Eko-okna czerwiec 2020
Eko-okna czerwiec 2020

Miasta

Rybnik
› Żory
› Jastrzębie-Zdrój
› Wodzisław Śląski
› Racibórz
› Region
Ogłoszenia:
  1. Motoryzacja
  2. Mieszkania
  3. Handel
  4. Usługi
  5. Finanse
  6. Zdrowie i Uroda
  7. Praca
  8. Różne
  9. Matrymonialne
  10. Dodaj ogłoszenie
To bardzo smutna wiadomość. Dzisiaj o godzinie 2 w nocy odeszła ośmiomiesięczna Ola. Dziewczynka, która urodziła się z połową serduszka. Dziecko przeszło operację, która naprawiła serduszko, ale podczas pobierania krwi przed zabiegiem coś poszło nie tak. Dziewczynka zatrzymała się. Rodzice twierdzą, że doszło do zaniedbania.
12.08.2020
0
Badanie w Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku przeprowadziła firma zewnętrzna, a personel musiał zaznaczać opcję, że „materiał pobrano od osoby ze styczności”. Ratownik nie miał kombinezonu tylko maseczkę. Wymazy pobrano na zlecenie wojewody.
10.08.2020
0
Tak stwierdził świadek - instruktor, u którego oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmiertelnego wypadku na placu manewrowym wykupiła dodatkowe jazdy. 24 czerwca 2019 roku przejechała na terenie WORD-u w Rybniku 35-letniego Łukasza O. Wyrok w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie 7 sierpnia.
07.07.2020
3
Ulewy, jakie minionej nocy przeszły przez region, zalały m.in. dom przy ulicy Skalnej w Rybniku-Niedobczycach. 86-letnia kobieta trafiła do szpitala. To kolejne podtopienie w tym rejonie!
27.06.2020
0
Rozmowa z Bartoszem Demczukiem, jednym z czterech Młodych Panów z Kabaretu Młodych Panów
10.05.2020
0
Rybnik: na nowym rondzie stanie wieża Eiffla?
25.07.2019   Rybnik, Region   Aktualności  

Jak miałaby wyglądać rybnicka wieża Eiffla? Na razie nie wiadomo...

Ciekawy pomysł zaproponowali mieszkańcy rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Jeżeli miasto wyrazi zgodę, nowo powstałe rondo na ulicy Wodzisławskiej otrzyma nazwę Rondo Niedobczyce-Paryż, a i być może ozdobi je wyjątkowa instalacja artystyczna - wieża Eiffla!

Rybnik słynie ze swoich rond, a miasto również dokłada wszelkich starań by te przyciągały wzrok i intrygowały nietypowymi instalacjami artystycznymi. Mamy zatem kaktusy w dzielnicy Meksyk, żużlowców na Rondzie Gliwickim czy też kolorowe kulki na Rondzie Powstańców Śląskich.

Rybnickiemu magistratowi przedstawiono już pomysł na nazwanie nowego ronda na ulicy Wodzisławskiej mianem Niedobczyce-Paryż.Dołączono także pomysł na instalację artystyczną, która miałaby się tam znaleźć. Pod tym projektem ochoczo podpisało się 440 mieszkańców dzielnicy. Bo cóż bardziej kojarzy się z Paryżem niż wieża Eiffla?

- To oddolna inicjatywa mieszkańców dzielnicy Niedobczyce, i to nie tylko części nazywanej Paryżem - mówi Zbigniew Lubszczyk z rybnickiej rady miasta, jeden z autorów pisma skierowanego do urzędu miasta w imieniu mieszkańców. - Ten pomysł koordynowałem wraz z byłym radnym Henrykiem Ryszką oraz Olą Ściubidło, bardzo aktywną społecznie mieszkanką Niedobczyc, która wsparła ten projekt.

To właśnie Zbigniew Lubszczyk oraz Ola Ściubidło podpisali się pod podaniem wysłanym do prezydenta miasta. Swego czasu Rada Dzielnicy Niedobczyce zaproponowała dla nowego ronda nazwę "Rondo Niedobczyckie", ale - zdaniem autorów pisma - nowy pomysł mieszkańców dzielnicy nie koliduje ze wcześniejszą koncepcją, lecz ją rozwija.

- Co do wyglądu rzeczonej wieży, to na razie jest tylko pomysł. Trzeba najpierw przeanalizować to pod kątem prawnym - to rondo znajduje się na drodze krajowej i trzeba się dowiedzieć, jakie ta konstrukcja powinna spełniać wymogi - dodaje Zbigniew Lubszczyk. - Wieża Eiffla to oczywiście coś, co jednoznacznie kojarzy się z Paryżem. Gdyby wieża rzeczywiście miała powstać, byłoby świetnie, niemniej jednak inne francuskie akcenty też byłyby zapewne satysfakcjonujące dla mieszkańców. W złożonym do magistratu wniosku chodzi nam jednak przede wszystkim o nadanie rondu nazwy "Rondo Paryż-Niedobczyce".

A jak do pomysłów mieszkańców dzielnicy odnosi się miasto?

- Do prezydenta wpłynął list z prośbą o nazwanie nowego ronda (na przecięciu ulicy Hetmańskiej i Wodzisławskiej) - rondem Niedobczyce-Paryż. Lokalnie mieszkańcy tę część miasta nazywają Paryżem. Zgodnie z obowiązującymi procedurami nad nadaniem nazwy pochyli się komisja rady miasta, następnie projekt uchwały zostanie przedstawiony radnym miejskim podczas sesji. Co do dekoracji samego ronda, należy wziąć pod uwagę, że rondo znajduje się na wlocie drogi krajowej do miasta. Jeżeli miałaby powstać w tym miejscu jakaś dekoracja, to raczej trudno odnosić się tylko do lokalnych zwyczajów. Tu pojawia się jeszcze jedna kwestia związana z kosztem takiej instalacji, żeby wieża przypominała tę paryską to raczej musimy się liczyć z dość dużymi kosztami... - zaznacza Agnieszka Skupień, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku.

Do tematu wrócimy w środowych Nowinach.

mar
Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Rybniczanka 2020-02-10 13:53:38
Rondo
Związk Zawodowy Górników Pogodna Jesień, wysłało pismo do Pana Prezydenta miasta Rybnika. Głównym tematem było poparcie pomysłu budowy wieży na rondzie Niedobczyce Paryż.
Robert 2020-01-31 15:14:37
Wieza
Na korytarzach Urzędu Miasta przed sesją pomiędzy radnymi odbywały się dyskusje budowy mini więzy Eiffla na rondzie Niedobczyce Paryż . Zdecydowana większość była za jej budową. Ciekawe kiedy zapadnie ostateczna decyzja Pana Prezydenta.
Rosia 2020-01-29 11:38:43
wieża
Nie można zrozumieć , że Prezydent Miasta Rybnika nie może się zdecydować na realizację budowy mini wieży na rondzie Niedobczyce Paryż. Zaznaczyć należy że w ostatnich latach nie było i nie ma w dzielnicy żadnych poważnych inwestycji. Niedobczyce każdego roku wkłada do budżety miasta ok. 10% dochodu. Są to duże pieniądze z których należy realizować pomysły mieszkańców. Inne ronda w Rybniku są zagospodarowane za ponad 50000zł i pieniądze się znalazły. Dla Niedobczyc ich zabrakło. Ciekawe jak mieszkańcy to przyjmą w następnych wyborach.
mindor 2020-01-17 11:49:07
Jakaś kompletna fanaberia z tą wieżą
na co to komu i po co takie głupoty? Lepiej niech na rondzie będą drzewa. Będą czyściły luft po wyziewach z okolicznych kominów.
Rybniczanin 2020-01-16 14:35:24
Zagospodarowanie ronda
Każde rondo w Rybniku jest nazwane z danym miejscem zabudowy. Jeżeli rondo nazywa się Niedobczyce Paryż. Jest ściśle związane z terenem Osiedla Paryż , przystanek nazywa się Paryż. Kompleks sportowy nazywa się Parys. Zabudowa mini wieży oswietlonej to koszt powyżej 10000zl. Co to za wydatek w stosunku do inwestycji drogowej. Zaznaczyć należy, że za Prezydenta Fudalego, nazwy rond w Niedobczycach podejmowali mieszkańcy dzielnicy. Wszystkie firmy i zakłady z Niedobczyc, które płacą podatki do miasta popierają tą inwestycję. Będzie to przed otwarciem drogi, wisienka na torcie.
zdziwiony 2020-01-08 23:37:06
do karola
Jeśli prezydent by miał wdrażać wszystkie pomysły mieszkańców to... po miesiącu miasto jest bankrutem. A dlaczego Wieża Eiflla a nie miniatura Moulin Rouge, Łuk Triumfalny albo rzeźba Napoleona lub Edith Piaf? Dlaczego mieszkańcy okolicy nie mieli prawa wyboru?
Karol 2020-01-05 09:48:52
Zagospodarowanie ronda na ulicy Wodzislawskiej
Panie Prezydencie kiedy Pan wdroży pomysł mieszkańców, zabudowy wiezy Ejffla na rondzie.Czas ucieka a decyzji nie ma.
zachęcamdomyślenia 2019-12-27 18:36:01
Szkoda pieniędzy na takie głupoty
lepiej za takie pieniądze zainwestować w nowy park albo posadzić kilkadziesiąt drzew. Mieszkańcy Rybnika oskarżyliby za taką rorzutność prezydenta. Poza tym jeśli tam miała by powstać Wieża Eiffla to w Śródmieściu czemu nie zrobić Mostu Karola a na Rondzie w Maroku nie wybudować miniatury meczetu?
Ala 2019-12-25 15:32:05
Rondo Niedobczyce Paryż
W m-cu listopadzie i grudniu 2019r nie było śniegu w Rybniku. Uważam jako mieszkaniec Rybnika, że pozostały z tego tytułu duże oszczędności w budżecie miasta. Z tych środków można spokojnie zakupić i  zabudować więżę na rondzie.Decyzja należy do naszego Prezydenta i radnych.
Michał 2019-12-10 16:08:24
Wieża Ejffla
Na rondzie Niedobczyce posadzone wysokie drzewka. Czy to uzgodnione z Prezydentem miasta Rybnika. Jeżeli tak to znaczy, że mieszkańcy nic nie znacą i pomysły są wrzucane do kosza. Nalexy czekać na nowego włodarza, który dobre pomysły mieszkańców będzie wdrażać w życie.
