Rybnik: Remontują na potęgę, żeby zdążyć przed pierwszym dzwonkiem

23 miliony złotych - tak gigantyczną kwotę pochłonęły remonty prowadzone przez całe tegoroczne wakacje w rybnickich szkołach i przedszkolach. W wielu placówkach prace wciąż trwają, ale jak podkreślają urzędnicy, wszystko ma być gotowe na 1 września i na przyjęcie dzieciaków.
- Największe i najbardziej kosztowne inwestycje to termomodernizacje, wykonywane aktualnie m.in. w budynkach zespołów szkolno-przedszkolnych w dzielnicach Orzepowice, Zamysłów, Popielów, szkoły podstawowej w Ligocie-Ligockiej Kuźni, a także Zespołu Szkół Technicznych - mówi Lucyna Tyl z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku.

Jedną z największych inwestycji realizowanych w czasie kończących się już wakacji jest adaptacja jednego segmentu Zespołu Szkół nr 3 na potrzeby Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Zakres prac adaptacyjnych, które mają sprawić, że niepełnosprawni podopieczni tzw. Szkoły Życia poczują się tam jak w domu, obejmuje między innymi roboty rozbiórkowe, ogólnobudowlane, przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania.

- Całkowitej zmianie ulegnie dotychczasowy układ pomieszczeń, powstanie nowy wystrój wnętrza. Budynek zostanie też wyposażony w windę osobową do transportu osób niepełnosprawnych, zatrzymującą się na czterech przystankach. Siedziba rybnickiej Szkoły Życia zostanie wyposażona w nowy sprzęt i nowe meble. Obok budynku powstaje plac zabaw z bezpiecznymi nawierzchniami. Wartość tych prac to 5,8 mln zł - wyliczają urzędnicy z rybnickiego magistratu.

Ale efekt tych prac jest zdumiewający, bo podopieczni szkoły od września będą mieli do dyspozycji efektowne, przestronne i co najważniejsze bezpieczne sale i korytarze do swojej wyłącznej dyspozycji.

Prace budowlane trwają też m.in. w Rybnickim Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie rozbudowywane są pracownie do praktycznej nauki zawodu, w Przedszkolu nr 7, w którym przebudowywana jest kuchnia i zaplecze socjalne, czy na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6, gdzie budowany jest kompleks boisk do piłki siatkowej i koszykowej oraz bieżnia.

W kilku placówkach oświatowych (m.in. Szkoła Podstawowa 35, Zespół Szkolno-Przedszkolny 2 i 13) prowadzone są roboty budowlane związane z adaptacją istniejących pomieszczeń na potrzeby nowo powstałych oddziałów przedszkolnych.

W kilkunastu pozostałych placówkach trwają prace remontowe polegające na malowaniu ścian, remontach toalet czy modernizacji ogrodzenia. Tego typu prace prowadzone są w ramach budżetów pozostających w dyspozycji dyrektorów szkół (w tym roku to kwota 2,1 mln zł).

- Część środków przeznaczona jest na prace bieżące, takie jak: usunięcia awarii instalacji elektrycznych, naprawy instalacji wodnych i kanalizacyjnych, naprawy systemów wentylacji i klimatyzacji, konserwacje instalacji alarmowych i systemów monitoringu szkół, konserwacja gaśnic, szafek hydrantowych, konserwacje dźwigów towarowych, konserwacje urządzeń biurowych i pomocy dydaktycznych oraz wymiana zużytych elementów - mówi Lucyna Tyl.

Galeria

Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt Image alt

Komentarze

Dodaj komentarz