Społeczność Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki w Rybniku - uczestnicy Projektu Polskie Himalaje 2018 / Archiwum Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki w Rybniku
Społeczność Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki w Rybniku - uczestnicy Projektu Polskie Himalaje 2018 / Archiwum Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki w Rybniku

4 czerwca o godz. 19.00 uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki w Rybniku opowiedzą o swoim trekkingu w Nepalu w ramach projektu „Polskie Himalaje 2018”. Spotkanie odbędzie się w Klubokawiarni Żółty Młynek (ul. Św. Jana 2). A na spotkanie zaprasza Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu „Polskie Himalaje 2018” siedmioro uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Rybniku wraz z zrodzicami w październiku 2018 r. wzięło udział w trekkingu pod Everestem. Była to jedyna grupa, w całym wymyślonym przez himalaistę Leszka Cichego i dziennikarza Janusza Kalinowskiego projekcie złożona z dorosłych i dzieci.

Najpierw polecieli z Wiednia przez Dehli do Katmandu. Stamtąd małym samolotem dolecieli do Lukli, skąd jako pierwsi z 28 grup wyruszli w 137 km treking. Przez Phakding, Namche Bazaar, Khumjung, Thame, Tengboche, Pangboche i Dingboche dotarli do tzw. Memoriału Bohaterów Południowej Ściany Lhotse na wysokości 4630 m n.p.m, gdzie jest również upamiętniony Jerzy Kukuczka - patron ich szkoły. W codziennej 6-8-godzinnej wędrówce średnio pokonywali 400-metrowe przewyższenia. Pomysłodawca wyprawy w Himalaje Wojciech Rycman z męską częścią ekipy weszli na Nagartsang (5014 m n.p.m.). Roztaczał się stamtąd niesamowity widok na Mount Everest, Lhotse i Makalu.

Trekking w Himalajach dla dzieci to była wyjątkowa szkoła życia. Kiedy po 11 dniach trekkingu wrócili do Luli, najbardziej zaskoczył ich ponowny widok dwóch kurków: z ciepłą i zimną wodą i barak zwierzęcego opału, jakim są odchody jaków. Rybnicka grupa wzięła też udział w biegu otwierającym supermaraton, który odbył się w Katmandu, stolicy Nepalu, na wysokości 1350 m n.p.m. Nie miał on być formą rywalizacji, ale aby upamiętnić największe osiągnięcia polskich alpinistów oraz tych, którzy na zawsze pozostali w Himalajach.

Najmłodszym uczestnikiem całego projektu „Polskie Himalaje 2018” był ośmioletni Kuba, który w Katmandu wspólnie z ambasador Unii Europejskiej w Nepalu otworzył wystawę największych osiągnięć polskich alpinistów w Himalajach i Karakorum. Dostał też medal „Polskie Himalaje 2018”, z którego jest bardzo dumny.

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki w Rybniku - uczestnicy Projektu Polskie Himalaje 2018: Martyna - 10 lat, Mateusz - 12 lat, Michalina - 12 lat, Wiktoria - 12 lat, Kuba - 7 lat, Emilia - 14 lat i drugi Mateusz.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz