Jeden z kramów na poprzedniej edycji jarmarku / Ireneusz Stajer
Jeden z kramów na poprzedniej edycji jarmarku / Ireneusz Stajer

Ireneusz Stajer
Imprezie patronują święci Filip i Jakub. 9. edycja średniowiecznego jarmarku rozpocznie się w samo południe 8 września, na placu wokół kościoła farnego. Cały dochód zostanie przekazany na działalność ochronki parafialnej, w której trwa remont. Każdej z imprez przyświecał cel charytatywny.

W tym roku przewidziano wyjątkowo dużo różnych atrakcji, w tym nowości. -Zaczynamy o godzinie 12 modlitwą i odczytaniem listy sponsorów. Grupa Novare zaprosi żorzan na konkurs niespodziankę. Wystąpią zespoły wokalne z Miejskiego Ośrodka Kultury Carpe Diem i Magic Voice, Schola parafialna pod dyrekcja Ewy Dyrdy oraz iluzjonista Tomasz Kabis, znany między innymi z naszego miasteczka westernowego – zapowiada ksiądz prałat Stanisław Gańczorz, proboszcz parafii pw. Świętych Filipa i Jakuba na starówce i żorski dziekan.

O 15 uczestnicy spotkania odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Pół godziny później ksiądz Marek Mężyk własnoręcznie upichci włoskie makarony, które będzie można degustować. -Nasz wikariusz zna się na kuchni. Czasem coś ugotuje dla wszystkich kapłanów, mieszkających w farze – przyznaje proboszcz. Sporą atrakcją dla dzieci będzie z pewnością festiwal baniek mydlanych. Teatr „Gry i Ludzie” z Katowic wystawi przedstawienie „Opowieści Wagantów” oparte na średniowiecznych motywach. Osoby związane z ideą księdza Franciszka Blachnickiego zainteresuje koncert historycznej piosenki oazowej.

-Jak co roku, nie zabraknie ciasta świętych Filipa i Jakuba, powleczonego belgijską czekoladą z herbem parafii. Jest ono wypiekane tylko raz w roku. Firma, u której je zamawiamy, nie zdradza szczegółów tego rarytasu. Prawdopodobnie ciasto to powstaje w Belgii – powiedział nam ks. Stanisław Gańczorz.

Tradycyjnie cały plac zostanie podzielony na trzy wioski: jarmarczną ze sceną i ławkami oraz kramami kupców, średniowiecznych rzemieślników i artystyczno-sportową. W kramach zakupimy różne przetwory. W strefie rzemiosła będą pokazy: garncarstwa, filcowania runa owczego, zaplatania powrozów, dawnych technik tkackich, farbowania przędzy wełnianej, płatnerstwa i kowalstwa, mielenia maki. Kat będzie ścinał kapuściane głowy. Uczestnicy znajdą tu okazję nauczenia się wyrabiania lalek teatralnych oraz chodzenia na szczudłach.

W programie także m.in. gry i zabawy plebejskie, konkursy plastyczne i sportowe, losowanie nagród, stoiska z grillowanym mięsiwem i kiełbasami. Za symboliczną cenę kupimy książki, które na cel charytatywny przekazały osoby duchowne i świeckie.

Głównym organizatorem jarmarku jest parafialny oddział Akcji Katolickiej.

Komentarze

Dodaj komentarz