ARC
ARC

W całym regionie odbywają  się uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobaczcie, co znalazło się w programie obchodów.

RYBNIK
Rybnickie uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 10.30 uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice św. Antoniego. Po mszy nastąpi złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II oraz przemarsz na rynek. Zgromadzonym na uroczystości mieszkańcom zostaną rozdane kotyliony oraz biało-czerwone chorągiewki (1 tys. sztuk)

Na rynku przewidziano podniesienie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie prezydenta Rybnika, złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową oraz wspólne zdjęcie "Rybniczanie 2018".

Na wszystkich chętnych czekać będą: darmowa żołnierska grochówka, gorąca herbata, biało-czerwona wata cukrowa oraz 200 muffinek z pikerem biało-czerwonym.

O godzinie 14 ruszy gra terenowa "Śladami Niepodległości – Józik z Rybnika", przeznaczona dla rodzin z dziećmi, patroli harcerskich, grupek przyjaciół, szkolnych kolegów.

Z kolei o 16.45 na rynkowej scenie rozpocznie się koncert pieśni polskich, w wykonaniu Joanny Wojnowskiej, Mieczysława Błaszczyka i Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik", połączone ze wspólnym śpiewem. Zostaną zaprezentowane utwory: "Marsz, marsz Polonia", "My Pierwsza Brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Póki Polska żyje w nas", "Wojenko wojenko", "Rozszumiały się wierzby", "Rozkwitały pąki białych róż", "Serce w plecaku - Z młodej piersi się wyrwało", "O mój rozmarynie", "Romanza", "Wiązanka melodii górniczych", "Wiązanka Śląska", "Melodie filmowe".

Na godzinę 18 zaplanowano widowiskowy mapping 3D wyświetlany na ścianach budynku ratusza, który będzie opowiadał historię Rybnika przez pryzmat najważniejszych, kluczowych wydarzeń dla miasta. O godzinie 18.10 odbędzie się biało-czerwony pokaz sztucznych ogni.

W Galerii Sztuki Teatru Ziemi Rybnickiej zwiedzać będzie można otwartą 10 listopada ogólnopolską wystawę patchworków "Biało-Czerwona".

W rybnickim Muzeum od godz. 13.00 do 17.00 będzie można oglądać wystawę chorągwi i sztandarów "Przywrócone życiu".

11 listopada fontanny na Placu Jana Pawła II oraz na Placu Wolności zostaną po zmroku podświetlone na biało-czerwono. Dodatkowo na fontannie przy Placu Jana Pawła II będą odtwarzane utwory nawiązujące do święta. Na wszystkich ekranach działających w ramach serwisu Kultura.rybnik.eu (LED na Teatrze Ziemi Rybnickiej) będzie odtwarzana animacja powiewającej flagi biało-czerwonej.


ŻORY
Oficjalna część miejskich obchodów rozpocznie się 11 listopada, o godzinie 8.20. Przedstawiciele władz miasta złożą kwiaty pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Szeptyckiego, a następnie pod Pomnikiem Walczących o Wolną Polskę na Placu Pamięci Narodowej przy ul. Ks. Klimka. O godz. 9 w kościele św. Apostołów Filipa i Jakuba odbędzie się msza w intencji Ojczyzny. O godz. 10.15 przy ul. Ks. Klimka odbędzie się apel harcerski.

Żorską tradycją są otwarte zawody strzeleckie, organizowane na terenie leśnej Dębiny przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie we współpracy z MOSiR-em oraz magistratem, rozpoczną się o godz. 10. Swoich sił będą mogli spróbować dzieci, młodzież i dorośli. Najlepsi w każdej kategorii zmierzą się w "Strzale do Kura". Na zwycięzców czekają puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Nowością będzie 1. Żorski Bieg Biało-Czerwony, który o godz. 11.11 wystartuje z rynku. Dystans 2,5 km przebiegnie 500 osób, ubranych w białe i czerwone koszulki, które utworzą w ten sposób "żywą flagę". Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy będą przyjmowane w biurze zawodów na rynku w dniu imprezy od godz. 9. Szczegóły na plakatach oraz w regulaminie na stronie: www.zory.pl.

Żory włączyły się także w ogólnopolską akcję "Niepodległa do hymnu!". 11 listopada w samo południe w całym kraju oraz w wielu miejscach na świecie odśpiewany zostanie "Mazurek Dąbrowskiego". Magistrat zachęca do odwiedzenia żorskiego rynku i wspólnego śpiewania hymnu punktualnie o godz. 12. Zaraz potem Muzeum Miejskie zaprosi wszystkich chętnych do "Muzealnej Strefy Niepodległości".

Ciekawie będzie też po południu. O godz. 15.30 na rynku zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Voce Segreto, Magic Voice i Małą Sceną Piosenki pod dyrekcją Dagmary Świtacz i Andrzeja Marcińca. Na koniec niepodległościowy koncert Janusza Radka w kinie "Na Starówce". Początek o godz. 17. Impreza biletowana.

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ
10 listopada zapraszamy na spektakl muzyczny "Powróćmy jak za dawnych lat", czyli polskie piosenki międzywojenne w wykonaniu Zespołu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego z Czeskiego Cieszyna. Początek o godz. 17 w kinie Centrum. Bilety kosztują 10 zł. Spektakl przeniesie nas w świat przedwojennego kina, gdzie królowali Eugeniusz Bodo, Loda Halama, Hanka Ordonówna. Śpiewane przez nich piosenki nucimy do dziś, często nie zdając sobie nawet sprawy, z jakich filmów pochodzą. "Ta ostatnia niedziela", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Umówiłem się z nią na dziewiątą" zabrzmią w nowych aranżacjach. Kostiumy, scenografia, muzyka - wszystko to pomoże nam przenieść się w tamte, dawno minione, wspaniałe lata.

W tym samym dniu, ale wcześniej, odbędzie się Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr, organizowany przez Stowarzyszenie Biegów Górskich w Jastrzębiu-Zdroju. Zawodnicy pokonają dystans 10 km, a bieg rozpocznie się o godzinie 12. Do wyboru jest również bieg po zdrowie i marsz nordic walking na dystansie 2,5 km, który wystartuje o godz. 11. Jest też krótszy dystans - bieg dla dziewcząt i chłopców na dystansie 150 m - start o godzinie 11.40.

- Natomiast w Święto Niepodległości zapraszamy na wspólne przemaszerowanie ulicami naszego miasta w radosnym pochodzie, w którym nie zabraknie muzyki, flag i patriotycznego ducha. Razem wyruszymy sprzed Urzędu Miasta, aby aleją Józefa Piłsudskiego dotrzeć na parking kina Centrum. Tam dalsza część święta tak istotnego dla każdego Polaka - mówi Katarzyna Wołczańska, rzeczniczka urzędu miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Zaplanowano między innymi wspólne śpiewanie czy jedyny w swoim rodzaju pokaz pirotechniczny. Przemarsz odbędzie się 11 listopada o godzinie 17 ( zbiórka o godzinie 16.30 przed Urzędem Miasta). Dalsze uroczystości o godzinie 17.30 na parkingu przed kinem Centrum. Uczestnikom przemarszu będą rozdawane flagi i chorągiewki.

WODZISŁAW ŚLĄSKI
Wodzisławskie Centrum Kultury zaprasza na koncert pieśni patriotycznych "Miejcie nadzieje..." w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia. Widowisko przygotowane z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbędzie się w sobotę, 10 listopada, o godzinie 16 i 18.30. Bilety w cenie 15 złotych do nabycia w kasie WCK oraz za pośrednictwem strony biletyna.pl.

