Kontroli granicznej mogą spodziewać się osoby wjeżdżające do Polski / ŚOSG w Raciborzu
Kontroli granicznej mogą spodziewać się osoby wjeżdżające do Polski / ŚOSG w Raciborzu

Przez najbliższy tydzień, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Będzie ich 287, w tym 264 na granicy lądowej, z Czechami – 142, Słowacją – 62, Niemcami – 48, Litwą – 12. Pełną listę znajdziecie w załączniku do rozporządzenia oraz na stronie: http://www.slaski.strazgraniczna.pl.

- W zasięgu terytorialnym Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zostało wyznaczonych 99 miejsc (województwo śląskie - 62, opolskie - 37), w których można będzie w tym czasie przekraczać granicę państwową – informuje major Katarzyna Walczak, rzeczniczka ŚOSG z siedzibą w Raciborzu. W naszym regionie będą to punkty na granicy polsko – czeskiej, m.in. w: Cieszynie, Zebrzydowicach, Jastrzębiu-Zdroju Ruptawie, Gołkowicach, Gorzyczkach, Chałupkach, Krzanowicach, Gródczankach i Pietraszynie.

- Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, w oparciu o patrole straży granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, czyli mobilnych terminali, Schengenbusów i specjalnych kontenerów, umożliwiających funkcjonariuszom SG sprawdzenie osób poza przejściem granicznym. Kontrolowaną będą jedynie ci, którzy wjeżdżają do Polski – zaznacza mjr Walczak.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie nasz kraj powinni przygotować się na konieczność okazania dokumentów oraz udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują.

- Obywatele UE, EOG, a także innych państw, nie należących do UE, ale na podstawie umów zawartych ze Wspólnotą korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele państw trzecich muszą spełnić warunki wjazdu określone w przepisach i posiadać paszport oraz wizę, jeśli jest wymagana. Lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz, znajduje się na stronie naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – podkreśla rzeczniczka.

Kontrola na granicy wewnętrznej była tymczasowo przywracana już czterokrotnie - podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013, na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku oraz na przełomie listopada i grudnia 2018 z powodu po raz kolejny odbywającego się w Polsce szczytu klimatycznego. Doświadczenie pokazuje, że działania realizowane w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej nie wpływają w sposób istotny na utrudnienia w ruchu na drogach przecinających granicę państwową.

Przekroczenie granicy w miejscu do tego niewyznaczonym jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 500 zł. Decyzję o karze będzie podejmował funkcjonariusz podczas kontroli, każdy przypadek traktując indywidualnie i biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia.

Komentarze

Dodaj komentarz