W szkole w Boguszowicach  działa pracownia dla drukarzy!

Pracownię udało się wyposażyć w cyfrowy sprzęt dzięki dwuletniemu projektowi „Drukarz – zawód z przyszłością”, współfinansowanemu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki temu uczniowie szkoły – młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych – będą mogli korzystać z wartego blisko 400 tysięcy złotych sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego we współczesnej poligrafii.
- Realizacja projektu jest konsekwencją prowadzenia w placówce zajęć z przedmiotu drukarz. Szkoła posiadała już drukarki 3D wykorzystywane w trakcie zajęć z młodzieżą. Teraz oferta edukacyjna zostanie poszerzona o elementy poligrafii i obróbki zdjęć i materiałów w programach graficznych. Dzięki pozyskanym środkom finansowym mogliśmy zakupi
nowoczesne urządzenia, które z jednej strony podnoszą jakość kształcenia naszej młodzieży, a z drugiej otwierają przed szkołą dodatkowe możliwości w zakresie świadczenia usług poligraficznych – mówi Grażyna Adamczyk, dyrektor Zespołu Szkół nr 6.
Wyposażenie pracowni drukarskiej tworzą:
Drukarki do wydruku w technologii 3D
Prasa do termotransferu metodą sublimacji
Ploter drukujący, drukarka wieloformatowa
Laserowy ploter tnący i grawerujący
Ploter tnący
Foliarka
Wielofunkcyjne urządzenie produkcyjne (skanowanie, kopiowanie, zszywanie)
Stół montażowy z podświetlanym blatem
Ekran multimedialny
Stanowiska komputerowe z oprogramowaniem Corel Draw

- Głównym celem zaplanowanego na dwa lata projektu jest realizacja programu rozwojowego obejmującego 55 uczniów systemem doradztwa zawodowego, kwalifikacyjnych form wsparcia, zindywidualizowanych i stanowiących odpowiedź na zdiagnozowane potrzeby młodzieży i oczekiwania regionalnych przedsiębiorców, staży zawodowych mających na celu skorelowanie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami zawodowymi – wskazuje Wojciech Świerkosz, zastępca prezydenta Rybnika.
Działania projektu wsparte będą także poprzez proces kształcenia nauczycieli w kierunkach adekwatnych do potrzeb uczniów oraz doposażenie placówki oświatowej o zawodowym profilu kształcenia w materiały do zajęć i pomoce dydaktyczne niezbędne do efektywnego kształcenia i transparentnego funkcjonowania na rynku pracy po opuszczeniu szkoły uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz autyzmem.
Nowe wyzwanie projektowe, jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Koszt projektu to 383 237,50 zł, w tym unijne dofinansowanie 288 660 zł.

***
W skład rybnickiego Zespołu Szkół nr 6, wchodzą szkoły branżowe i ogólnokształcące dla młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
Szkoła Branżowa I Stopnia - dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz do młodzieży z normą intelektualną z dysfunkcjami ruchu, wzroku, słuchu, do młodzieży z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera i dysfunkcjami sprzężonymi umożliwiająca przygotowanie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe na poziomie pracownika wykwalifikowanego lub czeladnika.
Liceum Ogólnokształcące - przeznaczone dla młodzieży niepełnosprawnej w normie intelektualnej.
Specjalna Szkoła Przysposabiająca do Pracy - dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi przygotowująca młodzież do samodzielnego i aktywnego dorosłego życia, w tym podejmowania pracy.

ŹRÓDŁO: UM Rybnik

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz