W tym roku projekt trafił oprócz Żor również do Myślenic / Materiały prasowe
W tym roku projekt trafił oprócz Żor również do Myślenic / Materiały prasowe

Dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury akcja, jest adresowana do młodzieży szkolnej.

- Wynika z przeświadczenia, że zło idące z hasłami populistycznymi prowadzącymi do faszyzmu wynika z braku wyobraźni. Staramy się dotrzeć do wyobraźni młodych ludzi nie poprzez suche fakty, ale wspomnienia świadków historii i empatii. Bohaterowie naszych opowieści żyli w latach 30. ubiegłego wieku oraz ww czasie drugiej wojny światowej. Totalitaryzmy dotknęły ich w różny sposób. Wspomnienia będzie czytał aktor. Pokazujemy mechanizmu systemu i jak trudno się z niego uwolnić – powiedziała nam dr Aleksandra Janiszewska, autorka projektu, od lat związana z Ośrodkiem KARTA w Warszawie.

W programie wykład o tym, jak wielkie procesy historyczne wpływają na życie zwykłych ludzi. Fragmenty wspomnień przeczyta aktor Karol Kossakowski. Zostaną też zaprezentowane książki Ośrodka KARTA. Uczniowie „Miarki” wezmą też udział w warsztatach. Biblioteka w Żorach i szkoła otrzymają pakiety książek, które ukazały się nakładem wydawnictwa.

Podczas edycji w 2017 roku odwiedzono pięć miast w Polsce. Miejscowym bibliotekom przekazano wtedy pakiety publikacji Ośrodka KARTA. Na otwartych spotkaniach publiczność mogła poznać szczegóły dotyczące specyficznego, uprawianego przez Ośrodek KARTA sposobu pracy z historią. Zostały także zaprezentowane fragmenty wydawnictw źródłowych tematycznie powiązanych z regionem.

W zeszłym roku akcję przeprowadzono w trzech miejscowościach, a scenariusz działania został rozbudowany i uatrakcyjniony. Tematem podstawowym była sytuacja jednostki wobec totalitaryzmów. Do projektu zaproszona została młodzież – otwarte spotkania o charakterze prezentacji multimedialnej poprzedzone zostały warsztatami edukacyjno-teatralnymi dla uczniów, prowadzonymi przez animatorki z Teatru Ochoty w Warszawie: Alicja Brudło i Hannę Kłoszewską.

- Po raz pierwszy zobaczyłam, jak silne jest połączenie teatru i historii właśnie w działaniach z młodzieżą. Wchodząc do szkoły wiedzieliśmy, że to nie będzie lekcja historii, że to będzie lekcja wyobraźni. Teatr ze swoimi narzędziami pomaga młodzieży w przejściu właśnie na taki poziom - próbując zrozumieć przez teatr indywidualne historie, opisane w publikacjach Ośrodka KARTA, przechodzą na poziom rozumienia mechanizmów historii przez własną perspektywę – podsumowała Alicja Brudło.

Komentarze

Dodaj komentarz