Laureaci pierwszych miejsc z prorektor KUL prof. nadzwyczajną Iwoną Niewiadomską ( z prawej) i dyrektor IV LO w Rybniku Małgorzatą Wróbel / Ireneusz Stajer
Laureaci pierwszych miejsc z prorektor KUL prof. nadzwyczajną Iwoną Niewiadomską ( z prawej) i dyrektor IV LO w Rybniku Małgorzatą Wróbel / Ireneusz Stajer

Właśnie zakończył się 6. finał Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Indeksy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W chwałowickim domu kultury wręczono charakterystyczne książeczki uprawniające do studiowania na trzech wydziałach uczelni: nauk humanistycznych, prawa, prawa kanonicznego i administracji oraz biotechnologii i nauk o środowisku.

Komisja oceniająca prace podkreśliła wysoki poziom zmagań. Niektóre zrobiły na zasiadających w kapitule naukowcach ogromne wrażenie. Młodzież wykazała się intelektem i wiedzą. Spośród kilkuset zgłoszonych prac, do finału zakwalifikowano 45, a indeksami wyróżniono – 24. Na deskach domu kultury zobaczyliśmy rozpromienionych uczniów klas trzecich liceów oraz czwartych techników z: Rybnika, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i Mikołowa, którzy odbierali indeksy.


- Mija siedem lat od podpisania umowy między KUL a IV LO. Myślałam wówczas, że rzucam się na głęboką wodę i nie jest to racjonalne ani do końca mądre. Z jednej strony mamy bowiem uniwersytet z tradycjami, osiągnięciami, tak bardzo znaczący dla historii Polski, a z drugiej - niewielkie liceum na Śląsku, w Rybniku. Dzieląca nas duża odległość nie przemawiała za tym, że ziści się nasz pomysł – mówiła Małgorzata Wróbel, dyrektorka chwałowickiego „ogólniaka”. Idea konkursu spodobała się jednak wszystkim i tak mamy dziś już szóstą edycję.

Początkowo młodzież rywalizowała o pięć indeksów Wydziału Nauk Humanistycznych. W piątek prorektor ds. nauki i kształcenia, dr hab. prof. nadzwyczajny KUL Iwona Niewiadomska przywiozła do Rybnika aż 24 indeksy. Na ów sukces złożyła się wytężona praca młodzieży, nauczycieli oraz pracowników naukowych uczelni. - Walczyliście dzielnie i w tej walce nie ma przegranych. Ci, co dostaną indeksy, muszą zdać jeszcze maturę, by zostać studentami. Pozostali też mają ogromną szansę, bo nikt z was nie znalazł się tu przypadkowo. Drzwi uczelni, jak sądzę, stoją przed wami otworem – zwróciła się do młodzieży pani dyrektor.

- Od 2018 roku KUL działa w ramach dwóch idei: Bogu i Ojczyźnie. W 20-leciu międzywojennym pracownicy i absolwenci budowali rzeczywistość nowej Polski. W czasie drugiej wojny światowej ginęli, utożsamiając się z Ojczyzną. Po 1945 roku lubelska uczelnia była wyspą wolności, jedną z nielicznych w ówczesnej Polsce – przypomniała prof. Iwona Niewiadomska. Po 1989 roku znowu kreuje swoją tożsamość, bo świat zmienia się bardzo szybko. Za jakieś 10 lat przestaną istnieć niektóre zawody. W związku z tym jest potrzeba przebywania (obcowania) młodego człowieka z mistrzem.

- Chcemy nauczyć go rozpoznawania sensu życia w kontekście wyznawanych wartości, wybierania celów, krytycznego myślenia. Jestem przekonana, że KUL pełni taką funkcję. Co powinniśmy dawać studentom? Kształcić takich ludzi, którzy nie są dostosowani do rynku pracy, ale go sami tworzą – są liderami – spuentowała prorektor.

Młodzież nie kryła radości z otrzymanych indeksów. - Głównym tematem mojej pracy były biopolimery. Skupiłam się na ich zaletach, opisałam także wady. Myślę, że zdecydowanie więcej jest tych pierwszych. Biopolimery rzeczywiście są nadzieją na lepsze jutro. Jestem bardzo szczęśliwa. Nie powiem, że nie spodziewałam się takiej nagrody, bo włożyłam wiele pracy, by projekt się udał. Konkurencja była duża. Rozmawiałam z innymi uczestnikami, którzy także mają ogromną wiedzę - powiedziała nam zdobywczyni czwartego miejsca w konkursie biotechnologicznym, Adrianna Zysk z Zespołu Szkół nr 2 im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego w Rybniku.

- Moją pracę poświęciłam księdzu Jerzemu Popiełuszce, który wyrażał swoją postawą ideę wolności. Na początku chciałam wybrać postać nietuzinkową, ale mało znaną. Potem doszłam do wniosku, ze choć księdza Jerzego znają wszyscy, lecz pozostał on szarym, zwykłym człowiekiem. On nie był bohaterem, który dowodził armiami. Po prostu był sobą – tłumaczy zwyciężczyni konkursu historycznego Sylwia Skulik z II LO im. W. Pileckiego w Mikołowie.

- Zająłem się górnośląskością. Indeks w dużej mierze zawdzięczam nauczycielce, która mnie zachęciła do udziału. Temat był bowiem dla mnie trudny, ponieważ nie jestem rodowitym Ślązakiem. Urodziłem się w Rybniku, ale moi rodzice pochodzą z centralnej Polski. Warto jednak było wystartować – uśmiecha się Aron Dręczewski z Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Rybniku, który zajął czwarte miejsce w zmaganiach z dziedziny wiedzy o społeczeństwie.

Konkurs od początku organizuje IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika we współpracy z lubelską uczelnią, które wspomagają Dom Kultury i rada dzielnicy Chwałowice. Patronują mu prezydent Piotr Kuczera i poseł Grzegorz Janik.

Oni zdobyli indeksy
Konkurs języka angielskiego: 1. Nikol Plucińska, 2. Bartłomiej Chlubek (oboje Zespół Szkół nr 2 im. A. Frycza-Modrzewskiego w Rybniku), 3. Jagoda Albrecht – Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Śl. w Rybniku, 4. Mikołaj Oleś – Zespół Szkół Ogólnokształcących im. K. Miarki w Żorach, 5. Monika Góra – ZS nr 2 w Rybniku; Konkurs biotechnologiczny: 1. Daniel Bartoszek - ZS nr 2 w Rybniku, 2. Julia Sulkowska, 3. Daniel Wegner (oboje IV Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Rybniku), 4. Adrianna Zysk – ZS nr 2 w Rybniku, 5. Elżbieta Budziak – I LO w Mikołowie; Konkurs historyczny: 1. Sylwia Skulik – II LO w Mikołowie, 2. Szymon Piecha – IV LO w Rybniku, 3. Jędrzej Cofór, 4. Jakub Tront (obaj I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śl. w Wodzisławiu Śl.); Konkurs języka polskiego: Wiktoria Pawicka – IV LO w Rybniku, 2. Aleksandra Żyła – ZS nr 2 w Rybniku, 3. Wojciech Libera – I LO w Mikołowie, 4. Alicja Pawlina – ZS nr 2 w Rybniku, Wiktoria Serafin – II LO w Mikołowie; Konkurs wiedzy o społeczeństwie: Hanna Frydrych ZS nr 2 w Rybniku, 2. Justyna Tkocz – I LO w Mikołowie, 3. Rafał Krogulec – Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Rybniku, 4. Dręczewski Aron, 5. Anna Olma (oboje Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Rybniku).

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz