Nasze escape roomy z nieprawidłowościami. Jedno z pomieszczeń zamknięto

Po tragicznym pożarze w Koszalinie, w którym życie straciło pięć nastolatek, straż pożarna skontrolowała wszystkie escape roomy w regionie. Nieprawidłowości były, a dziś strażacy z Rybnika zdecydowali o zamknięciu jednego z pokoi w lokalu mieszczącym się na dworcu PKP w Rybniku.

Po tragicznym pożarze w escape roomie w Koszalinie, w którym życie straciło pięć nastolatek, strażacy z całego regionu przeprowadzili kontrole wszystkich tego typu placówek działających w okolicy. I  we wszystkich placówkach w Rybniku i Żorach stwierdzono pewne nieprawidłowości, a jedno z pomieszczeń placówki w Rybniku trzeba było zamknąć. Mowa o escape roomie mieszczącym się na dworcu PKP. Powód? Zbyt mały drzwi ewakuacyjne i ścianka działowa z łatwopalnego materiału. - W pozostałych przypadkach  właściciele zostali wezwani do niezwłocznego usunięcia uchybień. Sprawdzimy to podczas kolejnej kontroli - zapowiada mł. bryg. Bogusław Łabędzki, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.
Sześć rybnickich escape roomów strażacy skontrolowali w minioną sobotę i niedzielę. - We wszystkich stwierdziliśmy jakieś nieprawidłowości. W sumie było 24 nieprawidłowości, z czego 15 dotyczyło warunków ewakuacji - przyznaje Bogusław Łabędzki.  Dotyczyły one na przykład braku oświetlenia dróg ewakuacji, obudowy korytarzy, obecności środków łatwopalnych - dodaje.

Podobnie było w sąsiednich Żorach, gdzie funkcjonują trzy escape roomy. Stwierdziliśmy pewne nieprawidłowości. Najbardziej poważne dotyczyły dróg ewakuacyjnych wytyczonych niezgodnie z przepisami, brak ważnych przeglądów instalacji oraz nieprawidłowy z powodów bezpieczeństwa przeciwpożarowego wystrój pomieszczenia – wylicza starszy kapitan Krzysztof Kuś, dowódca jednostki ratowniczo – gaśniczej PSP w Żorach.
Kontrole w escape roomach, ze względu na prowadzoną w nich działalność, czyli zabawę polegającą na wyjściu z zamkniętego pomieszczenia, wcale nie były zadaniem łatwym. - Sam fakt użytkowania tego typu obiektów polega na tym, by utrudnić wyjście z pomieszczenia, poszukać wyjścia. Z tą ideą kłóci się trochę szczegółowe oznaczenie wyjścia. A ponieważ charakter zasad użytkowania tych obiektów jest specyficzny, musimy też wydać takie zalecenia, które nie będą się kłóciły z zasadami funkcjonowania tego typu miejsc. Wydamy stosowne decyzje z możliwie jak najkrótszym terminem ich realizacji - dodaje Łabędzki.

Komentarze

Dodaj komentarz