. Wokół kościoła znajduje się zabytkowy cmentarz o powierzchni 0,63 ha, z XIX i XX-wiecznymi nagrobkami. Z nich pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku i prezentują m.in. formę poziomej płyty, czasami ozdobionej empirowym motywem dekoracyjnym. Na cmentarzu znajduje się wiele innych przykładów XIX-wiecznej rzeźby nagrobkowej - żeliwne neogotyckie krzyże, czy złamana kolumna. Z informacji uzyskanych z różnych źródeł (m.in. z ksiąg parafialnych) wiadomo, że na cmentarzu pochowani zostali lokalni rzemieślnicy, nauczyciele, przedstawiciele okolicznej szlachty oraz rodów szlacheckich.

Projekt „Cmentarz przy zabytkowym kościele z XVIII wieku - nasze wspólne dziedzictwo” dofinansowano z Programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa - Wspólnie dla dziedzictwa oraz z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz