DK Chwałowice
DK Chwałowice


OFICJALNE UROCZYSTOŚCI:

 

9:00 - Cmentarz Komunalny
modlitwa za poległych i zmarłych uczestników Powstania, wystąpienie Prezydenta Miasta Rybnika, wystąpienie dra Dawida Kellera poświęcone Alfonsowi Zgrzebniokowi i przebiegowi powstania w mieście, złożenie kwiatów pod obeliskiem oraz na mogile dowódców powstańczych, wymarsz na mszę św. do kościoła Matki Boskiej Bolesnej,


10:10 - Kościół Matki Boskiej Bolesnej
Msza święta w intencji powstańców śląskich z udziałem chóru.


12:00 – Kampus, ul. Rudzka 13
złożenie meldunku o gotowości do rozpoczęcia uroczystości, podniesienie flagi, odegranie hymnu RP, przywitanie gości, wręczenie wyróżnień, przemówienia okolicznościowe, namioty promocyjne WKU w Rybniku (6 batalion powietrznodesantowy, 5 Pułk Chemiczny). Część oficjalną zakończy pokaz musztry paradnej.

PIKNIK HISTORYCZNY:

 

KAMPUS, ul. Rudzka 13:
Śląska kultura i historia mieni się wieloma odcieniami, dlatego po części oficjalnej rozpocznie się piknik historyczny, a w jego ramach między innymi stanowiska grup rekonstrukcyjnych i stoiska warsztatowe dla dzieci, związane z powstaniami i Śląskiem oraz spektakl „Za mało na wojnę, za dużo na pokój”.

 

W programie:

12.45 - 17:00:

Stanowiska warsztatowe dla dzieci związane z powstaniami i Śląskiem:

  • Śląsko Bajarka - bo „…pod śląską ziemiom czorny wongiel, nad śląską ziemiom - czorny blues…” Skond sie u nos wzion? Kto go śpiywo? Czy to je gańba, czy duma nucić w niebieskiej skali co niekere pieśńiczki? Czy Skarbek zno sie na bluesie? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć muzycznie, przy pomocy wiolonczeli i kontrabasu, zakorzenieni w śląskich berach - Dominika i Rafał Kierpiec,
  • Warsztaty starego rzemiosła - podczas których najmłodsi i nie tylko będą mogli wykonać kotyliony, flagi, a także proce i własne powstańcze puzzle, ale także sprawdzić jak się szkubie pierze czy depcze kapusta,
  • Retro Atelier – gdzie będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie stylizowane na fotografie z początku XX-wieku,
  • Bery i bojki dla dzieci w wykonaniu Teatru Lalek Marka Żyły - zabawne „Bery o powstaniach” nawiązujące do polskiej i niemieckiej propagandy okresu plebiscytowego. Zobaczycie dlaczego w Polsce będzie Wam lepiej niż w Niemczech lub odwrotnie…

 

13:00 – 13:40:

  • Spektakl „Za mało na wojnę, za dużo na pokój”
  • Widowisko plenerowe z udziałem grup rekonstrukcyjnych i pirotechniki, opowiadające o trzech powstaniach śląskich widzianych przez pryzmat losów dwóch, śląskich rodzin, których te tragiczne wydarzenia ustawiły po przeciwnych stronach barykady.


12:00 – 17:00:
Stanowiska grup rekonstrukcyjnych:

  • Stanowisko „Grenzszucu”
  • Stanowisko „Powstańcy”
  • Stanowisko „Wojsk alianckich”
  • Stanowisko „Rowery Zabytkowe”
  • Stanowisko „Wojna obronna 1939”

Na poszczególnych stanowiskach będzie można zobaczyć umundurowanie, broń i dziedzictwo materialne tamtych czasów. Na licznych stanowiskach i dioramach będzie można zobaczyć umundurowanie, militaria oraz dziedzictwo materialne okresu Powstań Śląskich, a także dowiedzieć się czym był Grenzschutz i Selbchutz oraz z jakich krajów pochodziły wojska rozjemcze. Grupa Rowery Zabytkowe Zabrze - "Radfahrtruppe" zaprezentuje Policję Województwa Śląskiego z lat 1922-1939 oraz pokaże rowery z pierwszej połowy XX wieku. Swoje niesamowite zbiory dotyczące uzbrojenia legionowego zaprezentuje również rotmistrz Jasnogórskiego Korpusu Oficerskiego Krzysztof Banaś. Stanowisko Muzeum Wojny Obronnej Rybnik'39 pokaże pamiątki po żołnierzach Wojska Polskiego okresu międzywojennego II RP, a Stowarzyszenie Task Force 13 Scorpion umożliwi zobaczenie wojskowych samochodów, przymierzenie mundurów, oraz sprawdzenie swojego oka na przygotowanej z myślą o najmłodszych strzelnicy. Swoje stanowiska pokażą również jednostki wojskowe. Całemu wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa plenerowa z Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Św. Anny.

Rowerem śladem powstań śląskich:
10:00-18:00

O 10:00 z Kampusu ruszy Rybnicki Rajd Rowerowy „Śladami Powstań Śląskich” czyli rowerowo-historyczna podróż po Rybniku organizowana przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalnego „Ślady”. Rajd prowadził będzie dzielnicami Rybnika. Uczestnicy będą mieli do przejechania ok. 47 km – czas przejazdu 2,5 h + czas na punktach. Każdy uczestnik dostanie mapę z wyznaczoną trasą i punktami kontrolnymi oraz drewnianą kartę startową (pamiątkę rajdu), na której zbierać będzie pieczątki na poszczególnych punktach kontrolnych, nawiązujących do powstań. Na uczestników czekać będą różne niespodzianki oraz zadania z wiedzy historycznej ściśle związanej z powstaniami śląskimi.

Trasa rajdu:
Start – Kampus, – pomnik Powstańców Śląskich, Rybnik – liceum Powstańców Śląskich, Paruszowiec – Huta Silesia, Ligota Rybnicka, Gotartowice – Stary Dwór, Boguszowice Stare – cmentarz – harcówka, Chwałowice – pomnik, Niedobczyce – kopalnia Rymer, Zebrzydowice – most kolejowy, - Rynek, – meta - Kampus.

 

Galeria

Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz