Plakat wydarzenia / Materiały prasowe
Plakat wydarzenia / Materiały prasowe

W niedzielę, 14 października, o godzinie 18 w teatrze odbędzie się inauguracja 49. Rybnickich Dni Literatury. W programie niedzielnej imprezy gala wręczenia Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz polska premiera sztuki Petra Zelenki "Job Intervievs" w reżyserii Katarzyny Deszcz. "Job..." to gorzka komedia ze świetnie zarysowanymi postaciami i zabawnymi dialogami. Czas trwania spektaklu 100 minut. Bilety: 30 zł w przedsprzedaży, 40 zł w dniu spektaklu.

Oczywiście Rybnickie Dni Literatury to głównie wydarzenia, związane z książką, a przede wszystkim z Górnośląską Nagrodą Literacką Juliusz. Więc już 13 października o godz. 18 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z członkami kapituły oraz nominowanymi do nagrody. Wstęp wolny. W poniedziałek, 15 października, o godz. 17 w Punkcie Informacji Miejskiej Halo! Rybnik zaplanowano spotkanie autorskie z laureatem nagrody Juliusz.

17 października o godz. 17 w bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Filipem Łobodzińskim, człowiekiem renesansu: dziennikarzem, pisarzem, tłumaczem z języka hiszpańskiego. Szerokiej publiczności znany jako niezapomniany Duduś z filmu "Podróż za jeden uśmiech". Łobodziński to także muzyk, który współtworzył wraz z Jarosławem Gugałą Zespół Reprezentacyjny. Jest również autorem piosenek. Łobodziński będzie gościł również w kilku rybnickich szkołach.

18 października o godz. 18 w Halo! Rybnik odbędzie się Turniej Jednego Wiersza, którego współorganizatorem jest Wolna inicjatywa Artystyczna Wytrych.

25 października o godz.17 w bibliotece odbędzie się spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką m.in. świetnych biografii: "Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego", "Beksińscy. Portret podwójny" czy najnowszej "Komeda. Osobiste życie jazzu".

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych Rybnickich Dni Literatury jest premiera spektaklu na podstawie powieści Szczepana Twardocha "Drach" w wykonaniu Teatru Śląskiego w Katowicach. Zostanie pokazany dwa razy, 20 i 21 października, na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej. Bilety wyprzedane, ale spektakl będzie jeszcze grany.

Będzie jeszcze m.in. projekt muzyczny "Morawska Brama", który tworzą Kuba Blokesz i zespół Chwila Nieuwagi. Składa się on kompozycji współczesnych czeskich pieśniarzy, czeskich zespołów folkowych i folk-rockowych: m. in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy, Radůzy czy grupy Čechomor. To 25 października o godz. 19 w teatrze.

Dzień później, 26 października, w teatrze odbędzie się koncert "Maleńczuk gra Młynarskiego". Kontrowersyjny muzyk wziął na warsztat dwanaście utworów zmarłego w marcu 2017 roku wybitnego polskiego poety i tekściarza Wojciecha Młynarskiego. Początek o godz. 19.

28 października o godz.18 w teatrze zaplanowano uroczystość wręczenia nagrody Złotej Honorowej Lampki Górniczej oraz uroczysty koncert "Mojemu Rybnikowi..." z okazji jubileuszu 90. urodzin Lidii Grychtołówny.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz