Laureaci
Laureaci "Klasówki powstańczej" z Prezydentem RP Andrzejem Dudą / I LO Wodzisław Śląski

"Klasówkę powstańczą" organizuje Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Konkurs adresowany jest do uczniów zainteresowanych tematyką plebiscytu z 1921 roku oraz walk polskiej ludności o przyłączenie naszego regionu do odradzającej się Rzeczpospolitej.

W tym roku najwięcej punktów uzyskał Adrian Słodowicz z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Jest uczniem klasy pierwszej biologiczno – chemicznej z rozszerzonym językiem angielskim.

Z kolei uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, Michał Caniboł, zajął trzecie miejsce. Zmagania polegały na rozwiązaniu testu zawierającego różnorodne zadania, w tym analizę ilustracji, fotografii i map, oraz oczywiście pytania wymagające szczegółowej wiedzy o przebiegu powstań i plebiscytu.

Nagrodą dla 14. finalistów Klasówki był udział w akcji "Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski". Młodzież udała się specjalnym pociągiem do Warszawy, gdzie spotkała się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą.
Co ciekawe, Michał chodzi do drugiej klasy z rozszerzonym nauczaniem matematyki. Nauczyciele mówią, że jest ścisłowcem. Interesuje się jednak historią, a zwłaszcza powstaniami śląskimi. W konkursie Klasówka startował już jako gimnazjalista. - Nie jesteśmy zaskoczeni jego sukcesem, stać go było na taki wynik – mówią nauczyciele.

Planowany jest drugi etap (finał finałów) konkursu z udziałem parlamentarzystów, który odbędzie się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach po uzgodnieniu terminu z Marszałkami Sejmu i Senatu RP. "Klasówce powstańcze" patronują wojewoda Jarosław Wieczorek i marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

To cykliczny konkurs wiedzy historycznej, wpisujący się w obchody kolejnych rocznic powstań śląskich. Każda edycja ma swój wiodący motyw. Pierwsza w 2016 roku upamiętniała 95. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

Druga Klasówka adresowana była do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz Zaolzia, a także wszystkich zainteresowanych historią. Chodziło wówczas o pokazanie udziału oraz zaangażowania Polaków spoza naszego regionu na rzecz śląskich powstań.

W zeszłym roku przedstawiono udział Polaków z Wielkopolski. Konkurs uwzględnił w swojej treści także najistotniejsze aspekty pierwszego zwycięskiego powstania Polaków – Wielkopolskiego. 2019 Sejm RP ustanowił Rokiem Powstań Śląskich, więc wszystko jest jasne.

1

Komentarze

  • Rdzenny propaganda a al PRL 06 czerwca 2019 09:42Gloryfikacja Sląskiej Wojny Domowej w której Slązacy byli mięsem armatnim Niemcow i Polaków ..Takie hucpy organizuje sie dla tubylców z podbitej kolonii.

Dodaj komentarz