Organizatorzy zapraszają na koncerty / Materiały prasowe
Organizatorzy zapraszają na koncerty / Materiały prasowe

22 zespoły wystąpią na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej, który odbędzie się 6 kwietnia w kościele farnym pw. Apostołów Filipa i Jakuba. Tyle scholi zakwalifikowała do koncertu rada artystyczna. Nagrodą główną jest statuetka Piety, zdobiona 24-karatowym złotem. Jednym z patronów medialnych jest redakcja „Nowin”. 

W gronie uczestników znaleźli się przedstawiciele naszego regionu. Jako trzeci zaśpiewa Chór Seraf z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Rybniku pod dyrekcją Żanety Wojaczek. Zaraz po nim wystąpi Schola Dei Gloria z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Rybniku, którą poprowadzi Adrian Orzoł. 

Następny w kolejności jest cór mieszany Cantantes Domino, działający przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu-Zdroju (dyrygent Stanisław Kolorz). Kolejność prezentacji ustalono w losowaniu. 

Usłyszymy szereg znakomitych zespołów z innych części kraju. Jedną z nich jest wokalna formacja Commendo, działająca przy cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie pod batutą Oresta Kinasha. 

Ciekawostką będzie na pewno występ Chóru kościelnego Laudamus z parafii św. Alberta Jerozolimskiego w czeskim Trzyńcu (Třinec), pod batutą Eugeniusza Worka. Przez to przegląd zyskuje wymiar międzynarodowy. We wcześniejszych edycjach śpiewały już na przeglądzie zespoły zagraniczne: Benedictus z Uniwersytetu Katolickiego w słowackim Rużemberoku oraz prawosławny chór z Kaliningradu. 

W jury zasiądą: ks. dr Wiesław Hudek, przewodniczący, prof. Mirosława Knapik, dr Aleksandra Maciejczyk, ks. Jan Waliczek, Ewa Adamczyk-Ścibik, konferansjer Agnieszka Czylok. 

Pomysłodawcami Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach jest małżeństwo Ewa Adamczyk – Ścibik i Krzysztof Ścibik. Żona pełni funkcję dyrektora organizacyjnego, a mąż jest menedżerem ds. promocji i koordynacji logistycznej. Gospodarzem tego dużego przedsięwzięcia jest ks. prałat Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii św. Apostołów Filipa i Jakuba, a zarazem dziekan żorski. 

Przeglądowi patronowali lub patronują: w latach 2004 - 2011 ks. arcybiskup senior dr Damian Zimoń, a od 2012 roku ks. arcybiskup dr Wiktor Skworc, metropolita katowicki oraz prezydent Żor Waldemar Socha. Od 2008 również śp. ks. biskup Tadeusz Szurman, zwierzchnik diecezji katowickiej Kościoła ewangelicko – augsburskiego, zaś od 2015 nowo powołany zwierzchnik ks. biskup dr Marian Niemiec. Po raz pierwszy, w tym roku, patronat objął także marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. 

Przegląd organizują: Parafia Świetego Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach oraz Ewa i Krzysztof Ścibikowie. Współorganizatorami są Parafia Ewangelicko - Augsburska w Żorach, Szkoła Podstawowa nr 3 w Żorach oraz Chór Gloria z parafii św. św. Filipa i Jakuba. Odbywa się zawsze w sobotę, tydzień przed niedzielą Palmową. 

Pierwsza edycja odbyła się 27 marca 2004 roku. W przeglądzie wzięły udział wówczas 24 chóry kościelne z województwa śląskiego, w tym dwa ewangelickie. Na początku ustalono, że koncerty będą odbywały się co dwa lata. Z powodu jednak ogromnego zainteresowania uznano, że impreza będzie organizowana co roku i tak jest do dziś. Przegląd na stałe wszedł do kulturalno – religijnego kalendarza miasta. Od 2006 roku ma formułę ogólnopolską. 

Jego symbolem oraz Grand Prix jest pozłacana 24-karatowym złotem Pieta, którą funduje co roku ksiądz Stanisław Gańczorz, a wykonuje żorski artysta Alojzy Błędowski. 
Trzecia edycja odbyła się 1 kwietnia 2006 r. a zainteresowanie było tak duże, że zgłoszenia nadchodziły z całego kraju. To zobligowało pomysłodawców do przeprowadzenia trzeciej edycji już w formie ogólnopolskiej . 

Na przeglądzie przyznawane są nagrody i wyróżnienia. Grand Prix - nagroda abp. Wiktora Skworca i ks. prałata Stanisława Gańczorza (Pieta) i finansowa prezes Weroniki Pawlickiej-Jaworskiej (Euromot), pierwsza nagroda prezydenta Waldemara Sochy, druga nagroda bp. Mariana Niemca i proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej ks. Bartosza Cieślara oraz finansowa - firma Klimosz, trzecia nagroda Rady Miasta Żory. 

Przez trzynaście edycji przeglądu Żory odwiedziło 290 zespołów chóralnych (ok. 7450 osób). W tym roku usłyszymy łącznie 435 śpiewaków. 

Jest to jedyny ogólnopolski przegląd pieśni o tematyce pokutnej i pasyjnej w kraju, który ma charakter ekumeniczny. Daje uczestnikom możliwość wymiany doświadczeń i podniesienia swojego poziomu wykonawczego.

Komentarze

Dodaj komentarz