Józef z Rybnika 2019-12-03 16:58:30
Wiża Ejffla
Szanowni mieszkańcy Rybnika. Rybnicka Rada Seniorów napisała do pana Prezydenta Rybnika pismo w sprawie zabudowy wieży Ejffla na rondzie Niedobczyce Paryż ulicy Wodzisławskiej, Za tym wspaniałym pomysłem opowiedziała się za podpisem cała Rada. Może ta opinia przyśpieszy powyższą realizację przed oddaniem do ruchu drogi Pszczyna Racibórz.
Henio z Rybnika 2019-11-13 15:43:33
Wieża Ejffla
Tak Czesław mówisz prawdę, to jest oddolna inicjatywa mieszkańców, jednocześnie wyborców Prezydenta, dlatego władzy może się to nie podobać. Należy podziękować naszej lokalnej prasie, Radio 90, Telewizji Katowice, które przeprowadziły wywiady z mieszkańcami i uruchomiła sondę, z której wynika, ze ponad 70% mieszkańców Rybnika popiera pomysł budowy wieży na rondzie. W jaki sposób można Pana Prezydenta przekonać, żeby pomysł mieszkańców wprowadzić w życie.
Czesław W. 2019-10-13 16:38:20
Wieża Ejffla
To oddolna inicjatywa mieszkańców dzielnicy Niedobczyce więc dobrze jak zostanie zrealizowana.
podróżnik 2019-10-11 14:59:34
Prawa do wizerunku..?
Wiem, że wieża Eiffla jest dość mocno obwarowana prawami i zastrzeżeniami. Kiedyś nakręciłem filmik z iluminacji wieży i opublikowałem na FB. Dostałem informację z prośbą o usunięcie tego z delikatną perswazją co mnie czeka, kiedy tego nie zrobię. Pomysł świetny ale proszę o sprawdzenie czy bez zezwolenia coś takiego można robić.
Arek 2019-10-10 14:22:57
Wieża Ejffla
Świetny pomysł. Mieszkańcy Rybnika czekają na wprowadzenie go w życie.
Stefania Forreiter 2019-10-09 11:39:09
Wieża Eiffla
Nasze całe miasto to jeden wielki świat . Jestem za pomysłem postawienia tej wieży na pięknym rondzie paryskim. Pomysł mieszkańców należy wprowadzić w życie Panie Prezydencie
Brunon B. 2019-10-08 19:02:25
Wieża Eiffla
Bardzo dobry pomysł. Jeżeli temat budowy mini wieży wyszedł od społeczeństwa Dzielnicy to należy to uszanować i podjąć pozytywną dycyzję.
Grzegorz 2019-09-29 17:09:59
Wieża Eiffla w Rybniku
Super pomysł. Panie Prezydencie jako mieszkańcy Rybnika prosimy o jak najszybsze wprowadzenie go w życie.
Antek z Paryża 2019-09-29 11:00:28
Wieża Ejfla na rondzie Niedobczyce Paryż
Mieszkańcy Rybnika są dumni z tak fantastycznego pomysłu A Pan Prezydent Rybnika nie zajął w tej sprawie stanowiska. Prosimy szanownych mieszkańców Rybnika o więcej komentarzy na temat więzy, która skłoni Prezydenta i Rade Miasta do wspólnego stanowiska Zarządu miasta i Rady Miasta Rybnika do budowy więzy Eiffla na rondzie Niedobczyce Paryż .
Zuzia 2019-09-26 12:46:54
Wieża Eiffla na rondzie Niedobczyce Paryż ul.wodzislawskiej
Dzisiaj odbędzie się sesja RMR. Ciekawa jestem jakie będzie poparcie radnych i Prezydenta, w sprawie budowy więzy Eiffla na rondzie ul. Wodzislawskiej .Uważam, że Rada powinna popierać wszelkie pomysły mieszkańców przez których radni zostali wybrani.
Franciszek Kurpanik 2019-09-26 10:32:42
Wieża Eiffla na rondzie Niedobczyce Paryż.
Doskonały pomysł na postawienie w tym miejscu takiego obiektu.Wieża Eiffla oczywiście w w kilkunastometrowej miniaturze pięknie w tym miejscu by się komponowała z nazwą ronda oraz miejscem obok osiedla Paryż.Popieram wniosek pomysłodawców, bo jest trafiony w 100 procentach. Będę namawiał Pana Prezydenta oraz rybnickich Radnych, aby wszyscy poparli ten projekt.
