Reklama billboardowa
Medhouse 2.10.2019- 224.06.2020
Medhouse 2.10.2019- 224.06.2020

Miasta

Rybnik
› Żory
› Jastrzębie-Zdrój
› Wodzisław Śląski
› Racibórz
› Region
Ogłoszenia:
 1. Motoryzacja
 2. Nieruchomości
 3. Mieszkania
 4. Handel
 5. Usługi
 6. Finanse
 7. Zdrowie i Uroda
 8. Turystyka
 9. Praca
 10. Zwierzęta
 11. Różne
 12. Matrymonialne
 13. Dodaj ogłoszenie
Przyszłość Elektrowni Rybnik stoi pod znakiem zapytania. Poseł Marek Krząkała dostał odpowiedź na swoją interpelację od wiceministra aktywów państwowych Adama Gawędy, że w 2021 roku rozpocznie się wygaszanie bloków energetycznych, a zakończy w 2030 roku.
24.02.2020
3
We wtorek (18 lutego) po godz. 18 w ogniu stanęło poddasze zabytkowego familoka przy ul. Hallera w Czerwionce. Po godzinie zapłonął dach drugiego familoka na tym osiedlu, zlokalizowanego przy ul. Wolności. Mieszkańcy i policja dociekają: czy stoi za tym podpalacz?
19.02.2020
0
Pan Roman, który nakrył szlafrokiem wyniesioną przez policjanta i kierowcę karetki pogotowia kobietę usłyszał nieprawomocny wyrok grzywny i pokrycia kosztów sądowych – w sumie około 8 tys. zł. Prokuratura oskarżyła go o naruszenie nietykalności i znieważenie funkcjonariuszy. Sąd jeszcze raz zajmie się jego sprawą.
18.02.2020
1
Szkoła Podstawowa nr 1 w Pawłowicach zaprasza 14 lutego o godz. 18 do MOK-u w Żorach na spektakl charytatywny dla nauczycielki Beaty Olekszyk-Nowakowskiej.
06.02.2020
2
O bohaterskim 6-latku z Rybnika mówi cała Polska. Rafał uratował życie swojej mamy. Kiedy ta zasłabła, chłopiec zachował zimną krew i zadzwonił na numer alarmowy 112. Dokładnie wytłumaczył operatorowi, co się stało i bezbłędnie podał adres zamieszkania. Dzięki jego szybkiej reakcji i opanowaniu mamę chłopca udało się uratować.
30.01.2020
0
Firma istnieje od 26 lat. Bruk Spółka z o.o. to jeden z liderów w swojej branży. „Zmieniamy znane w wyjątkowe” – takim hasłem kieruje się od początku. Nie są to słowa na wyrost
25.02.2020
0
Marek Krząkała: Szczyt klimatyczny owiany smogiem
06.12.2018   Region   Opinie   Wydanie: 2018/49 (3198)

Marek KrząkałaW tym tygodniu rozpoczął się Szczyt Klimatyczny w Katowicach, którego celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie walki z globalnym ociepleniem – jednym z największych wyzwań przed jakimi stoi dzisiaj ludzkość. Choć polska dyplomacja zapowiadała wizyty najważniejszych głów państw, swój przyjazd odwołała kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emanuel Macron, zrezygnował też prezydent Rosji Władimir Putin oraz USA Donald Trump. Ten brak światowych przywódców zaskakuje i pośrednio wskazuje nasze miejsce na mapie dyplomatycznej Europy i świata. Być może powodem była także seria wpadek polskiego rządu. Minister Tchórzewski zapowiedział przecież likwidację energetyki wiatrowej do 2035 roku, choć wszyscy wiemy, że to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań. Prąd z wiatraków kosztuje dzisiaj średnio 197 zł/MWh, a prąd z nowych elektrowni węglowych to aż 350 zł/MWh. Decydując się na dalsze rozwijanie energii z węgla podejmujemy strategiczną decyzję dla milionów Polaków o najwyższych rachunkach za prąd w Europie. Należy dodać, że polskie kopalnie nie są w stanie zaspokoić rodzimego zapotrzebowania na węgiel, dlatego w tym roku pobijemy rekord w imporcie z... Rosji.

Być może ktoś z Państwa miał przyjemność zobaczyć rządowy spot promujący Polskę jako organizatora szczytu klimatycznego. Nasz kraj został w nim przedstawiony jako lider w ochronie powietrza i ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych. I to pomimo, że rocznie z powodu chorób płuc w Polsce umiera 45 tysięcy osób oraz to, że elektrownia w Bełchatowie, która emituje najwięcej CO2 ze wszystkich elektrowni na europejskim kontynencie - na świecie to numer dwa po Tajwanie - pośrednio przyczynia się do przedwczesnego zgonu prawie 500 osób. Wszystkie polskie lasy, zresztą wycinane przez rządzących na potęgę nie są w stanie pochłonąć rocznych zanieczyszczeń tylko z tej jednej elektrowni.

Nie widzę sprzeczności w inwestowaniu w odnawialne źródła energii, jednocześnie utrzymując obecne wydobycie węgla w śląskich kopalniach. Nasi górnicy, świętując Barbórkę nie powinni obawiać się o swoją przyszłość na przestrzeni kilkunastu lat. Tutaj jednak muszę dodać, że świat i Europa odchodzi od węgla, głównie ze względów ekonomicznych. W Polsce co kilka lat dochodzi do silnych wstrząsów w górnictwie i zamykania kopalń, w zasadzie z dnia na dzień. Miało to miejsce w latach 90-tych w Czerwionce, czy w ubiegłym roku w Suszcu. Górnictwo żeby przetrwać musi rozwijać "czyste technologie węglowe". We Francji epoka węgla kamiennego zakończyła się w roku 2004, a w Niemczech dwie ostatnie kopalnie w Prosper Haniel w Bottrop i Ibbenbüren w Münsterlandzi zostaną zamknięte 21 grudnia. Decyzje jednak podjęto już w 2007 roku i towarzyszył temu specjalny plan socjalny dla górników.

Jeśli zrobimy sobie rachunek sumienia w kontekście polskiego górnictwa i energetyki opartej tylko na węglu, to następnie powinniśmy spojrzeć na własne możliwości ograniczania emisji zanieczyszczeń. Z jednej strony przechodźmy na niskoemisyjne źródła ogrzewania na przykład gaz, ciepło systemowe, z drugiej nieodzowna jest pomoc państwa i samorządu. Zmiana mentalności to także ważny instrument w walce ze smogiem. Jeden śmieć wrzucony do pieca to o jeden za dużo. Z takiego podejścia oraz oszczędzania na ekologii powietrza nie poprawimy. To gra do wspólnej bramki, jakim jest nasze zdrowie. Kilkanaście tysięcy uczestników szczytu klimatycznego z całego świata czują czym oddychamy. To nie jest dobra promocja Polski jako nowoczesnego, europejskiego kraju, który chce być jednym z liderów Europy i świata.

Marek Krząkała, poseł Platformy Obywatelskiej z Rybnika, felietonista Tygodnika Regionalnego Nowiny

Dodaj komentarz

Komentarze

* - pole wymagane

Jan 2018-12-20 15:25:53
Śmierdzący SMOG.
Zakaz palenia węglem od zaraz.Przecież górnicy mogą się przekwalifikować i robić coś innego.Ale barbórki,trzynastki,czternastki itd.to dopiero ból.Więc umierajcie powoli.
rybniczanka 2018-12-10 15:35:38
SMOG!!!
w związku ze smogiem zakazać w Sylwestra i Nowy ROK pokazów ogni sztucznych przez MIASTO!!! RESTAURACJE!!! i inne organizacje ---ludzi poprosić o zastanowienie się zanim odpalą fajerwerki----pozdrawiam
Ecik 2018-12-10 08:21:40
Krzakala
Droga redakcjo i panie Krzakala jest mi bardzo przykro ze rybniczanin i syn śląskiej ziemi jest takim szuja dlaczego juz po kruche pisze . Właściwie nieda sie tego opisać bo trudno słyszy sie jak to nagle niektuzy ludzie ze śląska i to posłowie a szczególnie z PO plują na węgiel no cóż tak to juz jest ze mówiąc po naszemu sraja do własnego gniazda a tak apropo likwidacja kopalni Debiensko za premiera Buźka z PO ni i sławetne wygaszanie kopalń pani Kopacz reszta nawet niema co mówić no cóż idą wybory mam nadzieje ze niechciany węgiel odda gola na ludzi którzy węgiel szanują o szczególnie tych którzy z węgla żyją czyli górników i ich rodzin .
Hajnel 2018-12-09 22:44:10
Krzakala
Panie Krzakala prezydent Rybnika z nadania PO niedotuje juz do kopciuchów bo lepiej opłaca sie dotacja do f.....i taniej wychodzi
biegacz 2018-12-08 13:23:49
Domowe kotłownie na węgiel to totalny przeżytek
I wszyscy posłowie to wiedzą. Boją się jednak radykalnych działań, a one są potrzebne bo to wstyd dla regionu i kraju przed obcokrajowcami za taki smród. A my którzy tu mieszkamy jesteśmy narażeni na utratę zdrowia.
Wkurzony 2018-12-07 23:41:04
Czyste powietrze,za dwadzieścia parę lat jak dobrze pójdzie ...
Kilka dni temu pan wojewoda reklamował piękne maseczki na twarz ,oczywiście w modnym kolorze bahama-yellow.Miasta w Polsce ( ich władze) potrafią co kilka lat w tych samych miejscach wymieniać kostkę brukową,organizować koncerty czy dofinansowywać filmy ( naprawdę mało się słyszy o Rybniku w mediach zimą ? ), a rząd i jego agencje pieniądze przeznaczone na walkę o czyste powietrze wydają na bzdury.Może to celowe?Jak dodatkowo umiera zimą kilkadziesiąt tysięcy ludzi to problem z emeryturami będzie częściowo rozwiązany.
rybniczanka 2018-12-07 10:59:25
do mieszkaniec
dokładnie tak jak piszesz tylko LUDZIE najpierw piszą byle co a potem czytają ------ i ponawiam pytanie KIEDY SA ZABIERANE ŚMIECI NIESEGREGOWANE ??? wie ktos ?? wiem zawsze można zadzwonić do firmy odbierającej ale tak z ciekawości zadaję to mieszkańcom pozdrawiam
mieszkaniec 2018-12-07 08:14:04
do hansa
Przecież ruszył rządowy program "Czyste powietrze" i to tam powinieneś złożyć wniosek https://www.wfosigw.katowice.pl/program-czyste-powietrze.html - po co mamy płacić z kasy miasta jak w tym samym czasie płaci państwo.
hans 2018-12-06 14:59:38
Panie Krząkała
Czy przypadkiem to nie prezydent z pana ugrupowania zlikwidował dopłaty do wymiany kopciuchów w domach prywatnych? Zrobił to tuż po wygraniu wyborów, a w kampanii nic na ten temat nie mówił!!! To przykład obrzydliwego manipulowania wyborcami!!! Pisze to człowiek który wniosek złożył rok temu, ale ze względu na brak pieniedzy nie został on rozpatrzony. Miło to nastąpić teraz z nowego budżetu. Uważam ze człowiek z PO mnie okłamał, a pan się tutaj w świętoszkowate szaty ubiera i poucza
rybniczanka 2018-12-06 13:57:36
smog!!!!
moim zdaniem---wina jakości węgla niestety -przykład -od kiedy ludzie zaopatrują się w węgiel ze składów smród niesamowity - węgiel sprowadzany z  zagranicy niewiadomego pochodzenia-co na to atesty ??? ekologia powinna "siedziec" na takim składowisko i non stop badać jakość a nie że ONI przedstawią papierek !!!!po drugie przejechać się np przez Ochojec i popatrzeć przykładowo ILE!!!!! to więcej śmieci wystawi np 5-cio osobowa rodzina której starczał mały pojemnik na 2 tygodnie a ile wystawi po miesiącu---odpowiem TYLE samo bo kto by tam kupował dodatkowy pojemnik a  worka leżącego obok pojemnika firma JUŻ nie zabierze ---po trzecie nie mogę zrozumieć kiedy są zabierane śmieci NIESEGREGOWANE bo takiej pozycji w harmonogramie nie ma --- tylko nie piszcie że razem ze zmieszanymi bo to po co segregować??? ----pozdrawiam
Czytaj także
pokaż więcej
e KULTURA
Rybnik. Miasto z ikrą
Możesz ten artykuł oznaczyć jako przeczytany
MEDHOUSE
Nasza sonda
Czy jesteś za zaostrzeniem kar dla pijanych kierowców
46869,49274,49247,49239,49171,49114,49279,49280,49278,49277,49276,49275,49273,49272,49270,49269,49267,49266,49265,49264,49262,49261,49260,49259,48904,49258,49256,49255,49254,49253,49252,49173,49174,49140,49139,49137,49245,49205,49157,49110,49063,49246,49206,49158,49111,49064,44450,44340,44173,43982,43745,41464,41185,41139,41093,40871,46258,46120,46045,46031,46034