Nowo zbudowany oddział pediatryczny pobłogosławił katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło / Ireneusz Stajer
Nowo zbudowany oddział pediatryczny pobłogosławił katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło / Ireneusz Stajer

Po ponad rocznej przerwie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 znowu ma oddział pediatryczny. Mało tego, dziś wczesnym popołudniem uroczyście otwarto go w nowej lokalizacji i z nowym wyposażeniem. Od godziny 0,00 1 czerwca będzie przyjmował małych pacjentów w głównym gmachu szpitala przy Alei Jana Pawła II, dysponując na miejscu całą bazą diagnostyczno – leczniczą.

Dobudowanie segmentu, adaptacja części byłego oddziału rehabilitacji i wyposażenie pediatrii kosztowało łącznie 5 802 624,24 zł, z czego 1,6 mln zł przekazał urząd marszałkowski.

Nowo oddany oddział otworzyli wspólnie wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża i pełniący obowiązki dyrektora WSS nr 2 Robert Rychel. Pomieszczenia błogosławił katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło. Potem można było zwiedzić nową jastrzębską pediatrię. Rolę przewodnika pełniła lekarz zarządzająca, pediatra i alergolog dr n. med. Danuta Pabijasz.

- To nasza perełka, którą będziemy pielęgnować i nie dopuścimy do zamknięcia oddziału. Od 24 lat jestem lekarzem szpitalnym. W 1993 roku kończyłam specjalizację pod przewodnictwem świętej pamięci ordynatora doktora Adama Helisa, który przez wiele lat był mentorem tutejszych lekarzy. Dlatego postanowiłam kontynuować jego dzieło – zaznaczyła Danuta Pabijasz.

- Cieszymy się, że staraniem wielu osób udało się otworzyć ten oddział. To ważny moment dla województwa śląskiego, szczególnie dla jego najmłodszych mieszkańców. Będą się leczyli w dobrze wyposażonym oddziale, zlokalizowanym blisko ich miejsc zamieszkania. W komfortowych warunkach wspólnie z rodzicami będą tu wracali do zdrowie. Cieszę się, że panu dyrektorowi i pani ordynator udało się zebrać zespół, gdy w tych czasach jest o lekarzy bardzo trudno – mówił Wojciech Kałuża.

Robert Rychel komplementował pochodzącego z Jastrzębia posła Grzegorza Matusiaka, który mocno zaangażował się w powrót do szpitala oddziału pediatrycznego. - Wspierał nas w rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia, marszałkiem województwa śląskiego oraz pozostałymi instytucjami, od których zależymy. Myślę, że rola posła była tu nieoceniona – zaznacza dyrektor szpitala.

Grzegorz Matusiak: - Jako mieszkańcy Jastrzębia możemy być dumni, że mamy taki oddział pediatryczny. Dziś w Polsce bardzo trudno o lekarzy specjalistów. NFZ nakłada obowiązki co do liczby lekarzy na oddziałach i to przede wszystkim specjalistów. Dyrektor potrafił jednak zgromadzić tych ludzi, stwarzając im dobre warunki do pracy, co widać po wyposażeniu i estetyce oddziału. Z pewnością małym pacjentom będzie lżej pokonywać choroby w takim miejscu. Mamy nadzieję, że nie będzie już problemów z zawieszaniem i zamykaniem naszej pediatrii.

Oddział liczy ogółem 20 łóżek. 10 stanowisk jest przeznaczonych dla dzieci młodszych. - W jego obrębie wydzieliliśmy dwa pokoje z pojedynczymi łóżkami, pomieszczenia zabiegowe i do badań. Do dyspozycji opiekunów jest kuchnia i miejsca przy łóżkach, aby mogli w komfortowych warunkach czuwać przy swoich pociechach – opowiadała szefowa jastrzębskiej pediatrii.

Oddział jest wyposażony w specjalistyczny sprzęt oraz ma dostęp do pełnego zaplecza diagnostycznego jednostki. Posiada również własną izbę przyjęć, zlokalizowaną w sąsiedztwie wejścia do szpitala od strony poradni specjalistycznych.

Dzięki temu szpital znów będzie zapewniał kompleksową opiekę dzieciom z Jastrzębia-Zdroju i okolic. - Począwszy od poradni ginekologicznej, oddziału położniczo-ginekologicznego i szkoły rodzenia, gdzie pomagamy przyszłym mamom od pierwszych chwil życia ich jeszcze nienarodzonego dziecka, aż do porodu. Następnie poprzez oddział neonatologiczny, który zapewnia opiekę noworodkom również tym, urodzonym wcześniej, a mamy uczy w poradni laktacyjnej karmić piersią, aż po oddział intensywnej terapii dziecięcej, w którym personel ratuje dzieci, których zagrożone jest życie lub zdrowie – wyjaśnia lekarz zarządzająca.

Dodajmy, że autorką pięknych malunków zdobiących ściany oddziału jest dyplomowana artystka Joanna Łupicka.
Ruszyły też roboty przy nowym budynku, w którym znajdą siedzibę wszystkie przyszpitalne poradnie. Zostanie on połączony z głównym gmachem WSS nr 2.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz