Piotr Kuczera / Dominik Gajda
Piotr Kuczera / Dominik Gajda

 

To już pewne: w Rybniku nie będzie drugiej tury wyborów na prezydenta miasta. Na stanowisku zostaje Piotr Kuczera

 

AKTUALIZACJA GODZ. 11.30

To już pewne: w Rybniku nie będzie drugiej tury wyborów. Na stanowisku pozostaje Piotr Kuczera, urzędujący prezydent miasta.  To wciąż jeszcze nieoficjalne dane, ale wynika z nich, że prezydent Piotr Kuczera cieszy się ponad 61-procentowym poparciem. Jego główny rywal - Łukasz Dwornik z PiS ma poparcie na poziomie 23,9 procenta. I choć wyników pełnych jeszcze nie ma, to przewaga Kuczery jest tak duża, że trudno się spodziewać żeby wyniki uległy znacznym zmianom. Na trzecim miejscu z poparciem na poziomie 5,8 procenta uplasował się Michał Chmieliński z BSR, a tuż za nim Tadeusz Gruszka. Wynik Zbigniewa Ciokana oscyluje wokół 2 procent, a Aleksandra Larysza - ok, 1-1,5 procenta.

 

 

 AKTUALIZACJA GODZ. 9

Mamy wyniku już z kilkudziesięciu okręgowych komisji wyborczych, ale wciąż nie są to wszystkie dane. Na ten moment - z wstępnych wyników - wiemy, że prezydent Kuczera cieszy się ponad 58 procentowym poparciem. Na Łukasza Dwornika swój głos oddało ponad 23,5 procenta wyborców. Ale to wciąż nie są kompletne wyniki.

 

 

Obwód 1 – Kuczera 430, Dwornik 145, Gruszka 26, Chmieliński 37, Ciokan 21, Larysz 19

Obwód 2 – Kuczera 375, Dwornik 131, Gruszka 18, Chmieliński 49, Ciokan 6, Larysz 19

Obwód 3 - Kuczera 529, Dwornik 160, Gruszka 34, Chmieliński 45, Ciokan 11, Larysz 4

Obwód 4 - Kuczera 587, Dwornik 186, Gruszka 26, Chmieliński 42, Ciokan 20, Larysz

Obwód 5 - Kuczera 597, Dwornik 133, Gruszka 26, Chmieliński 47, Ciokan 11, Larysz

Obwód 6 - Kuczera 605, Dwornik 235, Gruszka 37, Chmieliński 81, Ciokan 23, Larysz 17

Obwód 28: Chmieliński 24, Ciokan 18, Dwornik 254, Gruszka 174, Kuczera 498, Larysz 6.

Obwod 29: Chmieliński 21, Ciokan 29, Dwornik 210, Gruszka 144, Kuczera 549, Larysz 13.

 

 

AKTUALIZACJA. GODZ. 7.30

Obwód 30: Chmieliński 24, Ciokan 22, Dwornik 142, Gruszka 58, Kuczera 266, Larysz 14.

Obwód 31: Chmieliński 40, Ciokan 16, Dwornik 192, Gruszka 93, Kuczera 446, Larysz 20.

Obwód nr 32: Chmieliński 15, Ciokan 20, Dwornik 132, Gruszka 59, Kuczera 237, Larysz 7.

 

AKTUALIZACJA GODZ. 23.40

Wyniki z Okręgowej Komisji Wyborczej nr 33 w Rybniku - Piotr Kuczera: 229 głosów, Łukasz Dwornik: 148 głosów, Tadeusz Gruszka: 54 głosy, Michał Chmieliński: 15 głosów, Aleksander Larysz - 9 głosów, Zbigniew Ciokan - 7 głosów.

 

AKTUALIZACJA GODZ. 23

Wszystko wskazuje na to, że to będzie bardzo długa noc. W wielu komisjach nie zaczęto jeszcze nawet liczyć głosów. Kłopoty mogą wynikać z niedoświadczenia członków komisji.

 

AKTUALIZACJA GODZ. 22.20

W Rybniku jest spory problem z liczeniem kart. Jak udało nam się dowiedzieć są rozbieżności w sumach poszczególnych kart: do rady, sejmiku i na prezydenta.

 

AKTUALIZACJA GODZ. 21.20

We wszystkich lokalach wyborczych w regionie rozpoczęło się już liczenie głosów. Według sondażowych wyników exit poll dla TVN, Polsat i TVP Prawo i Sprawiedliwość w skali całej Polski wygrywa wybory do sejmików (32,3 proc.) przed Koalicją Obywatelską (24,7 proc.)

 

AKTUALIZACJA GODZ. 21

Komisje wyborcze zakończyły już pracę. Jak poinformowano nas w rybnickiej straży miejskiej głosowanie w mieście przebiegało spokojnie, nie odnotowano incydentów. Do godz. 17 w Rybniku do urn wybrało się 39 341 uprawnionych do głosowania, co oznacza, że frekwencja była na poziomie 37,26 %.

Czerwionka-Leszczyny - 39.04%,

Gaszowice - 40.11% ,

Jejkowice - 43.51%,

Lyski - 43.68%,

Świerklany - 48.72%.

 

AKTUALIZACJA. GODZ. 11

Głosowanie w regionie przebiega póki co spokojnie. - Wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte na czas - usłyszeliśmy w rybnickim urzędzie, gdzie siedzibę ma Miejska Komisja Wyborcza.

 

W głosowaniu mianujemy prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin wiejskich. Jeśli nie uda się ich wyłonić w pierwszej turze, zrobimy to za drugim razem, 4 listopada. W szranki stanie wówczas dwóch kandydatów, którzy uzyskali najlepszy wynik. Wygra ten, który uzyska poparcie 50 procent wyborców plus 1.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadziła istotną zmianę, bowiem kadencja gospodarzy miast i gmin potrwa pięć lat, a nie cztery jak do tej pory. Od jesieni 2018 roku urząd prezydenta, burmistrza i wójta będzie mógł być sprawowany jednak tylko przez dwie kadencje, ale za to pięcioletnie.

21 października wybierzemy również radnych w miastach i gminach wiejskich, powiatach oraz do sejmików wojewódzkich. Kolejną istotną nowością jest to, że ponownie wprowadzono niemal wszędzie proporcjonalne liczenie głosów. Wyjątkiem są małe gminy do 20 tysięcy mieszkańców, którzy wybiorą radnych w okręgach jednomandatowych.

Spośród 37,028 mln mieszkańców Polski uprawnionych do głosowania jest 30,24 mln osób, na Śląsku odpowiednio 4,312 i 3,573 mln ludzi. W całym kraju PKW zarejestrowała blisko 9 tysięcy komitetów wyborczych.

Karty do głosowania

Karta wyborcza jest niedużych rozmiarów jednostronnie zadrukowaną tzw. płachtą, a nie książeczką. Mieszkańcy miast na prawach powiatu, czyli w naszym regionie Rybnika, Jastrzębia-Zdroju i Żor, dostaną trzy karty. Wybiorą prezydenta, radnych miejskich i do sejmiku wojewódzkiego. Mieszkańcy pozostałych miast i gmin otrzymają cztery karty, bo wyłonią jeszcze radnych powiatowych. Karty będą miały różny kolor, co ułatwi głosowanie. Nazwiska kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów zostaną wydrukowane na różowym tle. Ubiegających się o mandat radnego w miastach i gminach znajdziemy na kartach szarych, a do powiatu – na tle żółtym. Nazwiska kandydatów do sejmiku będą wydrukowane na kartach niebieskich.

Jak oddać ważny głos?

W wyborach do rad gmin liczących do 20 tysięcy mieszkańców głosujemy tylko na jednego kandydata, stawiając znak X (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) z lewej strony obok nazwiska.

W wyborach do rad gmin liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców można głosować tylko na jedną listę, stawiając znak X w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata. Przez to wskazujemy jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu. Ta sama zasada obowiązuje w wyborach do sejmiku województwa i rad powiatów.

Nasz głos będzie nieważny, w przypadku wyborów do rad gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców, sejmiku województwa i samorządu powiatowego, gdy postawimy X obok nazwisk kandydatów na więcej niż jednej liście. W mniejszych gminach zmarnujemy swój głos, gdy umieścimy X przy więcej niż jednym nazwisku. Takie same skutki rodzi niepostawienie znaku X przy żadnym z kandydatów.


Gdzie głosować i w jakich godzinach?

Uprawnione osoby głosują osobiście w lokalach wyborczych, które są otwarte w godzinach od 7 do 21. Najczęściej jest to pobliska szkoła. Wyborcy z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą oddać głos korespondencyjnie. Zamiar taki trzeba było jednak zgłosić komisarzowi wyborczemu do 8 października.

Jeśli w danym mieście czy gminie będzie druga tura wyborów, która wyłoni prezydenta, burmistrza lub wójta, osoba niepełnosprawna chcąca głosować musi dopełnić ten obowiązek najpóźniej do 25 października. Ci, którzy ukończyli 75 lat lub osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mogą głosować poprzez pełnomocnika. W tym celu należało złożyć stosowny wniosek w urzędzie miasta (gminy) do 12 października. W przypadku drugiej tury wyborów w mieście (gminie), termin upływa 26 października.

Kto może głosować?

Przede wszystkim nie można być sądownie pozbawionym prawa wyborczego. Do głosowania uprawnieni są obywatele polscy, którzy w dniu wyborów mają skończone 18 lat. Należy także stale mieszkać na obszarze danego miasta (gminy), powiatu lub województwa. Głosować mogą również obywatele innych krajów Unii Europejskiej, ale muszą stale mieszkać na terenie danego miasta (gminy) i być wpisani do rejestru wyborców.

Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców!

Możemy głosować tylko tam, gdzie żyjemy na stałe. - Zmieniałeś adres zamieszkania albo zameldowania? Przeprowadzałeś się lub wyjeżdżałeś z Polski? Jeśli twojego nazwiska nie ma w rejestrze wyborców, to nie będziesz mógł głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

Cisza wyborcza

W Polsce obowiązuje cisza wyborcza, która rozpoczyna się 24 godziny przed głosowaniem. Oznacza to, że w zbliżających się wyborach samorządowych kandydaci mogą prowadzić kampanię do północy w piątek, 19 października. Zakaz agitacji trwa do zakończenia głosowania, czyli godziny 21 w dniu 21 października. Za naruszenie ciszy wyborczej grożą surowe kary. To, w zależności od wagi wykroczenia, grzywna w wysokości od 20 do 50 000 złotych. Gdyby ktoś opublikował sondaż w czasie ciszy wyborczej, musi liczyć się z grzywną sięgającą nawet od 500 000 do 1 000 000 złotych.

Oprac.: (IrS)

3

Komentarze

  • J100 do larry 24 października 2018 11:32To nie jest istotna jaka była kadencja ale jakie pomysły ma się na miasto. Kuczera i jego ekipa pokazali, że mają pomysł na miasto. I ludziom się to spodobało dlatego wybrali go w I turze.
  • larry A ja gratuluję 24 października 2018 09:46Mam tylko nadzieję, że druga kadencja pana Kuczery będzie bardziej wyrazista. Pierwsza, była delikatnie mówiąc nijaka
  • mastalerz Pogratulował :-( 22 października 2018 12:47Żartuję oczywiście. To zła wiadomość dla Rybnika i rybniczan

Dodaj komentarz