Eksperci opowiadali w Świerklanach o dotacjach na rozpoczęcie działalności pozarolniczej / UM Świerklany
Eksperci opowiadali w Świerklanach o dotacjach na rozpoczęcie działalności pozarolniczej / UM Świerklany

We wrześniu ruszy nabór wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Kwoty do pozyskania są dużo większe niż w poprzednich latach. Warto zatem skorzystać z programu realizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W środę (24 lipca) w Urzędzie Gminy w Świerklanach zorganizowano spotkanie z potencjalnie zainteresowanymi. Franciszek Matula ze Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Oddziału w Mikołowie oraz Kazimiera Poliwka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Rybniku mówili między innymi o kwotach, po które mogą sięgnąć gospodarze.

- Dotychczas premia wynosiła tyle samo - 100 tysięcy złotych dla osób, które w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich rozpoczną działalność pozarolniczą. Teraz Ministerstwo Rolnictwa zwiększyło pulę uzależniając przyznane kwoty od liczby nowych miejsc pracy, które utworzy beneficjent. Do 150 tysięcy złotych premii otrzyma ten, kto utworzy co najmniej jedno miejsce pracy, uwzględnia się w tym samozatrudnienie. Do 200 tysięcy złotych dostaną osoby, które przygotują dwa stanowiska, a 250 tysięcy złotych beneficjent, jeżeli jego biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej trzech miejsc pracy, w tym samozatrudnienie – wyliczają eksperci.

Premia wypłacana jest w dwóch ratach. Pierwsza w wysokości 80 - procent, a druga po zrealizowaniu założeń biznesplanu.

- W spotkaniu zorganizowanym wspólnie z sekretarzem gminy Małgorzatą Dudek uczestniczyło około 15 osób ze Świerklan i Jankowic. Byłoby więcej, ale rolnicy zajęci są żniwami. Niemniej, ci co przyszli byli bardzo zainteresowani programem. Mam nadzieję, że ktoś z nich złoży wniosek o przyznanie premii – zaznacza Kazimiera Poliwka. Jak dodaje, chodzi o to, by zróżnicować działalność gospodarczą we wsiach oraz podnieść poziom życia mieszkańców.

- Szkolenia organizujemy zazwyczaj wiosną i jesienią, kiedy rolnicy mają najwięcej wolnego czasu. Tym razem decyzję o zorganizowaniu dodatkowego spotkania wymusiły poniekąd zmiany w rozporządzeniu, które wprowadzono w maju i w czerwcu – tłumaczy specjalistka z Rybnika. Działanie to jest skierowane do mieszkańców wsi.

Kto może skorzystać z premii? Osoby ubezpieczone co najmniej 12 miesięcy w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, małżonek rolnika lub inny domownik. Uprawnieni są także ci, którzy przez dwa lata poprzedzające złożenie wniosku nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej. Kolejną grupą są przedsiębiorcy rolniczy, zamierzający poszerzyć swój biznes o nowy rodzaj zgodnie z kodem PKD, ale pod warunkiem, że nie mieli takiej działalności w ciągu ostatnich dwóch lat.

Możliwości są ogromne, jak długa jest lista PKD. Można np. otworzyć firmę budowlaną czy transportową albo warsztat samochodowy. Zajmować się handlem, fryzjerstwem, produkcją tkanin, a nawet warzeniem piwa. W znowelizowanym rozporządzeniu widnieje również: sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych i karmy dla nich prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.

Jak informują eksperci, 70 procent premii należy przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe, czyli zakupić nowe maszyny i urządzenia, transport oraz wyposażenie. Pozostałe 30 procent można wydać na bieżące potrzeby związane z rozpoczęciem działalności.

Galeria

Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz