Miłosz zachorował na zespół mielodysplastyczny w grudniu zeszłego roku / Materiały prasowe, Ireneusz Stajer
Miłosz zachorował na zespół mielodysplastyczny w grudniu zeszłego roku / Materiały prasowe, Ireneusz Stajer

Pod hasztagiem #WszyscyDlaMiłosza ruszyła akcja organizowana przez Fundację DKMS Pokonajmy Nowotwory Krwi oraz Jastrzębską Spółkę Węglową.

Na dzisiejszym spotkaniu w siedzibie JSW przedstawiono plan pomocy chorującemu na zespół mielodysplastyczny (rodzaj nowotworu krwi) 41-letniemu Miłoszowi, pracownikowi spółki, oraz na czym polega rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. Akcja właśnie ruszyła. - Miłosz pracuje w moim pionie, nadzorze właścicielskim od wielu lat. Jest mieszkańcem Jastrzębia-Zdroju, kochającym mężem Anety i tatą dwójki cudownych maluchów – Hani i Oskara – mówił Artur Dyczko, pełnomocnik zarządu JSW, który wspiera akcję.

Na spotkaniu byli Celina i Paweł Krótki. Matka oraz syn, którzy zarejestrowali się jako dawcy. Mówili, że pobranie nic nie boli. Aby znaleźć się w rejestrze dawców, wystarczy zgodzić się na wymaz z jamy ustnej. O szczegółowych procedurach mówiła Anna Grad, przedstawicielka fundacji.

Miłosz bardzo angażował się w pracę. Gdy tylko pozwalał na to czas, wraz z rodziną wyjeżdżał poza Jastrzębie. Ich ulubionym sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu były małe i duże podróże. - Marzy o wyprawie na Islandię i zachodnie wybrzeże USA. Całe życie zawodowe Miłosza związane jest z Jastrzębską Spółką Węglową – pracuje w niej od ukończenia studiów – podkreślają koledzy z pracy.

Niestety, w grudniu zeszłego roku zdiagnozowano u niego zespół mielodysplastyczny. Choroba wywróciła życie rodziny do góry nogami. Kilka lat temu razem z żoną, odpowiadając na apel jednego z pacjentów zarejestrowali się w Bazie Dawców Szpiku. Nigdy nie przypuszczali, że to dla Miłosz będzie potrzebował przeszczepu.

- Życie potrafi nas zaskoczyć, nie zawsze pozytywnie. Trzeba się z tym zmierzyć, przejść przez to – zaznacza 41-latek
Właśnie ruszyła akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku, dedykowana Miłoszowi oraz innym chorym na nowotwory krwi. Prowadzona jest w ogólnodostępnych punktach na terenie miasta oraz w zakładach i biurach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Można to zrobić także w firmach współpracujących z JSW oraz w miejscowościach: Rybnik, Żory, Knurów, Pawłowice, Ornontowice, Katowice, Dąbrowa Górnicza czy Zabrze.

W polskim rejestrze Poltransplantu jest ponad 1 580 000 potencjalnych dawców i ponad 33 miliony w bazach na całym świecie. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi jak 1 do 20 000. - Chorych na nowotwory krwi żyje na całym świecie tysiące. Dla wielu z nich jedynym ratunkiem jest przeszczep od dawcy niespokrewnionego. Zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku! Pomóż wszystkim chorym w walce z chorobą! – apeluje Miłosz.

Jego najbliżsi oraz koleżanki i koledzy z pracy zainicjowali akcję rejestracji dawców „Wszyscy dla Miłosza! Zostań potencjalnym Dawcą szpiku!”. Przygotowania ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano wszystkie jednostki JSW, lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

- Miłosz to dobry kolega. Wszyscy go tu znają i lubią. Bez wahania zaangażowaliśmy się w akcję. Chcemy umożliwić naszym koleżankom i kolegom z JSW zarejestrowanie się do bazy dawców szpiku, ponieważ wiemy jak bardzo jest to ważne w ratowaniu ludzkiego życia. Można pomóc nie tylko Miłoszowi, ale i innym chorym. – dodają koleżanki i koledzy 41-latka. Rejestrację prowadzą setki wolontariuszy.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum
50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie próbki określa się cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

- Wymaz z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka to bardzo niewiele. Być może wśród nas jest osoba, która uratuje kolejne życie. Apelujemy: przyjdźcie zarejestrować się jako potencjalni Dawcy szpiku. Liczy się każdy! – proszą inicjatorzy akcji.
Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

- Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiową cegiełkę. Przekaż 1 procent swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent. Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie – apeluje Anna Grad.

