Tak było na jednych z poprzednich dni otwartych w żorskim CKZiU / IrS
Tak było na jednych z poprzednich dni otwartych w żorskim CKZiU / IrS

Tegoroczna edycja rybnickich Targów Edukacji potrwa dwa dni: 21 i 22 marca. Pierwszego dnia w godzinach od 10 do 14 z ofertą edukacyjną zapoznawać się będą uczniowie ósmych klas szkół podstawowych. 22 marca w godz. 9-14 na targi zaproszeni są uczniowie trzecich klas gimnazjów. Targi odbywać się będą w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych przy ul.Św. Józefa 30.

21 marca na kampusie zaprezentowana zostanie propozycja edukacyjna dla maturzystów. O godz. 11.30 w auli Uniwersytetu Ekonomicznego inauguracja targów, połączona z wykładem dr Michała Trzęsioka "Z matematyką w plecaku - wędrówki po krainie ekonomii". Wykład powtórzony zostanie o godzinie 13.30. Maturzyści zapoznać się będą mogli z ofertą edukacji pomaturalnej i wyższej. Będzie oprowadzanie po uczelni, szykowane są też gry i konkursy. W trakcie targów Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika ogłosi wyniki II edycji budżetu partycypacyjnego.

Dni Otwarte Żorskich Szkół Ponadpodstawowych oraz Żorskie Targi Edukacji również odbędą się w dwóch odsłonach. W czwartek (21 marca) dla gimnazjalistów trzecich klas oraz w piątek – dla ósmoklasistów z podstawówek. W tych dniach będzie można odwiedzić wszystkie żorskie szkoły ponadpodstawowe, obejrzeć pracownie, gabinety, zapoznać się z ofertą edukacyjną oraz porozmawiać z uczniami i nauczycielami.

- Dzięki tym inicjatywom młodzież bliżej pozna ofertę żorskich placówek oświatowych przed podjęciem decyzji o dalszej ścieżce kształcenia – informują w urzędzie miasta.

Targi edukacji są skierowane przede wszystkim do uczniów z sąsiednich gmin, zainteresowanych nauką w żorskich szkołach ponadpodstawowych. Ich gospodarzem będzie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na osiedlu Księcia Władysława. 21 marca od godz. 9 w CKZiU będą gościli gimnazjaliści a w następnym dniu o tej samej porze absolwenci klas ósmych.

Podczas targów będzie można bliżej poznać kierunki kształcenia w: I Liceum Ogólnokształcącym i Technikum nr 4 (Zespół Szkół Ogólnokształcących im. K. Miarki), II Liceum Ogólnokształcącym oraz Technikum nr 2 (Zespół Szkół nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera), III Liceum Ogólnokształcącym z oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta oraz Liceum Plastycznym (Zespół Szkół nr 3), Zespole Szkół Budowlano-Informatycznych im. M. Kopernika, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

- Proponujemy naukę w klasach technikum i szkoły branżowej I stopnia, dawniej zasadniczej zawodowej, która jest jedyną placówką tego typu w Żorach. Stawiamy na kształcenie zawodowe, by zaspokajać duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników i specjalistów w różnych dziedzinach – podkreśla Renata Wieczorek, wicedyrektor CKZiU.

Jak dodaje dr Damian Lejta, doradca zawodowy w tej placówce, absolwenci obu szkół (technikum i branżowej) są chętnie zatrudniani. Mogą też liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia. Pod kierunkiem świetnych nauczycieli młodzież rozwija swoje pasje i uzdolnienia, zdobywa praktyczne umiejętności w znakomicie wyposażonych pracowniach zawodowych lub w rzeczywistych warunkach pracy.

- Kształtuje postawy i kompetencje wysoko cenione przez pracodawców, bo treści nauczania dostosowane są do ich potrzeb i powstają przy ich udziale. Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe i poznają wymagania rynku pracy – zaznacza doradca.

 

(IrS, adr)

Komentarze

Dodaj komentarz