Paweł K. 2019-09-26 10:20:15
Świetny pomysł
Bardzo dobry pomysł i nadodatek podświetlana barwami Śląska ;) Tak, że Radni do dzieła :)
Dagmara 2019-09-24 10:40:58
Wieża Eiffla w Rybniku
Rewelacyjny pomysł! Gratulacje dla pomysłodawców! Mam nadzieję, że pomysł uda się zrealizować!
Grzegorz Wolnik 2019-09-22 19:33:32
Świetny pomysł
Co prawda nie mieszkam w Niedobczycach, a na Piaskach, ale pomysł popieram calym sercem! Tym bardziej, że kiedy bylem przewodniczącym Sejmiku Śląskiego, to wspierałem budowę drogi Pszczyna-Racibórz, argumentując we wszystkich gremiach, jaką to ważna i potrzebna w Rybniku inwestycja. Dziś, kiedy droga jest na ukończeniu, zaczyna być istotny aspekt wizualny jej otoczenia. Dlatego ustawienie na rondzie Niedobczyce-Paryż miniatury Wieży Eifla jest świetnym pomysłem!!! Będę wspierał tę inicjatywę u władz Rybnika. Nasze miasto od czasów prezydenta Makosza ma tyle związków z Francją, że francuski element dekoracyjny jest u nas w pełni na miejscu!
Filip 2019-09-02 11:26:26
Wieża Ejffla na rondzie ulicy wodzisławskej
Panie Andrzeju , nazwa Paryż powstała według legendy po przegranej wojnie Napoleona z Rosją około 1812roku. Po wycofaniu się wojsk francuskich z Rosji, weszli na teren Polski.Prawdopodobnie kilku żołnierzy osiedliło się w obecnej dzielnicy, pożenili się , założyli rodziny i tak zaczęła się nazwa Paryż. Potwierdzenie powyższej wersji od mieszkanki Osiedla Paryż.
Andrzej 2019-08-16 17:58:10
Rondo Paryż
może ktoś wie skąd nazwa osiedla Paryż ?
Ryszard Sz.. Niedobczyce 2019-08-09 12:44:03
Ludzie pytają ... Wieża Eiffla w Rybniku ?
Długo oczekiwana Droga Regionalna "Pszczyna-Racibórz" , przebiegająca przez dzielnice naszego miasta Rybnika "Niedobczyce" powoli zaczyna owocować i już niedługo zostanie otwarty I-etap budowy na odcinku "Pszczyna-Rybnik" Proponowana nazwa ronda na węźle wodzisławskim w Niedobczycach (Hetmańska - Wodzisławska) nazwać rondem "Niedobczyce-Paryż" Nazwa ta od razu kojarzy się z wieloletnia dzielnica Niedobczyc o nazwie "Paryż" a  mieszkańcy doskonale pamiętają i od razu kojarzą dzielnice o nazwie "Niedobczyce Paryż" Kolejny dodatni punkt to: Wspaniały pomysł a zarazem SUPER PROMOCJA poprzez zbudowanie na środku ronda "Niedobczyce-Paryż" mini kopii vs "Wieża Eiffla" która będzie widoczna z bardzo daleka Ogólnie to będzie wisieńka na torcie w darmowej promocji Niedobczyc jako dzielnicy Rybnika BRAWO za POMYSŁ !!!
Dana 2019-08-06 11:35:07
Wieza ajflla na rondzie Niedobczyce Paryz
Będzie wieża ajffla widziana nawet z Wodzislawia oraz z drogi Pszczyna Racibórz.Bedzie to największa promocja Rybnika.
Olo Niedobczyce 2019-08-05 23:03:47
Nowe rondo Paryż
Moim zdaniem symbolika wieży to bardzo trafiony pomysł tym bardziej w takim przelotowym miejscu . Gratulacje pomysłu!!! Oby tak dalej u nas się działo.
Piotr 2019-08-04 15:40:41
Rondo Niedobczyce Paryż z wieżą Ejfla w śodku
Po komentarzach mieszkańcy Rybnika a szczególnie Osiedla Paryż są dumni z wspaniałego pomysłu. Czekamy z niecierpliwością na decyzję Pana Prezydenta i radnych Rady Miasta Rybnika o jak najszybsze wprowadzenie go życie.
Kaja 2019-08-02 17:10:09
Wieża ejffla na rondzie Niedobczyce Paryż
Wspaniały pomysł.Promocja Rybnika jest niebywała, odbiła się echem w całym naszym kraju. Mam rodzinę w Wrocławiu i pytają się o obudowie wieży Ejffla w Rybniku. Nawet z odległego miasta są zainteresowani tą wspaniałą inwestycją. Miasto nie wydało złotówki na promocję naszego miasta a efekt już został osiągnięty. Efekt dopiero będzie po uruchomieni drogi Pszczyna Racibórz, jak setki kierowców podziwiać będą symbol Paryża w Rybniku Niedobczycach. Panie Prezydencie i szanowni Radni Rady Miasta proszę przyśpieszyć realizację pomysłu szanownych mieszkańców Osiedla Paryż.
Janusz 2019-08-02 11:45:13
Szczypta Paryza w Niedobczycach
Wspanialy pomysl!
LUBAR S.A. 2019-07-31 14:38:45
Wieża Eiffla na nowym rondzie w Niedobczycach
Gratulujemy ciekawego pomysłu! Jesteśmy ?za? i trzymamy kciuki za realizację tego przedsięwzięcia.
Great Wall z Pekinu 2019-07-31 11:20:39
Paryż?
Byłem ostatnio w Paryżu i bardziej niż wieża Eiffla widoczne były osoby mieszkające na ulicach; do tego potężna ilość śmieci...Może ten obecny symbol Paryża dało by się taniej przenieść na to rondo? ;))
Grzegorz 2019-07-30 18:28:05
Wieża Ejffla na rondzie Niedobczycr Paryż ulicy Wodzisłaskiej
Panie Prezyb Panie Prezydencie, wieżę można wykorzystać jako konstrukcja słupa do telekomunikacji komórkowej z radiostacją na szczycie. Miejsce jest doskonałe , są firmy które były by zainteresowane taką propozycją miasta.
Marysia 2019-07-29 20:05:26
Rondo Paryż w Niedobczycach
Super pomysl.
Jerzy 2019-07-29 13:01:19
Rondo Niedobczyce Paryż na ulicy Wodzisławskiej
Bardzo dobry pomysł.
Ewa 2019-07-28 18:54:27
Rondo Niedobczyce Paryż na ulicy Wodzisławskiej
Rybnicka komunikacja miejska odżyła dzięki Prezydentowi z lat 90 tych, który dokumentację przywiózł właśnie z Paryża i wprowadził w życie w Rybniku. Wtedy pomysł rond był pierwszym rozwiązaniem na taką skalę w Polsce i nie tylko. Należy się byłemu Prezydentowi miasta duży szacunek za bezpieczeństwo wprowadzone na skrzyżowaniach.
Rosia 2019-07-28 12:58:29
Wieża Eiffla na rondzie Paryż Niedobczyce
Super pomysł. Bardzo dobre rozwiazanie, mieszkańcy będą dumni z tak ważnej nazwy ronda i wieży ścisłe związane z naszym osiedlem.Po akceptacji Prezydenta i naszej Rady Rybnika przejdzie to do historii a Rybnik stanie się sławny na cały kraj. Taka wieża już istnieje w Czechach na rondzie w Jablunkowie
Krzysio 2019-07-28 12:09:15
Paryż
Super pomysł. Popieram i czekam na realizację
Rybniczanin 2019-07-26 13:14:07
Wieża Eiffla na rondzie ulicy Wodzislawskiej
Super dobry pomysł. Uważam że Prezydent i Rada miasta to zrealizuje.
Henio z Rybnika 2019-07-25 19:07:49
Rondo Niedobczyce Paryż
Serdeczne dzięki grupie inicjatywnej pod dowództwem radnego mecenasa Zbigniewa Lubszczyka i Oli Ściubidło. Wspaniała nazwa z zabudową symbolicznej podświetlonej wieży Ejffla. Mieszkańcy dziękują już Prezydentowi i Radnym Rady Miasta Rybnika za pozytywne przegłosowanie naszej prośby.
Czytaj także
pokaż więcej
e KULTURA
Rybnik. Miasto z ikrą
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
enowiny.pl - blok
Nasza sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowcówBochenek

48064,51200,51188,50943,50851,50369,51201,51204,51203,51202,51199,51198,51197,51196,51195,51194,51193,51192,51191,51190,51189,51187,51186,51185,51184,51183,51182,51181,51180,51179,51178,51100,51098,51097,50909,50908,50735,50666,50581,50495,50400,50736,50580,50401,50293,50188,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034