CZERWIONKA-LESZCZYNY
W gminie uroczyste obchody zainauguruje 11 listopada manifestacja pod tablicą poświęconą Bohaterom Powstań Śląskich (MOK, ul. Wolności 2). To o godzinie 16. Godzinę później w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce odbędzie się msza w intencji ojczyzny. Natomiast o godzinie 18 zaplanowano koncert "W hołdzie Niepodległej" w wykonaniu Orkiestry Miejskiej Dębieńsko oraz solistów pod dyrekcją Wojciecha Pukowca (Centrum Kulturalno-Edukacyjne, ul. 3 Maja 36D).


RACIBÓRZ
O godz. 8.15 rozpocznie się oficjalne składanie wiązanek kwiatów przez delegacje pod pomnikiem Matki Polki. O godzinie 9 w kościele WNMP przy ul. Mickiewicza odprawiona zostanie msza w intencji Ojczyzny.

Po niej, na Placu Długosza będzie podstawiony autobus w celu przewiezienia chętnych na miejsce startu "Narodowego Biegu 100 – lecia". Sam bieg rozpocznie się na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji o godzinie 11.11. Pomiędzy godziną 11.45 a 13 zaplanowano animacje dla dzieci, prezentacje taneczne w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Strzecha".

Wieczorem, po godzinie 18, odbędzie się koncert "Niepodległość na cztery ręce" w wykonaniu Jekateriny i Stanisława Drzewieckich – to w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury.

RYDUŁTOWY

9 listopada Rydułtowskie Centrum Kultury zaprasza na koncert pieśni patriotycznych "Byłaś, jesteś, będziesz... Polsko". Początek o godzinie 17. Wstęp jest darmowy. Wystąpią uczniowie rydułtowskich szkół, przedstawiciele stowarzyszeń i chóry.

Z kolei 11 listopada w mieście odbędzie się bieg pod nazwą "III Rydułtowska Mila Niepodległości". Start o godzinie 12.30 na bieżni boiska przy Szkole Podstawowej nr 4 (ul. Strzelców Bytomskich 13), a meta na wysokości Pomnika Walki i Zwycięstwa przy Urzędzie Miasta Rydułtowy. Karty zgłoszenia będą przyjmowane przez animatorów na rydułtowskich kompleksach boisk "Orlik 2012" przy ul. Mickiewicza i Kochanowskiego do 7 listopada, w sekretariacie Ogniska Pracy Pozaszkolnej do 8 listopada oraz w dniu biegu w biurze zawodów od godz. 12.

ŚWIERKLANY

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowany jest w gminie Otwarty Turniej Skata Sportowego o Puchar Wójta Gminy Świerklany. Będzie to już 27. edycja zawodów, które tradycyjnie odbędą się w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach. Na turniej zaprasza Sekcja Skata LKS "Fortecy" Świerklany. Początek rozgrywek o godzinie 9.

JEJKOWICE
11 listopada uroczystości rozpocznie o godz. 15 msza św. w intencji Ojczyzny. Dalsze obchody (koncert pieśni patriotycznych i gra historyczna) będą odbywać się w sali sportowej Szkoły Podstawowej w Jejkowicach od godz. 16.15.

GODÓW
Koło Turystyki Rowerowej Gminy Godów zaprasza 11 listopada na rajd rowerowy "100 km na 100-lecie Niepodległości". Zaplanowano dwie trasy: o długości 70 km (start o godz. 9 z boiska w Gołkowicach) oraz o długości 30 km (start o godz. 12.30 z kompleksu sportowo-rekreacyjnego Orlik Krostoszowice). Wszyscy uczestnicy powinni posiadać na rowerze biało-czerwoną flagę.

RADLIN
Sportowa Szkoła Podstawowa nr 2 w Radlinie wspólnie z II Liceum Ogólnokształcącym im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śląskim oraz tamtejszym Liceum Plastycznym zdecydowały się w szczególny sposób uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Akcją "100 karmników na 100-lecie Niepodległości" chcą w symboliczny sposób nawiązać do tegorocznego jubileuszu a przy okazji zrobić coś pożytecznego dla "małych Ojczyzn", czyli miast Radlin i Wodzisław. Na terenie tych dwóch miast zostanie bowiem ulokowanych 100 karmników.

Komentarze

Dodaj komentarz