O Fundacji
DKMS zarejestrowana została 28 listopada 2008 roku jako niezależna organizacja
non-profit. Swoją działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku. - Do dzisiaj udało się nam zarejestrować i przebadać ponad 1 462 000 (styczeń 2019) potencjalnych dawców. 6 158
(styczeń 2019) oddało już swoje komórki macierzyste ratując życie tym, którzy potrzebują tego najbardziej – podkreśla pani Anna.

Punkty rejestracji potencjalnych dawców
21 – 22 lutego 2019 r., czwartek i piątek, godz. 08:00 – 18:00
NZOZ "Zofiówka – Honestus", ul. Wodeckiego 21, Jastrzębie – Zdrój

23 – 24 lutego 2019 r., sobota i niedziela, godz. 10:00 – 20:00
Galeria Zdrój, ul. Podhalańska 26, Jastrzębie – Zdrój

23 – 24 lutego 2019 r., sobota i niedziela, godz. 10:00 – 20:00
Galeria Focus Park Rybnik, ul. Bolesława Chrobrego 1, Rybnik

25 – 26 lutego 2019 r., poniedziałek i wtorek, godz. 07:00 – 22:30
Siłownia „Kopalnia Formy”, ul. Prosta 4, Jastrzębie – Zdrój

25 – 26 lutego 2019 r., poniedziałek i wtorek, godz. 10:00 – 14:00
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, Al. Jana Pawła II 7, Jastrzębie – Zdrój

27 lutego 2019 r., środa, godz. 7:30 – 17:00
Przychodnia Rehabilitacyjna "REHMED", ul. Turystyczna 5a, Jastrzębie – Zdrój

27-28 lutego 2019 r., środa i czwartek, godz. 10:00 – 16:00
NZOZ "Puls", ul. Harcerska 9, Jastrzębie – Zdrój

25 lutego 2019 r., poniedziałek, godz. 08:00 – 13:00
Biuro Zarządu JSW, Aleja Jana Pawła II 4, Jastrzębie – Zdrój
Zakład Wsparcia Produkcji JSW, ul. Towarowa 1, Jastrzębie – Zdrój

25 i 27 lutego 2019 r., poniedziałek i środa, godz. 08:00 – 13:00
Centrum Usług Wspólnych JSW, ul. Armii Krajowej 56, Jastrzębie – Zdrój

26 lutego 2019 r., wtorek, godz. 07:00 – 13:00
Centrum zarządzania PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa – budynek A, Rybnicka 6C, Jastrzębie – Zdrój
Centrum zarządzania PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa – budynek B, ul. Wodeckiego 10, Jastrzębie – Zdrój
Oddział „Zofiówka” PGNiG, ul. Rybnicka 6C, Jastrzębie – Zdrój
Oddział „Żory” PGNiG, ul. Pszczyńska 54, Żory

26 – 27 lutego 2019 r., wtorek i środa, godz. 10:00 – 17:30
Ruch Borynia, ul. Węglowa 4, Jastrzębie – Zdrój
Ruch Jastrzębie, ul. Górnicza 1, Jastrzębie – Zdrój
Ruch Zofiówka, ul. Rybnicka 6, Jastrzębie – Zdrój
KWK Pniówek, ul. Krucza 18, Pawłowice
KWK Budryk, ul. Zamkowa 10, Ornontowice
Ruch Knurów, ul. Kopalniana 1, Knurów
Ruch Szczygłowice, ul. Górnicza 1, Knurów

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz